Stari de greata si amortirea limbii !

23-07-2011
alexinho
Nu este medic/terapeut
alexinho
Salutare. De cateva saptamani bunicul meu are ceva probleme. Acum 2 saptamani, intr-o zii ii s-a facut foarte rau si avea o stare de greata care dura in jur de 2-3 minute si ii trecea, dar dupa 10-15 minute ii reaparea (cam de 3-4 ori i s-a intamplat in ziua respectiva). I-am spus: "Hai mergem la doctor" iar el a spus ca i s-a mai intamplat, insa nu asa de rau sa-i fie dar ii trecea dupa un timp.
Tin sa mentionez ca nu avea aceste stari in fiecare zii. Incerc sa va descriu starea din spusele lui:
- simtea ca din burta il ardea pana in gura, se facea foarte palid, nu a putut vomita si avea senzatia de lesin si oboseala.
De ieri a inceput sa-i amorteasca limba (nu stiu exact daca intreaga limba sau doar o portiune) si deabia poate vorbii. Maicamea i-a spus foarte clar: "Luni la medic", vazand si el ca se face din ce in ce mai rau, a spus "bine".
Din cauza amortelii limbii, deabia poate vorbii corect sii pare obosit [ El spune ca nu are nimic, dar ne dam seama dupa comportament, ii este oarecum frica de doctori ]. Medicul de familie ne-a spus ca e din cauza fierii. Criza de fiara, asta ne-a spus la acele stari de greata si de lesin. Insa la aceasta cu limba amortita nu stiu ce are.
Ma poate ajuta cineva cu un raspuns ?

PS: Nu poate fii Sindromul antifosfolipidic, ca-i amorteste limba ?

Multumesc !!
2 comentarii
0
23-07-2011, ora 23:37
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Este si hipertensiv?!? s-ar putea sa fie atunci, ceva mult mai grav.poate ar trebui sa-l duceti la o urgenta medicala si sa NU asteptati pana luni. Sanatate.
0
24-07-2011, ora 16:43
alexinho
Nu este medic/terapeut
alexinho
Multumesc pentru sfat. Am fost dimineata cu el la urgente, ma rog, eu nu am fost si au spus ca a facut ceva accident vasco... (nu mai retin) si urmeaza ceva tratament. I-a amortit piciorul si mana, dar speram sa se faca bine. A fost internat, acum se simte mai bine. Au spus ca din cauza stresului si a nerviilor
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.