Stare generala foarte proasta!

11-02-2011
czo
Nu este medic/terapeut
czo
De mai bine de 8 luni am urmatoarele simptome: tuse uscata iritativa, "ghiara" in gat, dureri articulare, musculare, in stern, maxilar si pometi, senzatie de obstacol in gat, secretie vascoasa in gat cu imposibilitatea eliminarii acesteia.
In urma tomografiei toracice si de mediastin mi s-au depistat adenopatii latero-cervicale, submandibulare si axilare-bilaterale, dar nici un organ afectat (ficat, splina, rinichi, plamani(si radiografia este ok)...). Sunt subfebrila si am slabit cca.9kg. Am facut investigatii si la glanda tiroida, dar nu sunt probleme (dozari hormonale normale), desi in urma ecografiei s-au gasit mici noduli pe lobul drept - nesemnificativi spun doctorii.
Toxoplasma IGG, citomegalovirus si test HIV negative.
Examen ORL (fibroscopie) in limite normale.
Analize biochimice uzuale in limite normale
Ce diagnostic poate fi, starea generala fiind foarte alterata??
3 comentarii
0
12-02-2011, ora 17:04
Dr. Greblescu Raluca
Alergologie si imunologie clinica, Bucuresti
Dr. Greblescu Raluca
Ce varsta aveti? Simptomele persista de 8 luni, inclusiv subfebrilitatea? O spirometrie ati facut? O consultatie la medicul pneumolog ati facut? Este dificil sa pui un diagnostic doar pe datele expuse de dvs. Cred ca trebuie sa vada un medic toate investigatiile pe care le-ati facut si sa le puna "cap la cap"...
0
12-02-2011, ora 17:20
Dr. Ionescu-Marcu Anda-Doinita
Medicina interna, Galati
Dr. Ionescu-Marcu Anda-Doinita
Este necesar un consult pneumoftiziologic si o bronhoscopie.Exista probabilitatea unei TBC ganglionare!
0
24-09-2015, ora 22:47
johnnyioan
Nu este medic/terapeut
johnnyioan
Buna ! Eu am aceleasi simptome plus aslo 510 ! Senzatie de nod in gat si lipsa aer...tusesc de imi dau duhul...la radiografie a zis bronsita acuta...iau klacid una pe zi/10zile si moldamin 1 /sapti..sunt la sfarsitul tratamentului cu klacid si nu vad ameliorare...ce sa mai fac?
Czo tu cum ai rezolvat?
Sanatate !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.