Spute cu sange, raguseala, ameteli

30-03-2013
fortzu
Nu este medic/terapeut
fortzu
De o saptama scuip in fiecare dimineata spute consistente cu sange. In primele 2 zile am avut temperatura 38, iar dupa a scazut la 37-37.5, m-a durut coloana si aveam senzatia ca nu prea pot sa respir. Prima oara cand am observat sange a fost cand mi-am suflat nasu, tot intr-o dimineata. Mentionez ca nu am tusit deloc nici inainte, nici in acesta perioada ca sa ranesc vreun vas de sange, doar ca ma mai gadila putin in gat si imi dreg vocea. Am stari de oboseala, ametesc cand stau in picioare si am intepaturi in diferite parti ale capului, in special in frunte. Pana azi nu am avut deficiente in vorbit, insa azi am ragusit foarte tare, aproape ca nu mai pot sa vorbesc. Azi am scuipat stupe cu sange si in decursul zilei. In aceste zile am luat doar aspirina si algocalmin. Am uneori senzatia ca nu pot sa inghit. Sper ca starea sa nu se agraveze.
2 comentarii
0
31-03-2013, ora 00:30
Ionyssa
Nu este medic/terapeut
Ionyssa
V-a scazut pofta de mancare? Transpirati noaptea in exces? Sunteti obosit/a in permanenta? Eu zic sa mergeti la un control de specialitate! Cum adica scuipati sange si intrebati daca e grav? Daca stati pe aspirina si algocalmin...starea se va agrava cu siguranta. Oameni buni! Nu mai asteptati sa ajungeti in stare critica pentru a va prezenta la un medic si a avea pretentia sa va faca bine. Ganditi-va ca si medicii sunt oameni, exista niste limite peste care nu pot trece, oricat de mult si-ar dori. Limitele respective sunt impuse de gravitatea unei boli, daca mergeti la medic dupa ce v-ati scuipat un sfert de plaman...nu stiu ce v-ar mai putea face. Ma ia nervii si imi pare rau cand vad ca va neglijati asa sanatatea. Am fost, manata de nevoie, intr-un spital de pneumoftiziologie. Oamenii de acolo, candva plesnind de sanatate, ajunsesera niste umbre care mi-au provocat cosmaruri saptamani la rand. Cel mai gras avea 30 de kile! Ori...in stadiul asta...o revenire la normal este, daca nu extrem de anevoioasa, imposibila. Asa vreti sa ajungeti? Pe langa sentimentul de neputinta pe care o sa-l aveti, o sa va terminati psihic si familia. Din pacate, nu invatam aproape niciodata din greselile altora. Va rog frumos, mergeti la un medic.
0
08-04-2013, ora 15:44
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna ziua. In situatia descrisa se impunea consult medical de urgenta si sistarea administrarii de Aspirina. In speranta ca starea D-voastra s-a ameliorat, va doresc toate cele bune!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.