Stenoza aortei.Cer sfat de la un CARDIOCHIRURG

07-06-2013
natalia91
Nu este medic/terapeut
natalia91
Fratele meu sufera de viciu cardiac din nascare.Ultimul ECO la inima l-am facut acum pe 29 mai si in concluzii scrie ca are : 'Valvulopatie Ao, valva bicuspida, stenoza si insuficienta moderata'

Cu interventia la schimb de valva (sufera de stenoza aortei) s-a zis ca putem astepta pina in septembrie dar am inteles ca cit de urgent e nevoie de interventie depinde de gradientul pe care il are.
La data de 24.04.2012 gradientul era de 43, 7 iar la Regurgitatie scria + +, acum la 29.05.2013 gradientul e 49 iar la Regurgitatie e + + - + + +

Daca ma poate cineva sfatui in privinta cit de urgenta trebuie facut schimbul de valva va rog.
Nu stiu de ce date ar mai fi nevoie ca sa mi se poata oferi vreun raspuns, dar baietelul are 14 ani, 158cm inaltime si 41kg.

Va multumesc anticipat!!
3 comentarii
0
07-06-2013, ora 23:30
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Sanatate maxima-i doresc!
Doamne ajuta-l!
0
07-06-2013, ora 23:58
natalia91
Nu este medic/terapeut
natalia91
Multumesc..
0
02-04-2014, ora 11:02
Sir3na
Nu este medic/terapeut
Sir3na
natalia91
Buna Natalia, te deranjez daca se poate sa-mi raspunzi daca ai reusit ceva in legatura cu fratele tau, ce fel de raspuns ai primit ca si fiul meu de 19 ani are aceleasi problem si nu stim cu cine sa luam legatura. Ni s-a spus sa mergem inapoi in august, acum suntem in 02.04.2014 si nu vreau sa mai astept pana acolo, mai ales ca ne-au spus ca are de trait 2-3 ani daca nu-l operam si totusi in august vor sa ni ne spuna ce va fi mai departe. Deci sunt disperata, te rog raspunde-mi daca poti. Iti doresc fratelui tau multa sanatate si daca ati reusit operatia, atunci va felicit.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: