Steatoza hepatica la 20 de ani!!!

16-04-2008
Cristi20
Nu este medic/terapeut
Cristi20
Din septembrie 2007 pana in feb 2008 am lucrat la o statie GPL in schimburi 12 cu 24/ 12 cu 48. problema era ca eu nu dormeam noaptea la munca deloc.alti colegi apucau macar 2-3 ore de somn. programul era de la ora 22 pana la 10 dimineata si de la 10 dimineata pana la 22. ma rog...pana la urma am demisionat din cauza ca aveam probleme de sanatate > orice mancam vomam, dupa ce mancam ma simteam rau de tot. am ajuns sa lucrez la o firma de calculatoare si programul este lejer 8 h/zi. problemele de sanatate inca nu au incetat.! la fel, timp de 2 luni de zile m-am confruntat cu aceeasi problema o data la 2 zile...dupa ce mancam vomam.in 3 saptamani jumate am slabit 13 kg (de la 68 la 55) si intr-un final m-am hotarat sa ma duc la spital sa-mi faca o investigatie...diagnosticul fiind STEATOZA HEPATICA. acum urmez tratament si regim alimentar timp de 3 luni de zile.AVERTISMENT PT AMATORI>>> consumul de mancare de genu fast food>>>pizza si sandwish-uri + cola seara la munca si tigari au contribuit la producerea bolii. un sfat va rog BOALA ACEASTA SE VINDECA PANA LA URMA?
4 comentarii
0
16-04-2008, ora 00:00
hopi
Nu este medic/terapeut
hopi
da, se vindeca cu tratament si regim alimentar, de fapt este vorba de grasime in jurul ficatului si nu este o boala infectioasa. tebuie sa ai rabdare. iti doresc sanatate multa.
0
16-04-2008, ora 00:00
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Am totusi o remarca- nu cred ca scaderea in greutate este legata direct de steatoza hepatica(poate fi legata doar daca nu v-ati alimentat suficient, adica sa fie prin lipsa aportului alimentar si nu prin boala in sine). Trebuie totusi excluse si alte cauze de scadere ponderala digestive si tiroidiene.
0
23-04-2010, ora 19:26
alice 87
Nu este medic/terapeut
alice 87
am fost si eu diagnosticata in luna februarie cu treatoza hepatica.problema este ca eu nu am crezut ca este asa de grav si am mai continuat sa mananc 2 luni cu prajeli, fast food etc.intrebarea este cat s-a putut agrava steatoza hepatica in 2 luni cu tartament medicamentos fara regim(mentioner ca mi-am deschis ochii si am inceput sa tin regim). Si a doua intrebare ar fi in cat timp faci ciroza fara regim si fara tratament?????multumesc
0
24-09-2018, ora 21:04
constantinescu elena
Nu este medic/terapeut
constantinescu elena
Buna seara, soțul meu a fost diagnosticat cu steatoza hepatica grad 3 are 37 de ani TGO 62, tgp135, clolesterol 258, ce as putea sa.i dau ca regim si supliment alimentar.ms
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.