Stare proasta, analize ok

30-07-2012
iiiulia
Nu este medic/terapeut
iiiulia
Buna.

Am 17 ani, sunt fata si am ameteli cam de 1 an. Nu le-am dat niciodata o importanta prea mare pentru ca deja devenisera obisnuinta, insa in ultimul timp ma epuizeaza. Am ameteli dintr-o data care nu sunt date de o anumita pozitie sau mediu inconjurator (de exemplu ma poate apuca cand fac doar o plimbare sau cand stau si nu fac nimic). Cand ametesc incep sa transpir foarte tare si aud din ce in ce mai putin zgomotele din jurul meu oricat de puternice ar fi. Imaginea incepe sa se miste si se incetoseaza. Nu am lesinat niciodata dar am stari de lesin. Intru in lucruri si imi pierd cunostinta. Orice interactiune cu alta persoana ma deranjeaza in momentul respectiv fara o anume cauza. Dupa maxim o jumatate de ora ametelile ma lasa si incep sa tremur.

Am facut analizele de rutina si nu am lipsa de vitamine, am doar viteza de coagulare a sangelui marita si o infectie urinara. Apoi au urmat analizele hormonale. Ce a iesit marit a fost testosteronul (care nu imi da altceva decat o acnee) si prolactina (mentionez ca nu sunt insarcinata). Urmatoarea analiza a fost RMN-ul care mi-a iesit la fel, bun.
A urmat o ecografie completa la care nu am avut deloc probleme (decat cu uterul retrovers).

Nu mai suport sa mi se faca rau si deseori cedez psihic. Am inceput sa am tot felul de probleme, am sistemul imunitar slabit, iar eu ma simt tot mai slabita (mentionez ca nu am HIV). Am momente in care cedez psihic si plang din cauza acestor probleme pentru ca pur si simplu m-am saturat de ele.

M-am gandit ca poate e cineva in stare sa isi dea cu parerea.. Macar un sfat de unde m-as putea duce, ce as mai putea face/cauta.

Multumesc mult.
7 comentarii
0
31-07-2012, ora 08:17
louferygo
Nu este medic/terapeut
louferygo
Ti-ai verificat tensiunea? Poate ai tensiunea foarte mica sau ai lipsa de calciu.Cam ciudate starile acestea avand in vedere ca analizele sunt ok.
0
31-07-2012, ora 10:51
iiiulia
Nu este medic/terapeut
iiiulia
Da, mi-am verificat tensiunea de mai multe ori si nu sunt probleme. La fel si cu calciul.
0
31-07-2012, ora 23:03
iiiulia
Nu este medic/terapeut
iiiulia
Nimic? Nici macar o parere? Cam asta imi zic si doctorii. Defapt cam asta nu imi zic doctorii, pentru ca nimeni nu imi zice nimic.
0
01-08-2012, ora 00:42
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Cred ca ai ceva probleme de comunicare.
Cum te intelegi cu familia, spune-ne mai multe, toate aceste simptome duc spre o anxietate, depresie !!!!
Ar trebui sa consulti si un psiholog.
SANATATE
0
01-08-2012, ora 11:35
iiiulia
Nu este medic/terapeut
iiiulia
Cu familia ma inteleg minunat. Parintii sunt cei mai buni prieteni ai mei.. Din punct de vedere emotional am avut o perioada (si inca mai am) de cadere, dar nu am luat niciodata in considerare asta ca o legatura cu starea mea fizica groaznica. Am avut perioade in care am avut cresteri si scaderi bruste ale greutatii, in care nu mai mancam deloc sau mancam prea mult, perioade in care mancam la vreo 3 tablete de ciocolata intr-un interval de ~3 ore, perioade in care am luat calmante. Dar acuma nu mai e cazul.. mananc regulat, ciocolata doar ocazional, cafea doar dimineata si cola deloc. Deci excitantele sunt la o limita foarte joasa. Psihic eu sustin ca sunt ok, desi mi s-a mai spus ca am stari depresive.. si nu doar odata. Eu sunt o persoana mereu cu zambetul pe buze, orice ar fi, vesela si foarte deschisa. Sunt foarte sociabila si imi place foarte mult sa ajut.

Alte pareri?
0
02-08-2012, ora 12:17
parvuiordana
Nu este medic/terapeut
parvuiordana
Poate un altfel de analize te-ar ajuta mai mult
0
02-08-2012, ora 12:19
iiiulia
Nu este medic/terapeut
iiiulia
Pai ce analize? M-am gandit azi ca ar putea fi urechea interna..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.