Steatoza hepatica

01-05-2009
somaldoc
Nu este medic/terapeut
somaldoc
Am fost diagnosticata cu steatoza hepatica in 2005, atunci eram in Romania, eram foarte obosita, incepusem sa ma ingras mult desi mincam o data pe zi, cred ca si din cauza serviciului lucram de la 4 dimineata, eram gestionara la o fabrica de lactate, eram stresata, ziua nu dormeam.Cind aproape cadeam jos, m.am dus la control la Spitalul din sf.gheorghe, covasna, un spital mic dar cu medicii mari, dr.Papuc pot sa spun ca m.a salvat, ma internat, mi.a dat diagnosticul acesta, sfaturi, tratament.Am luat Zeplan timp de 3 luni, apoi am plecat in Italia, nu am ami gasit Zeplan si nu am mai luat, trebuia sa muncesc pentru fetita mea, am slabit cred ca vreo 20 kg., nu imi era rau.In 2007 m.am intors acasa, murise mama mea alt soc, am inceput sa ma ingras din nou, sunt si fumatoare, dar nu beau deloc, nu am mai facut nici un control, in 2008 am plecat in Belgia unde sunt si acum, cu familia, nu mai am grija fetitei mele, e cu mine dar ma simt din nou rau, am 1, 60 si 88 kg.maninc tot o data pe zi, beau mult suc, noaptea ma trezesc de 3 ori la WC, muncesc destul de greu, obosesc.Am fost la doctor, au aparatura, au de toate, mi.au facut ecograf, acelas diagnostic, analizele mari, colesterol mare, trigliceride mari, un nutritionist mi.a dat Reductil, alt doctor a zis ca sa nu iau deocamdata, sa iau Lipanthyl, iau de 1 luna nici o modificare, sunt balonata, am burta umflata, ma doare in partea dreapta la efort.Va rog sa.mi dati un sfat.Va multumesc
2 comentarii
0
03-05-2009, ora 17:37
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu lua Reductil. Lipanthyl este bun, va ajuta colesterolul sa scada, dar eu te sfatuiesc sa-ti cumperi din Belgia inca doua medicamente pe care le vei gasi acolo si te vor ajuta foarte mult in problema cu ficatul : Primperan [ pentru balonare, 1 cp x 3/zi, inainte de mese ] si Legalon [ silimarina romaneasca ] de 70 mg 2 cpx 2 ori pe zi.Cauta si fractioneaza hrana in mai multe mese pe zi, lasa sucurile carbogazoase, evita grasimile, sarea in exces si dulciurile concentrate, salamurile, conservele, sosurile, smantana, nu manca prajit prea mult, nu manca seara dupa ora opt sau noaptea, consuma ceaiuri hepatice, fa miscare [ iti poti cumpara o bicicleta medicala sau poti merge la o sala de gimnastica ] si situatia se va imbunatati.Trebuie sa dai jos cam 25 kg ; nu brusc, nu deodata, in maxim un an, dar acul cantarului trebuie luna de luna sa arate valori tot mai mici.Numai bine!
0
04-05-2009, ora 10:15
somaldoc
Nu este medic/terapeut
somaldoc
Va multumesc doamna doctor, o sa incerc sa va ascult sfaturiile, nici nu stiti ce inseamna sa primesti un sfat competent aici, sunt doctori buni, dar poate franceza mea, sau engleza, lasa de dorit, nu am reusit sa ma fac bine inteleasa si doctorita mi.a dat ce a crezut ca e mai bine, voi cauta medicamentele si va voi da mesaj
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici