Stafiloco auriu din secretie uretrala!

08-03-2015
mihaim11
Nu este medic/terapeut
mihaim11
Buna ziua
Am 27 de ani si in urma unor relatii sexuale neprotejate m-am 'pricopsit' cu un stafilococ auriu din secretia uretrala, am fost la medic mi-a dat tratament dupa antibiograma si anume augmentin pentru 7 zile si din nou la 7 zile dupa tratament am facut din nou examenul de cultura uretrala si mi-a iesit din nou 'stafilococ auriu(staphylococcus aureus) prezent' si foarte rar aveam probleme cu urinarea, am fost din nou la medic si mi-a prescris pentru 10 zile zinnat, am inteles ca acest zinnat ar fi un antibiotic puternic, va trece cu acest antibiotic?
De cand am inceput sa iau zinnat urinez des si alb si c-am dupa fiecare urinare beau cate o cana cu apa si simt mici intepaturi sa zic asa in uretra
Trebuie sa ma abtin din punct de vedere sexual protejat pe perioada tratamentului?
Imi va trece aceasta bactirie cu acest antibiotic...daca a mai fost careva in situatia mea si a scapat il rog sa posteze sau cei care stiu despre un tratament mai bun si eficient...
1 comentarii
0
08-03-2015, ora 14:39
mihaim11
Nu este medic/terapeut
mihaim11
Astept un raspuns! Va rog un medic daca ma poate ajuta sa ma linistesc...trebuie sa plec din tara in 3 saptamani si vreau sa stiu daca voi scapa de el!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Utilizarea irațională a antibioticelor și răspândirea Stafilococului auriu meticilinorezistent
  • Celulele imune pot proteja împotriva infecției cu stafilococ
  • Escherichia coli și Staphylococcus aureus, distruse în lumină de intensitate scăzută
  • De ce vaccinurile antistafilococice nu funcționează la oameni?
  • O combinație de probiotice ar putea preveni sindromul șocului toxic
  • Peptidele din susan au dovedit că pot combate E. coli și S. aureus
  •