Stare permanenta de oboseala, greata, anxietate. | Forumul Medical ROmedic

Stare permanenta de oboseala, greata, anxietate.

28-04-2013
Hydr0X
Nu este medic/terapeut
Hydr0X
Totul a inceput acum 2 luni dupa ziua de nastere a unui coleg. Am baut cateva pahare de whisky in combinatie cu cola si am fumat tigare electronica. Totusi nu am baut pana in momentul in care sa fiu beat. In acea seara mi-a fost putin rau, desi starea de rau a trecut in totalitate inainte de a ma culca.
Dimineata totul era ok, semne de mahmureala nu erau. Dupa o ora m-am pus sa mananc micul dejun (2 sandwichuri), dupa ce l-am mancat pe primul a inceput totul. Stare de rau permanenta (asemanatoare cu raul de masina), ameteala, respiratie putin dificila, anxietate, frica, imposibilitatea de a ma concentra, gandire mai lenta.
Am facut toate analizele care puteau explica aceste simptome desi analizele sunt bune...
-analize sange, scaun, urina, hormonale
-RMN cap
-ECOGRAFIE inima, tiroidiana, abdomen, pelvis
-Suspect paraziti intestinali (dupa 10 zile de tratament pentru acest lucru am constatat ca defapt nu sunt paraziti deoarece starea persista)
-Teste psihiatrice si psihologice (toate au fost ok, nu sunt ipohondric)
Rog ajutor.
8 comentarii
0
28-04-2013, ora 12:54
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
propunere:
- analiza pt helycobacter;

sanatate
0
28-04-2013, ora 13:08
blajan_andrei
Nu este medic/terapeut
blajan_andrei
Ce ganduri ai avut in momentele alea ? Ai avut o perioada mai stresanta ? Probleme mai serioase poate?
Si analizele nu au de-obicei vreun rezultat, totul fiind pe baza de stres poate, nu este o problema care se poate "vedea" la analize..
0
28-04-2013, ora 14:01
Hydr0X
Nu este medic/terapeut
Hydr0X
Da, am facut si analiza pentru helycobacter (am uitat sa mentionez).
Si da, am fost si stresat uneori da nu in asa fel incat sa am simptomele curente.
0
28-04-2013, ora 18:20
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Am observat la mai multe persoane de pe Forum, de-a lungul timpului, ca starile de anxietate / depresie s-au declansat in urma bauturii de alcool cu o seara inainte.

@ Hydr0X

Documenteaza-te despre anxietate de net.
Si mai fa-ti o data examenul coproparazitologic.
0
29-04-2013, ora 21:00
Hydr0X
Nu este medic/terapeut
Hydr0X
Am primit prescriptie de bromazepam, credeti ca sunt folositoare? Pentru ca nu simt absolut nimic dupa una...???
Chiar as avea nevoie de ceva pt anxietate, devine foarte enervant.
0
30-04-2013, ora 08:29
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
Bună, chiar dacă prin testările psihologice de moment nu s-au observat probleme (Desi lentoarea în gândire şi anxietatea evaluată retrospectiv reprezintă un simptom evident), ceea ce descrii face parte din tulburările anxioase şi/sau depresive. De cât timp trăieşti cu aceste stări, cât de frecvente sunt şi în ce măsură îţi afectează viaţa de zi cu zi?
Numai bine,
C.A.N.
0
30-04-2013, ora 09:13
Hydr0X
Nu este medic/terapeut
Hydr0X
Starile de anxietate sunt aproape permanente iar momentele de relaxare foarte rare. De 2 luni o tin tot asa. Presupunand ca simptomele pe care le am eu sunt pe baza de stress si anxietate, ma afecteaza foarte mult. Nu mai pot revenii la vechile obiceiuri si am o frica inexplicabila de anumite lucruri pe care obisnuiam sa le fac cu indiferenta.
0
09-08-2013, ora 04:34
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
Problema ta este de natură PSIHICĂ, ai nevoie de un psiholog, pentru diminuarea anxietăţii şi a nivelului de stres. Pentru simptomele descrise mai sus poţi beneficia de o intervenţie psihologică în mediul online.
Preventiv, bucură-te de tot ce înseamnă relaxare şi autorealizare, nu renunţa atât de repede la ceea ce ţi-ai propus fiindcă simptomele dispar prin acţiune. Tu eşti singurul care poate face diferenţa în viaţa ta.
Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.