Steatoza hepatica, diagnostic pus cu 3 ani in urma

06-07-2010
suflet_ranit
Nu este medic/terapeut
suflet_ranit
Buna ziua,
Sotul meu sufera de steatoza hepatica, diagnostic pus cu 3 ani in urma. Au urmat perioade de spitalizare, tratament, dar in momentul in care se simte mai bine renunta la tratament, incepe sa consume alcool, nu tine regim alimentar. Are 36 de ani, 1.75 inaltime si 120 de kg.
Spune-ti, va rog, la ce ma pot astepta?
8 comentarii
0
06-07-2010, ora 15:36
petronela-sonia
Nu este medic/terapeut
petronela-sonia
Te poti astepta la tot ceea ce este mai rau. Cel putin, determina-l sa renunte la alcool. In legatura cu regimul, daca tu gatesti, ai un pic comanda ( in general eviti prajelile de orice fel).
O intrebare: el asa tanar, la 36 de ani, nu tine la viata?
0
06-07-2010, ora 20:20
suflet_ranit
Nu este medic/terapeut
suflet_ranit
Multumesc Petronela. M-am gandit ca nu ma pot astepta la nimic bun. Problema este ca nu il pot determina sa renunte la alcool. Am avut nenumarate discutii pe acesta tema. In plus a inceput sa fumeze din ce in ce mai mult. Eu incerc sa gatesc cat mai sanatos, dar mai mult nu pot face. Poate are cineva un sfat prin care sa il determin sa renunte la alcool. NU se poate pune problema discutarii pentru ca el nu este dispus sa discute acest aspect, pentru ca nu recunoaste ca are aceasta problema cu alcoolul.
0
06-07-2010, ora 20:21
suflet_ranit
Nu este medic/terapeut
suflet_ranit
Spuneti-mi totusi unde se va ajunge? Ce se va intampla cu el?
1
06-07-2010, ora 23:06
lala2004
Nu este medic/terapeut
lala2004
Daca continua sa consume alcool ar putea face ciroza.La spitalul Fundeni stiu ca se face un trat. gratuit pt steatoza hepatica.Daca este interesat sa-mi scrii ca sa-ti dau mai multe detalii.
0
12-07-2010, ora 09:17
suflet_ranit
Nu este medic/terapeut
suflet_ranit
Multumesc Lala. Din pacate, in acest moment el nu constientizeaza gravitatea situatiei lui. Daca amintesc de regim sau de alcool, avem doar certuri iar eu nu mai am putere psihica sa trec prin asta.
Nu mai stiu ce atitidine sa iau. Acum a inceput sa se planga de dureri in cosul pieptului. Eu imi amintesc ca medicul ne-a spus ca aceste dureri sunt de la ficat, dar el a uitat se pare.M-am gandit sa cer ajutorul unui psiholog care sa ma ajute pe mine sa fac fata acestor probleme. As putea gasi unul aici pe forum?
0
12-07-2010, ora 19:34
ela_ema
Nu este medic/terapeut
ela_ema
bautura o sa-i aduca fara doar si poate moartea.Am avut un coleg care la 30 ani a decedat din cauza cirozei.A fost internat la spitalul militar in prima faza( i se umflase burta de la atata bautura spirtoasa) unde si-a revenit dar incet, incet a inceput din nou sa bea desi doctorii l-au avertizat ca daca mai bea si-l va intoarce boala nu mai au ce sa-i faca Asa a si fost.
0
13-10-2010, ora 17:21
aurelia c
Nu este medic/terapeut
aurelia c
Buna, am fost diagnosticata cu steatoza hepatica in urma cu 3 luni, am urmat tratament cu silimarina si essentiale iar regimul a fost sever, ma simt mai bine, am dat si 2kg din greutate.Peste 7zile merg la control, cu analizesi eco.Sper sa iasa bine, am renuntat la carnea de porc si preparatele din carnea de porc. Daca stiti de ceaiuri naturele pentru ficat sa-mi spuneti.Va multumesc.
0
05-03-2018, ora 11:10
Flory777
Nu este medic/terapeut
Flory777
Pentru Lala2004, va rog sa mi da ti si mie reteta de steatoza hepatica, , pt ca am de 15 ani steatoza dar acum am si colesterolulmare 260, am probleme cu digestia, sunt serdin florentina pe fb, va pup!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici