Stenoza circumferentiala de tip tumoral

16-12-2013
jhagiu_2005
Nu este medic/terapeut
jhagiu_2005
Buan ziua

In urma scaderi in greutate ( de la 102 kg la 93 kg in decurs de 6 luni 0) cat si a scaunelor moi am facut o colonoscopie ce are urmatorul diagnostic : formatiune protruziva, stenozanta, la nivelul rectului distal.In urma acestui rezultat a urmat si o biopsie ce are ca rezultat : fragmente de ademocarcimoni bine diferentiati G 1, rectal.
Mentionez ca a- m facut si un CT cu urmatoarele concluzii: Tumora de sigmoid cu mici adenopatii in mezocolonul adiacent, moderata hepatomegalie omogena, hipertrofie prostatica si spondiloza lombara..
Markeri tumorali CEA 2.58 si CA 19-9 de 5089
Radiografia pulmonara : fara leziuni pulmonare vizibile radiografic, cord aorta in limite normale, desen pulmonar accentuat drept.
Ureea 20 si creatinita 0, 87.
Momentat sunt programat pentru o radioterapie( in data de 06.01.2014 ).
Trebuie operat chirurgical sau se poate vindeca si cu medicamente ?
Este o operatie grea ?Exista riscuri ?
Va multumesc anticipat
4 comentarii
0
19-12-2013, ora 21:37
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nu am auzit de cazuri de vindecare numai cu medicamente. In schimb am auzit si am vazut, si nu doar odata, cazuri vindecate prin operatie.

Orice operatie de cancer colorectal este grea. Este posibil, ba chiar foarte probabil, ca medicul sa va recomande colostomie (numita, inainte, si "anus contra naturii"). Dar e singura sansa, nu trebuie ratata si nici macar amanata. Curaj si capul sus. Inca o data: mai multi dintre pacientii mei s-au VINDECAT prin aceasta operatie, inclusiv in stadiul IV. Tot ce va trebuie acum este un chirurg bun. Conteaza enorm ce chirurg va va opera.
0
24-12-2013, ora 10:18
jhagiu_2005
Nu este medic/terapeut
jhagiu_2005
Multumesc frumos pentru raspuns, referitor la un medic bun unde pot sa merg penrtu operatie ?
0
24-04-2014, ora 21:34
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Poti merge la PANDURI, MUNICIPAL, FUNDENI ASTEA SUNT MAI BUNE DIN CATE STIU EU.
0
02-05-2015, ora 13:15
jhagiu_2005
Nu este medic/terapeut
jhagiu_2005
Domnule doctor Dragomir

Va informez ca in data de 28.05.2014 am fost operat de rezectie anterioara de rect cu anastomoza colo-rectala ( a fost scos si apendicul deoarece era inflamat ) si sa aplicat o ileostoma de protectie ( inainte de operatie am facut 28 de sedinte de radioterapie cu cobalt la nivelul pelvisului ). Dupa operatie au urmat 6 sedinte de chimioterapie ( timp de 10 luni ) apoi in data de 17.02.2015 a avut loc desfiintarea ileostomei si repunerea in circuit, dar nu reusesc sa controlez scaunul fapt pentru care am apelat la dumneavoastra pentru rezolvarea acestei probleme.
Mentionez ca acum 12 ani am fost operat de colecist.

Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul