Stari Anxietate la 15 ani. | Forumul Medical ROmedic

Stari Anxietate la 15 ani.

22-09-2015
AleexM
Nu este medic/terapeut
AleexM
Buna seara tuturor. Ma numesc Alexandru, sunt din Bucuresti si sunt elev in clasa a 8-a. Acum 2 saptamani (joi cred) ma uitam pe telefon la un baiat cum se joaca un joc si dupa ce am terminat, m.mam bagat la somn.Nu puteam adormi si parca ma cuprinsese o teamaneexplicabila, oftam mereu si pulsul mi se marise. Am zis sa nu o trezesc pe mama cu speranta ca imi va trece...nu a trecut si am trezit.o pe mama. Am inceput sa tremur din cap pana in picioare vizibi, frica de moarte si frica de a nu innebuni (nu avusem pana acum asa ceva si m.am speriat rau). Am luat calciu fiola+ un ceai(cred ca de menta) si m.am bagat in pat. Imi trecusera tremuratul, dar tot aveam acea stare de neliniste. Tocmai la ora 5 am reusit sa adorm.Cred ca pe langa starile de anxietate ma luase si raceala ( aveam febra+ dureri de cap). A doua zi cand am dormit mai dupa-amiaza, m.am trezit si iar aveam frica acea de zici ca eram un bebelus care atunci cand se trezeste incepe si plange.Am fost la doctor, mi.a spus ca sunt racit, mi.a dat Sedatif PC 3 tablete/zi si nurofen+paracetamol si Zynerit( nu stiu daca am scris corect) deoarece cand vorbeam cu doctora incepusem sa tremur, cred ca din cauza emotiilor si mi.au aparut niste pete rosii pe corp care au disparut intr.un minut.Pur si simplu se uita la mine si dupa nu mai vede nici o pata, s.a mirat si doctora. :)). Mi.a dat sa fac setul de analize, au iesit bune ( unele chestii putin mai maricele). In prima zi de scoala aveam frica acea ca daca fac iar atac de panica in public si ma fac de ras?Am trecut peste problema asta si m.am dus cu toate ca nu ma simteam in apele mele. M.am dus si urmatoarele zile si am observat ca nu mai am starile acelea de frica, au disparut complet. Ei bine...acum ma confrunt cu o alta problema...Nu am chef de nimic, nu ma mai pot concentra(stau si privesc asa in 'gol' negandindu-ma la nimic), nimic din ce ma pasiona inainte (jocul pe calculator, ascult muzica tare la sistem etc..). Si am dobandit un alt tip de frica. De exemplu, astazi eram singur la magazin si aud casiera ca s.a sinucis un barbat la metrou la Grivita. Cand am auzit asta, mi.au venit in minte tot felul de chestii, de ce a fi facut asta? Ma tot rugam sa nu ajung si eu in acel stadiu...doamne fereste. Eu care cand auzeam de asa ceva nu eram afectat, ba chiar eram indiferent. Am avut o copilarie frumoasa fara nici o zi de spitalizare si pentru asta ii multumesc mult mamei mele care a avut grija de mine. P.S : In vacanta de vara am fost la bunici si am cap 'sarit calul' cu internetul. Stateam cam de la 1-2 ziua pana la 3-4 noaptea ( cu pauze de 1-2 ore) O fi si o epuizare psihica? Ar trebui sa dorm mai mult? Va rog mult, vreau sa trec peste starile astea cu brio fara sa cheltuiesc bani prin psihologi, psihiatrii etc. Nu prea stau bine financiar pentru astea. Multumesc inca odata pentru ca ati avut timp sa cititi postul meu. Numai bine. :)
6 comentarii
0
23-09-2015, ora 09:15
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna ziua,
S-ar putea sa fie o combinatie de mai multi factori. Nu stiu ce ai vazut/facut pe internet care sa te influenteze, dar exista aceasta posibilitate. Nu cred ca ar trebui sa-ti fie teama sa stai de vorba cu un psiholog. In situatia de fata cred ca este solutia cea mai buna, pentru a afla ce se afla in spatele starilor tale. Gaseste puterea de a face asta, in fond o faci pentru tine si sanatatea ta.
Succes!
Valentin Pescaru
psiholog-psihoterapeut-sexolog
0
23-09-2015, ora 10:24
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
Buna Alexandru

Si eu cred ca te vei simti mai bine daca stai de vorba cu un psiholog. Cred ca mama ta se poate interesa de un psiholog bun.
Este super-ok daca esti apropiat de mama ta, ii poti spune ca inca nu esti ok si ca ai nevoie de un psiholog.

Psihologul, daca este bun, "repara" unele lucruri care nu merg prea bine in psihic si/sau in suflet si este la fel de bun ca si un medic.

Nu cred ca are rost sa te gandesti la bani acum, importanta si mult mai importanta este sanatatea.

PS: stiu ca toti sunteti inebuniti cu jocurile pe calculator, insa uite ca va cam strica sanatatea daca abuzati si tu ai exagerat dupa cum bine zici.
Gandeste-te ca tu in timp ce joci si freci menta de aiurea, cel care a creeat jocul baga in buzunar bani ca lumea, nu e o relatie win-win.

Mai gandeste-te:)
0
23-09-2015, ora 12:55
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Alexandru, asa cum ti s-a mai recomandat deja, mai bine vorbeste cu mama si las-o pe ea sa decida daca aveti sau nu bani pt a merge la psiholog. E nevoie doar ca tu sa crezi ca el te poate ajuta, altfel, daca pleci la drum cu ideea ca psihoterapia e un serviciu scump sau pentru care nu merita sa platesti, atunci mai bine nu te duce - vei spune doar ca nu ti-a fost de folos si realitatea e ca nu ai fost motivat destul.
Intrebi daca ar fi mai bine sa dormi: principalul mecanism de refacere al organismului e somnul, deci da, recomand cu tarie sa iti reglezi ritmul biologic de somn-veghe. Inteleg tentatiile varstei, ma refer in principal la tehnologie, insa trebuie sa ai in vedere si ceea ce pierzi tu petrecand prea mult timp la calculator sau pe telefon. Va fi foarte greu sa respecti un program de somn daca tu nu vei face schimbari in programul de activitati. Incepe cu asta si continua tratamentul recomandat de medic. Dupa care, gandeste-te serios daca vrei sa scapi de anxietate si atacuri de panica si fa-ti programare la un psihoterapeut. Anxietatea nu se vindeca peste noapte, dupa cum nici atacurile de panica nu apar fara un motiv ce trebuie gasit si tratat, altfel in timp boala se cronicizeaza.
0
23-09-2015, ora 17:27
AleexM
Nu este medic/terapeut
AleexM
Dar marea mea intrebare este: Ce a declansat starile astea? Eu care eram fericit, mereu gaseam ceva distractiv de facut, ma distram cu colegii. Acum nu ma distreaza nimic, la scoala nu prea ma pot concentra. In pauze stau in banca si ma uit prin clasa, la ceilalti etc...Poate acel program prost de "somn" de culcat la 4 dimineata si trezit la 1-2 dupa.amiaza m.a dereglat in halul asta? Trebuie sa dorm mai mult ca sa ma recuperez? Si am uitat sa va spun un lucru: undeori imi vin starile alea de bine dintr.o data(buna dispozitie, chef de viata etc), dar dispar dupa 1-2 ore aproximativ.
0
23-09-2015, ora 17:56
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Alex, omul a fost creat sa doarma noaptea, nu ziua - asa ti-ai dat bioritmul peste cap si nu e ok. Evident ca lipsa orelor normale de somn reprezinta unul din factorii declansatori ai atacurilor de panica, dar retine: sigur nu e singurul, pt ca asta ar insemna ca toti oamenii care nu dorm bine sa aiba atacuri de panica si nu e deloc asa.
Tu acum imi spui si de alte simptome, care sunt specifice depresiei mai degraba, decat anxietatii - e posibil sa le ai pe ambele. Dar nu e deloc etic sa ne dam aici cu parerea despre diagnostice, fara a te cunoaste fizic si fara a te testa. Pot fi multe cauze ale acestor boli. Iar atacurile apar si cand esti aparent linistit, tocmai pt ca in anxietate ideea de baza e detinerea controlului in tot, iar in momentul in care esti fericit, sau doar linistit, asta inseamna ca nu mai esti activat pe modului lupta/fugi, ce se declanseaza in anxietate, de parca ar fi vorba de un pericol.
0
25-09-2015, ora 08:42
Psiholog Anescu Cristina
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Anescu Cristina
Alex

ai intuit bine: ceva a declansat starile astea. Ceva ascuns la nivel inconstient care acum revine la suprafata si sistemul tau psihic reactioneaza asa ca cum considera el ca e mai bine sa se apere.
Problema se poate rezolva cu sedinte de psihoterapie si un semn bun este faptul ca iti doresti sa rezolvi problema si esti constient de existenta ei. Nu cred ca este necesar sa faci foarte multe sedinte de psihoterapie. Daca iti gasesti un terapeut bun, pe care sa il investesti cu incredere, problema care determina aceste simptome va disparea in curand. Poti incerca cateva sedinte de psihoterapie si hipnoza.
Ai incredere in tine si pana vei lua o hotarare, impreuna cu familia ta bineinteles, te sfatuiesc sa te protejezi cat mai mult si sa te supui la cat mai putini factori de stres emotional.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul