Sputa neagra-maronie.Poate fi sange?

03-04-2011
doru1982
Nu este medic/terapeut
doru1982
Ma numesc Doru si am 28 de ani.Cam de un an de zile elimin o sputa neagra-maronie dimineata cand ma trezesc si in general dupa ce mananc.Imediat dupa ce mananc simt un nod in gat si ma fortez sa tusesc ca sa pot sa elimin aceasta sputa, semnificativa sub aspect cantitativ.In urma cu 2 ani pe fondul unor dureri de stomac si arsuri in piept an facut o radiografie cu bariu.Rezultatul a fost urmatorul:Desen hiliobazal accentuat bilateral.Cord, aorta-normale radiologic.Mici osteofite anterioare1/3 medie a coloanei dorsale.ESOFAG- cu pliurile mucoasei usor ingrosate in regiunea distala;evacuare buna.STOMAC- hipoton, alungit, pliurile mucoasei moderat ingrosate si reflux gastro esofagian in Trendelenburg, redus cantitativ.Spasm piloric tranzitoriu.BULB - relativ mic, slab injectat, neomogen, evacuare intarziata.CADRUL DUODENAL - dischinetic, cu duodenita pe D2.Hemoleucograma buna+ VSH valori normale.Helicobacter Pylori - intens pozitiv.Am urmat un tratament cu antibiotice pentru eradicarea bacteriei.In decursul ultimei luni m-am simtit destul de rau, in principal dureri mari de cap si de stomac si chiar am slabit in jur de 10 kg.Am fost iarasi sa fac analiza Helicobacter Pylori si a iesit 32, 8 DU/ml.Am facut si analize la sange(hemoleucograma completa).Rezultatele bune...doar RDW usor crescut 15%.Acum o saptamana am fost la ORL pentru ca mi-a aparut o umflatura in zona gatului, pe partea stanga.D-na doctor mi-a spus ca este glanda sublinguala inflamata si ca am gatul foarte rosu.Nu am simptome de raceala(nu tusesc, nu stranut).Totusi dansa mi-a spus ca am rinita si mi-a dat un tratament: nazomer, pinosol, tantum verde spray, vitamina a si gagara cu ceai de musetel.Am observat ca dupa ce fac gargara scuip negru-maroniu(adica mai mult ma fortez sa tusesc ca sa scuip).Deasemenea am observat ca in fiecare seara, timp de 2-3 ore am o usoara febra - intre 37.2 - 37.8(de obicei am temperatura normala 36.6), iar pe corp am mancarimi. Acum cateva zile am fost la un Dr Gastroenterolog care s-a uitat pe analizele mele din urma cu 2 ani si a spus ca nu pare a fi ceva grav.Doamna doctor m-a intrebat daca vreau sa fac inca o ecografie cu bariu sau o endoscopie.Am ales endoscopia.Urmeaza sa o fac in descursul saptamanii viitoare.De procedura nu sunt deloc inspaimantat insa sunt foarte inspaimantat de ce ar putea gasi domnul doctor.As dori macar o parere, daca aceata sputa neagra maronie poate fi sange?Si daca este sange..faptul ca eu am problema asta cam de 1 an ar fi putut duce la complicatii mai grave.Multumesc anticipat!
4 comentarii
0
03-04-2011, ora 14:08
lala2004
Nu este medic/terapeut
lala2004
Eu zic sa nu te ingrijorezi prea tare pt ca nu-ti face bine.Oricare ar fi rezultatul, in clipa asta nu poti schimba nimic.Cind vei afla cauza, vei face trat. si cu rabdare si credinta vei depasi momentul.Iti doresc multa sanatate!
0
04-04-2011, ora 11:39
dodoskl
Nu este medic/terapeut
dodoskl
buna.teoretic aceasta sputa, maronie fiind, nu poate fi sange, deoarece doar sangele de la nivelul aparatului digestiv superior care este metabolizat apare maroniu sau mai inchis si se elimina pe cealalta parte.dar raspunsul cel mai relevant il vei avea la endoscopie.multa sanatate!
0
05-04-2011, ora 16:54
doru1982
Nu este medic/terapeut
doru1982
Rezultat Endoscopie: Esofag normal.Cardie normala.Stomac cu moderat lichid de hipersecretie, pliuri ingrosate, mucoasa intens congestionata.Pilor normal.D1 si D2 cu leziuni de duonetita.Diagnostic endoscopic:Gastro-duodenita eritematoasa Hp+.
0
03-02-2016, ora 00:49
Mihaiaek21
Nu este medic/terapeut
Mihaiaek21
Eu fix aceasi problema o am si eu Doru. Vreau sa vorbesc cu tine numa nu pe aceasta pagina
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici