Stern Infundat: Ce stiti despre metoda doctorului Gold?

17-05-2012
mihaibozesan
Nu este medic/terapeut
mihaibozesan
Buna! Am 18 ani, aproape 19. M-am nascut cu pectus excavatum(stern infundat). Nu imi fac probleme in legatura cu aspectul, sunt destul de optimist. Dar in ultima vreme, de cand nu mai practic nici un sport din cauza lipsei de timp, fiind ca am bacul pe capul meu, am inceput sa simt senzatia de presiune in zona inimii( acolo este cel mai adanc).
Am facut jumate de an de inot si am vazut ca este cel mai bun sport pentru afectiunea mea, dar pe urma nu mi-am mai permis din cauze financiare, fiind ca aici in Bistrita, de unde sunt eu, este 25 de lei intrarea la bazin si nu imi permit sa merg de cate ori este nevoie, iar abonamentul este, dupa cate am inteles in jur de 150 de lei pe luna. Iar sala nu pot sa fac din alte motive.
Am auzit recent ca in 2007 un doctor pe nume Gold a dezvoltat un tip nou de operatie pentru corectarea sternului infundat. Acest procedeu nu mai necesita folosirea tijei de aluminiu ci foloseste niste corzi de plastic care se absorb in organism si astfel ar fi mult mai putin dureros.
Intrebarea mea este daca ati auzit de acest procedeu si daca stiti mai multe despre acesta decat mine?
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: