Stari de greata, fara voma.. de cand mi-e rau am mai renuntat la tigari

15-06-2013
Cheyenne
Nu este medic/terapeut
Cheyenne
Buna seara, de vreo doua saptamani am o problema, aproape zilnica. Dupa ce servesc masa, la vreo jumatate de ora sau mai mult, imi vin niste stari de greata, cu un gust amar in gura. Nu vomit pentru ca nu mi-e asa de rau dar gustul ala amar devine insuportabil uneori si o grefa de obicei ma linisteste restul zilei. Nu am fost la doctor dar deja incepe sa ma ingrijoreze problema asta. O fi din cauza tigarilor, nu stiu, ca am mai renuntat la ele de cand a inceput sa imi fie rau. Cateodata ma mai doare si stomacul, atunci cand mi-e rau.
Apendicita am scos-o dar parca simt ceva tare in zona aia.
4 comentarii
0
15-06-2013, ora 00:33
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Fa-ti o ecografie abdomen superior, poate ai probleme cu colecistul si de asta ai starile descrise. Si, eventual, din sange, analiza pentru depistare helicobacter pylori. Bineinteles, un gastroenterolog iti poate spune cel mai exact ce e de facut, in urma unui consult direct.
Ia colebil sau digenzym in timpul, sau imediat dupa ce mananci, poate iti amelioreaza senzatiile.
Sanatate!
0
16-06-2013, ora 01:40
Cheyenne
Nu este medic/terapeut
Cheyenne
Aa si starile de greata s-au declansat dupa ce am mancat ceva ce nu a fost bun, daca ajuta cu ceva.
0
16-06-2013, ora 13:15
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Daca si intestinal simti ca nu e in regula, sigur, poti face si coprocultura, coproparazitologic, sa nu te fi infestat cu vreun parazit.
0
16-06-2013, ora 20:31
Cheyenne
Nu este medic/terapeut
Cheyenne
De cateva zile sunt mai bine, nu am mai fumat si se pare ca s-a vazut diferenta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Renuntarea la fumat
  • Avantajele renunțării la fumat
  • Luarea în greutate după renunțarea la fumat
  • Țigara electronică – o soluție pentru a renunța la fumat?
  • 1 din 10 supraviețuitori ai cancerului continuă să fumeze după diagnostic
  • O strategie mai bună pentru campaniile antifumat
  • Fumătorii care consumă prea mult sodiu au risc mai mare de artrită reumatoidă
  • Mă voi îngrășa dacă mă las de fumat?
  • Fumătorii sunt de trei ori mai predispuși la durerile cronice
  •