Stare generala de rau!

19-04-2013
MihaiDaniel1990
Nu este medic/terapeut
MihaiDaniel1990
Am 22 de ani si de aproape 1 an de zile ma simt exagerat de rau mai tot timpul.Totul a inceput anul trecut in mai cand intr-o zi caniculara am facut efort fizic foarte mare nu am simtit nimic pana cand am terminat lucru am plecat spre casa si pe drum ma bufnit sangele pe nas lucru care nu mi sa intamplat niciodata am spus ca e de la caldura am mai mers si am inceput sa simt in gura sange foarte mult atunci mam speriat am ajuns acasa si mi se facea din ce in ce mai rau am stat in pat 1 ora 2 si dupa am inceput sa ma simt exagerat de rau nu puteam respira nod in gat tremurat simteam ca am ceva in piept parca care numi dadea voie sa respir cum trebuie ochi parca imi luau foc intepaturi puternice in cap dureri de oase oboseala accentuata ameteala foarte mare nu mai puteam sa ma ridic din pat am ajuns la urgente iar acolo...nu prea mi-au gasit nimic in prim plan ca ar fi un ritm anormal al inimi dupa ca bate normal nici ei nu stiau dupa ca e insolatie dar erau foarte ganditori si miau dat drumu si sa stau la pat sa beau lichide am crezut ca e o insolatie si imi revin in timp, dupa niste perfuzi miam revenit foarte putin mam dus acasa am ramas asa timp de o saptamana in care simteam ca mor simteam ca nu sunt bun de nimic oboseam din orice chiar si daca ridicam o sticla cu apa nu puteam sa mai respir simteam ca fac un mare efort orice as fi ridicat simteam gura inclestata parca eram batut abia mancam pur si simplu nu pot explica senaztiile..am baut lichide am facut orice este posibil.Dimineata cand ma trezeam ma simteam ca un om de 60 de ani dureri de oase stare generala de rau fel si fel de simptome.Dupa o saptamana si 2 zile mam trezit normal si am zis ca miam revenit fericit miam reluat activitatiile care au durat 2 saptamani pana sami apara din nou acceleasi stari dar mai accentuate ameteala permanenta simteam ca se misca casa cu mine cadeam din picioare stari de voma continuu dureri de ceafa nu puteam sa las capu pe spate simteam ca se rupe ceva si ma lua ameteala intepaturi in piept in zona inimi niste zvagniri ale inimi parca se zbatea nu puteam sa dorm pe partea stanga pe partea cu inima mi se oprea respiratia fel si fel de simptome care nu miau trecut nici in ziua de azi am facut investigatii seturi de analize, la tiroida inima plamani tomograf la cap am fost la neurolog am incercat sa fac tot ce am putut fara nici un rezultat.Am ajuns la urgente de nenumarate ori dar.. raspunsu a fost de multe ori..nu comentez cum ar fi ca am intrat in depresia ca nam fumat 5 ore dar era clar ca nu puteam sa fumez cand eu simteam ca mor...De aceea nu am mai fost la urgente chiar daca uneori simteam ca mor in pat.Tin sa preciez ca am aproape un an de cand nu miam revenit si am incetat cautarile pentru ca... nu am primit nici un raspuns.Tot ceam descoperit de curand este o sinuzita maxilara de la o masea foarte infectata care urmeaza sa o scot dar nu cred ca este de la ea nu cred ca o simpla masea ar fi putut timp de un an de zile sami dea niste simptome de moarte.Nu stiu ce as putea sa mai fac nu mai sunt bun de nimic de 1 an de zile nu pot munci nu pot face mai nimic fata mea e mereu trista nu mai pot zambi nu ma pot bucura de nimic sunt nervos mereu simt mereu ceva in zona inimi si in momentu actual nu pot dormi pe partea stanga la ceafa simt dureri daca las capu pe spate capul ma doare uneori simt fel si fel de bolboroseli pe partea cu inima in jos cateodata ma balonez si in stomac se aude in permanente sunetele acelea ca si cum nas fi mancat nimic dar sunt in permanenta fie ca mananc fie ca nu..Simt o presiune pe spate ca si cum as cara mereu saci in spate oasele ma dor continuu mai ales dimineata ma trezesc mereu nervos cu o stare generala de rau care imi trece foarte putin la 2 3 ore dupa ce mam trezit.Tin sa preciez ca la caldura simptomele se accentuaza de 2 ori mai rau aglomeratia ma face sami fie rau desi nu inteleg de ce.Unele persoane miau spus ca ar fi tulburari axioase desi nu cred ca aceste tulburari imi pot da asemenea stari de simt ca nu mai vreau sa traiesc.Simptomele care le am si in momentul asta sunt:respiratie grea simt ca nu am aer suficient, dureri de cap uneori cu intepaturi, intepaturi in inima o presiune toracica, simt ca imi bate inima in gol, presiune in urechi cateodata cand ma ridic brusc, oboseala continua nu pot alerga mai mult de 10 20 de metri ca ma simt rau, stare de voma uneori, dureri de oase mai ales dimineata, o ameteala o tulburare a vederii daca misc capu rapid mi se face rau, intr-un cuvant o stare generala de rau ca un atac de panica dar continuu fara oprire.Va rog frumos daca cineva a trecut prin asa ceva sa-mi raspunda.Nu stiu ce as putea sa mai fac ce investigatii vreau sa mi revin odata sa mi reaiau viata ca inainte pentru ca viata mea a devenit insuportabila de 1 an de zile.Va multumesc si astept un raspuns..
10 comentarii
0
19-04-2013, ora 07:51
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
buna dimineata,
parere:
NU e ceva grav dar, pana nu descoperi ce e.nu poti lasa asta la voia sortii.
propunere:
- mergi la dr de fam. si cere-i sa-ti dea trimitere pt cateva analize:glicemie, vsh, etc
- sa-ti verifice tensiunea..durreile de cap s-ar putea de aici-ori e f mare, ori e f mica.
- mergi la un control la dr oftamolog si dr endocrinolog (tiroida s-ar putea sa-ti faca 'figuri')
- neaparat un control la cardiologie
intrebare:
- mananci putin si des?.sau.
- bei suficiente lichide?
- dormi 6-7 ore/noapte?
- stai ffffffffffff muuuuult la calculator?
- ai avut vreo suparare mare?..
cu aceste raspunsuri ale tale...un dr va sti ce sa-ti raspunda
sanatate
0
19-04-2013, ora 09:02
alecsiaadina
Nu este medic/terapeut
alecsiaadina
buna.
sa stii ca tulburarile anxioase si atacurile de panica dau aceste simptome.si eu am facut sute de analize, tomograf, RMN si toate bune dar singurul care m-a scapat a fost medicul psihiatru la care am ajuns intr-un final la insistentele unei prietene. Nu as fi crezut ca acolo voi gasi tratamentul pt. asa ceva. A durat cateva luni si acum sunt alt om.Starile erau aproape ca ale tale, ameteli, nu puteam nici la serv. sa mai merg, intepaturi la inima nici nu mai vorbesc, credeam ca mor in orice clipa a fost ceva crunt, nu doresc nimanui.
Multa sanatate si astept vesti de la tine.
0
19-04-2013, ora 10:50
dorina vasiliu
Nu este medic/terapeut
dorina vasiliu
Mihai, mergi musai la psihiatru..Adina, te rog sa ne scrii care a fost tratamentul pe care l ai luat si a dat rezultate?
0
19-04-2013, ora 14:08
MihaiDaniel1990
Nu este medic/terapeut
MihaiDaniel1990
Chestia este ca am facut control si la endocrinolog tiroida vsh absolut tot analize seturi de la medicul de fam cam tot ce as fi putut face in afara de un rmn complet si alte chesti mai amanuntite, dar in mare la inima plamani analize de sange tiroida leam facut cam pe toate..doar la oftalmolog nu mam dus ca am crezut ca nu ar fi cazul la simptomele care le am.Adevarul este ca inainte stateam mult timp la pc cola beam foarte mult intre 4 si 6 kg pe zi.dar dinainte sa patesc ceam patit in ziua aia am renuntat la cola cafea absolut tot ce are cofeina, doar la tigari nu am renuntat decat o perioada de 2 luni am avut ambitia asta pentru ca nu mai stiam ce sa fac si am crezut ca vad o schimbare daca renunt si la tigari dar simptomele erau acceleasi si mam apucat din nou de suparare mai mult.Si in momentul acesta in care va scriu simt acceleasi simptome...mai ales ca a venit din nou caldura ma simt ca un batran care as sta doar pe canapea la umbra...Tratamentul la inceput a fost unul ciudat cel putin pentru mine medicul de familie nu prea ma bagat mult in seama la noi in oras medici nu prea pun asa mare pret pe ce le spui de fapt nu prea se numesc medici mai exact parerea mea.Medicul de fam ma trimis la cardiologie acolo am fost un pic investigat si mia spus ca nu e nimic in neregula mia dat xanax si betalog.Am luat cum mi sa spus timp de o saptamana dar mam simti de 2 ori mai rau eram sub orice critica dormeam toata noaptea de la 10 seara ma trezeam la 12 pe zi ma duceam pana la baie ametit si mancam ft putin si dormeam la loc timp de 2 saptamani asta a fost programul meu dormeam incontinuu si ma trezeam de parca nu dormisem deloc.Mi-am dat seama ca imi fac mai rau si am oprit tratamentul dupa care miam revenit un pic adica nu mai dormeam asa si ma simteam putin mai bine am continuat am ajuns la un neurolog din bucuresti foarte bun care la randul lui mia dat ceva pe baza de plante vitamine si cam atat si calmante am tinut tratamentul cat mi sa spus degeaba si intr-un final am oprit toate cautarile pentru ca nu mai vedeam rezolvare.Din septembrie nu am mai facut nimic pana in momentul actual.Pe perioada frigului mam simtit un pic mai bine dar acum cand a venit putin caldura ma simt iar rau.Vara ma simt cel mai rau posibil nitel daca imi bate caldura spre cap imi vine sa vars multe simtome foarte ciudate parca as avea simptomele la o mie de bolii...nu vad ce as mai putea face adica ce investigatii.Daca aveti vreun sfat ce as mai putea face o sa incerc ca alte solutii nu mai am.Pur si simplu vreau sa ma trezesc si eu dimineata cum eram odata plin de viata energetic sa rad sa pot face ce faceam pentru ca in momentul actual nu fac absolut nimic efort fizic nu se pune problema sa mai fac...inainte faceam sport eram pasionat de asta sala acum daca ridic o greutate mai mare de 3 4 kg simt k lesin mi se pune un nod in gat imi bate inima rapid si in gol si cateodata simt ca se zbate in piept o simt mai mult in stanga decat in piept, simt in permanenta ceva in gat parca as avea un mar ceva de genu care nu pleaca din gat, am mai observat ca lucrurile se accentueaza foarte mult la emotii..Eu inainte eram o persoana care nu ma emotionam deloc eram mereu cu zambetu pe buze rar trist vedeam pur si simplu viata ROZ dar acum...u stiu multe simptome care daca le spun unui medic...parerea lui ar fi ca sunt nebun.Adica de fapt am mai primit asfel de pareri...dupa cum am spus la urgente cand ma simt exagerat de rau nici nu mai ma duc pentru ca...primesc niste raspunsuri care nu numai ca ma dezamages ci ma fac sa urasc medici...Intradevar la psihiatru nu am fost pentru ca ma gandeam ca imi da tot xanax care ma facut mai rau decat eram parca ma drogam zilnic cu pastilele alea ma simteam un zombi..Si in legatura cu mesele nu prea mananc regulat de cand am patit chestia asta nu mai vedeam nimic frumos si nu mai mie aminte nici de mancat cum trebuie mai de nimic, lichide beau destul de multe..Va multumesc mult ca mi-ati raspuns si apreciez orice sfat primit.
0
19-04-2013, ora 14:23
MihaiDaniel1990
Nu este medic/terapeut
MihaiDaniel1990
Adevarul este ca...nicidata nu m-am impacat cu ideea sa merg la psihiatru, mereu am stat cu gandul ca ma infunda cu pastile de ma face leguma deja sunt leguma...Suparari nu prea am avut decat poate mici suparari ganduri ca orice adolescent de bani de a mi face un viitor frumos.Poate singura panica a fost cand mi-a curs sange pe gura pentru ca era foarte mult si nu patisem asa ceva niciodata.Dar daca asta e solutia psihiatru as merge cu cea mai mare placere sa stiu ca imi revin as astepta inca un an sa imi revin dar sa imi spuna sigur ca nu am ceva grav pentru ca asta e grija mea cea mai mare sa nu am ceva foarte grav care sa se agraveze in timp si sa stau asa sa astept pentru ca asta fac de ceva timp astept ori sa cad din picioare ori sa imi revin.Si cand ma gandesc ce peroana eram.imi vine sa plang la 22 de ani mai mult de nervi pentru ca imi mergeau foarte bine toate eram fericit munceam aveam tot ce imi trebuia eram o persoana dura de fel dar acum parca sunt cel mai pustiit om.Simt ca nu mai are rost nimic nu vad o solutie un sfat important pentru ca daca cineva mi-ar spune uite dute si faci chestia aia te costa foarte mult dar ai raspuns asta as face in urmatoarea secunda dar nu primesc nici macar un sfat de la un medic cu ce ar trebui sa fac mai ales in oras la mine singurele sfaturi sunt stai la pat si bea lichide in rest..daca mori in pat problema ta...Daca stiti vreun medic un profesor cunoscut nu stiu spuneti-mi...Inca nu pot accepta ideea ca sunt asa nu pot accepta ca nu mai sunt bun de nimic nu ma pot impaca cu ideea a trecut un an o perioada foarte lunga pentru mine care mi-a incetat orice activitate nu pot munci si fara bani nu pot face nimic asta e clar.Va multumesc inca odata pentru sfaturi si sper ca nu v-am derajat cu problemele mele
0
19-04-2013, ora 17:30
dorina vasiliu
Nu este medic/terapeut
dorina vasiliu
daniel...ti am trimis mesaj privat
0
19-04-2013, ora 22:19
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ MihaiDaniel1990

1. Ti-a dat o data raspunsul @ alecsiaadina. Un raspuns foarte bun, clar, succint si la obiect.

2. Ai o varsta. Problema te tine de un an. Incepi si te documentezi singur pe net despre Anxietate si despre atacurile de panica. Sunt extrem de multe articole.

3. Mai mult decat atat, dand Search pe Forum Romedic pentru topicurile Anxietate incurabila si Anxietate cu atacuri de panica si depersonalizare, vei gasi o multime de istorii ale celor care sufera de aceasta anxietate (asa ii zice la afectiunea ta, si da, este o afectiune psihiatrica; trebuie sa mergi la psihiatru sa o iei in serios ca este o boala ca oricare alta si sa o tratezi). Poti intra in vorba cu cei care au aceeasi boala ca tine sau cu cei la care boala a avansat. Se poate si mai mult. daca nu mergi sa te ingrijesti si sa te tratezi.

4. In momentul in care ajungi la medicul psihiatru si ii zici ca nu ti-a mers bine cu xanax (probabil ai avut o concentratie f mare), iti va prescrie un alt medicament care sa nu te faca sa dormi atat. Xanax e o benzodiazepina. Are acest efect, dar sunt si alte multe medicamente care iti pot fi prescrise pentru ca tu sa iti revii si sa duci o viata normala.

5. Mergi si la un duhovnic si spovedeste-te. Ajuta mult si la starea ta de spirit si sufleteste si pentru sanatate. Poate ai niste probleme de care nici tu nu esti constient care au declansat aceasta anxietate.

6. Desigur ca ideal ar fi sa faci si niste cu un psihoterapeut daca iti poti permite financiar. Am inteles ca se pot face si online.

P.S.: Stai calm, acceptati boala, accepta situatia, mergi si fa tratament si mergi asa mai departe in viata.
Fiecare familie are problemele ei si persoanele ei care sunt bolnave si care sunt ajutate sa mearga mai departe.
Dumnezeu este cu tine si vrea sa te ajute. Dar si tu trebuie sa te smeresti (sa nu mai fi durul de dinainte; ma gandesc ca poate ti-a fost data aceasta boala pentru a te apropia de Dumnezeu), sa accepti boala si sa o tratezi.

Perioada minima in care trebuie sa iei medicatie este de 6 luni. Urmata de micsorarea tratamentului in momentul in care incepi sa te simti foarte foarte bine si cu el redus, dupa schema data de medic.

Apoi boala poate avea remisii de luni sau ani intregi in care sa te descurci sa nu mai fie nevoie sa iei nici o pastila.

Citeste aici sa intelegi ce se intampla in corpul tau in momentul in care apare anxietatea:

http://forum.romedic.ro/prod/Depresia_si_anxietatea_-_simptome_si_mecanisme_de_boala_047244.html

Cui ii mai zice ca esti nebun, te uiti in ochii lui si ii raspunzi ca sunt considerate nebune persoanele aflate in episod psihotic si care au halucinatii si delir. Tu nu ai avut niciodata asa ceva si nici nu vei avea vreodata. Nu stiu ei ce inseamna sa fii nebun.

Cel mai bine este sa te obisnuiesti cu aceasta afectiune si sa nu te mai impotrivesti si sa cauti raspunsurile prin alte nu stiu cate cabinete adiacente. Accepta si mergi mai departe. Nimeni nu rade de un om bolnav care se trateaza si face tot ce e posibil pentru sanatatea lui.
0
20-04-2013, ora 14:05
alecsiaadina
Nu este medic/terapeut
alecsiaadina
buna!
imi pare rau daca nu ai incredere in medicii psihiatrii, nici eu nu am avut, considerand ca nu sunt nebuna, dar am ajuns la concluzia ca nu doar cei nebuni au nevoie de tratament ci mai degraba cei sanatosi la cap au nevoie de el.
Asa ca nu mai sta prea mult de gand si mergi.
Aici raspund si pentru dorina vasiliu nu am primit xanax decat anxiar luam o tableta dimineata si o tableta de valdoxan ca sa pot dormi seara. Nu stiu daca am voie sa spun medicamentele ce le-am luat dar cu scuzele de rigoare le-am spus.Astea le-am luat 6 luni pe urma inca doua luni cate o jumatate din fiecare, si pe urma gata.Am mai luat si iau si acum ulei de somon cu omega 3 o tableta pe zi, ( nu este asa scump) si o tableta de magne b6 pe zi. (asta deja de un an de zile)
Si eu am dus acesta boala care de fapt nu este o boala, ci doar in mintea noastra ceva se intampla, aproape doi ani nestiind ce am, facand toate analizele posibile, si la tiroida si la inima si la cap tomograf, rmn asa cum am mai spus dar totul a fost o gramada de bani aruncati in vant.
Si sa ti mai spun ceva toata lumea are probleme sa nu crezi tu ca ale tale sunt cele mai grave, asa am crezut si eu ca numai eu pot suferi atat de mult, dar in general persoanele mai sensibile ajung in situatii ca si noi. Am pus si eu prea mult suflet pt cine nu a meritat si mi-am facut doar mie atata rau. Si am ajuns la concluzia ca intr-adevar sunt oameni cu probleme mult mai grave ca ale noastre si de aceea e bine sa ne bucuram de ceea ce suntem asa cum suntem si totul este sa gandim pozitiv. O sa vezi ca si tu o sa fii bine dar trebuie si putina rabdare, si acum iesi afara la plimbare in natura si o sa fie bine.Eu va trimit tuturor virtual cate un buchet de liliac si va pup.
Puteti sa-mi puneti orice intrebare, cand sunt aici o sa raspund.
0
21-04-2013, ora 13:51
MihaiDaniel1990
Nu este medic/terapeut
MihaiDaniel1990
Buna.Multumesc pentru sfat.Zilele astea am aflat de sinuzita asta care credeam ca e simpla dar am aflat ca este mai grav decat ma gandeam infectia mi-a distrus sinusu si a urcat foarte sus ureche si poate chiar mai sus asta ma speriat din nou si mi sa spus ca se poate raspandi in corp sau sa ajunga la cap...Maseaua nu o poate scoate nimeni pentru ca a trecut de membrana sinusului si daca cineva incearca sa o scoata membrana se rupe si nu stiu ce se intampla, m-au programat la punctie desi repet nu am incredere in medici de aici pentru ca s-au intamplat foarte multe.As vrea sa stiu din ce-i care mi-ati raspuns este cineva din bucuresti?As vrea un sfat pentru un medic ORL sau o clinica privata in Bucuresti sa rezolv intai problema asta cu infectia poate si asta ma face sa fiu asa si dupa sa ma axez pe tulburarile astea axioase sau ce dumnezeu ori fi...Va multumesc inca odata pentru toate raspunsurile primite m-au linistit
0
22-04-2013, ora 07:50
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
Bună, în momentul accidentului vascular te-ai confruntat cu un atac de panică, la care ai reacţionat traumatic. Gândul că ţi-ai putea pierde viaţa te urmăreşte permanent.
Acum, ceea ce descrii se numeşte ipohondrie şi trebuie să te adresezi unui psiholog, online sau faţă-în faţă. Psihiatrul ajută prea puţin.
Numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: