Staphylococcus aureus

09-03-2016
Onlyme1
Nu este medic/terapeut
Onlyme1
Buna ziua, stiu ca sau mai facut multe topicuri in legatura cu asta dar nu m-am lamurit :)
De vreun an jumate imi miroase foarte urat gura, initial am crezut ca e de la carii dar mi-am scos 2 masele cariate si dantura e perfecta acum dar mirosul nu a disparut! Sunt disperat. Acum o saptamana m-am convins sa merg la medic si mi-a dat sa-mi fac analize la scaun si gat... la scaun e totul bine, la gat au gasit staphylococcus aureus si streptococ beta sau ceva de genu.. acum i-au tratament cu antibiotice. Daca tratez astea, mirosul va mai aparea? Pentru ca am gasit acum vreo 2 luni si o biluta galbuie pe amigdalite si mie frica sa nu am cauzeum si sa persiste mirosul.. in afara de acea biluta n-am mai gasit dar am amigdalitele mari si au si cripte.
3 comentarii
0
09-03-2016, ora 15:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mergi la ORL sa vaad si sa palpeze amigdalele
faci investigatii si pentru helicobacter pilori la gastrologie
0
10-03-2016, ora 15:15
Onlyme1
Nu este medic/terapeut
Onlyme1
Am facut analize si pentro heliobacter si rezultatul a iesit negativ, doar la exudat mi-a iesit staphylococcus aureus si streptococ beta grupa c, ceva de genul... rezultatele sunt la mama. Am 18 ani si sunt din bacau

Tot ce vreau e sa scap de mirosul gurii, ma dispera... parca sa mai redus putin de cand iau tratament cu antibiotice.

Mie frica sa nu am si cauzeum, dupa tre s-o rezolv si pe asta..

Las aici o imagine de astazi, acum 10 min cu amigdalitele :)
http://postimg.org/image/t2egj61bd/

Credeti ca daca tratez bacteriile astea o sa scap de mirosul neplacut ?

Am uitat sa precizez ca limba e foarte incarcata dimineata
0
10-03-2016, ora 19:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. amigdalele sunt destul de mari in volum
am mai scris pe forum ca NUmai la personele care au reflux gastro-esofagina din copilarie.. amigdalele NU se micsoreaza in volum
2 asa ca chear daca helicobacter NU sa gasit
sigur, sigur o Gastrita cu hiperaciditate gastria ai !!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: