Sputa cu sange

23-12-2009
dragos_87
Nu este medic/terapeut
dragos_87
Buna ziua! De vreo 5 zile NUMAI dimineata sputa contine sange.Speriat am fost la medicul pneumoftziolog pentru a face o radiografie dar spre fericirea mea nu am absolut nimic la plamani.Medicul s-a uitat ft atent dar nu a reusit sa gaseasca nici cea mai mica problema..a spus "ai plamanii sanatosi".Mentionez ca acum o sapt am avut o singura zi febra 38.5 iar cu tratament mi-a trecut si eram diagonosticat cu traheobronsita.Fiind la sc de asist. med. si mai stiind cate ceva despre sanatate, m-am gandit ca poate fi o sensibilitate crescuta a unui capilar la nivelul bronhiilor si din cauza tusei sa se rupa, astfel sangele sa fie prezent in sputa.DAR dc. numai dimineata? Nu fumez, chiar fac sport iar semne de TBC nu sunt nici in radiografie nici in mod curent, prin urmare am pofta de mancare, nu sunt obosit bla bla.totul e normal ca inainte doar ca ma ingrijoreaza sangele.Astept cu nerabdare sfaturile voastre!
9 comentarii
0
23-12-2009, ora 13:12
dragos_87
Nu este medic/terapeut
dragos_87
Sau ma gandesc ca o bronhoscopie ar putea elucida misterul.
0
23-12-2009, ora 16:37
dr.emanuel
Nu este medic/terapeut
dr.emanuel
Buna!
Nu ai mentionat daca tusesti! Daca nu tusesti atunci care sputa contine sange?
Inainte sau dupa ce te speli pe dinti ?! Nu ar putea fi o iritare a gingiei?
0
24-12-2009, ora 01:24
dragos_87
Nu este medic/terapeut
dragos_87
Este cand tusesc, oricum am mentionat acest lucru "...la nivelul bronhiilor si din cauza tusei sa se rupa, astfel sangele sa fie prezent in sputa." :)
0
24-12-2009, ora 01:44
dragos_87
Nu este medic/terapeut
dragos_87
Precizez ca frecventa tusei s-a rarit.Citisem undeva ca firisoarele de sange din sputa sunt de natura grava cand provin de la nivelul parenchimului pulmonar (la radiografie nu se vede nimic) si ca o iritatie a bronhiilor (din cauza temp scazute din ultimele zile) poate cauza de asemenea firisoare de sange in sputa.Nici gand de cantitati de 50 - 100 ml / 24h aceasta numindu-se hemoptizie minima, la mn e vb de cantitati ce nu pot fi masurate in "ml".Deci eu am racit acum o sapt si am avut o zi febra apoi a inceput tusea ( credeam ca e porcina) dupa care mia trecut febra si tusea a persistat dar vad ca isi pierde din "elan".La TBC am inteles ca tusesti destul de mult si sputa de culoare ciudata iar la mn sputa nu are aproape nici o culoare.Sunt multe lucruri care nu stau in picioare si sincer am citit o gramada despre afectiunile pulmonare in aceste zile.
Astept opiniile voastre...a unui medic, daca e posibil.
0
24-12-2009, ora 10:05
dr.emanuel
Nu este medic/terapeut
dr.emanuel
Nu cred ca ai nimic grav si daca odata cu trecerea tusei nu mai apar firisoarele de sange problema s-a rezolvat. Pentru linistea ta, ma mir ca pneumoftiziologul nu ti-a facut si un test idr la tuberculina. Totodata imi amintesc cum in anul 3 de facultate cand se face semiologie, majoritatea studentilor isi depistau simptomele cate unei boli, de obicei grave!
Sanatate!
0
24-12-2009, ora 12:07
dragos_87
Nu este medic/terapeut
dragos_87
Va multumesc mult pt. raspuns.In general cand scrii pe "google" sau consulti un manual de medicina interna, la categoria "sputa cu sange" toti se alarmeaza de parca mai ai 1 luna din viata si sincer mam cam speriat.Pana si medicul pneumoftiziolog cand a auzit ca scuip cu firisoare cu sange a sarit in sus " vai doamne, hai sa facem rpd o radiografie" mie imi tremurau picioarele si am zis ca asta e frate de acum ma asteapta 6 luni de pastile.Pe urma cand a scos radiografia din aparat si s-a uitat doctorul a rasuflat usurat "nai nimic".V-am impartasit intamplarile si spaima trasa iar acum in aceasta dimineata prezenta sangelui este total absenta in sputa dupa tuse (tuse usoara ca mi-a trecut cea urata).

Craciun fericit tuturor de pe forum si la multi ani.mai bn zis...la multa sanatate ca-i mai buna decat toate !!
0
24-12-2009, ora 13:36
dr.emanuel
Nu este medic/terapeut
dr.emanuel
Asa, pentru tine, pentruca spui ca faci scoala de asistenti sanitari (proasta alegere in ziua de azi, dar eu iti urez succes!) daca vrei cu adevarat sa practici, niciodata sa nu cauti un simptom izolat scos din context (si in nici un caz pe google!). Cauta intr-o carte de semiologie. Bine, la tine nu era chiar scos din context simptomul, si ai intuit bine ca din cauza efortului de tuse ceva capilare s-au rupt si au facut BAUU!
Iti urez mult succes, noroc in viata, sarbatori fericite (fereste-te de respirat in frig inca un timp) si un An nou bun!
Hai sa traim bine, chiar daca-i rau!!
0
24-12-2009, ora 14:08
dragos_87
Nu este medic/terapeut
dragos_87
Da, nu stiu cat e de proasta alegerea avand in vedere ca meseria de asist. med. si doctor sunt printre cele mai cautate in Europa si ca plata e satisfacatore ( de aia de la management, finante, drept.ce sa mai zic?!). Chiar vreau sa practic aceasta meserie si imi place mult tot ce tine de medicina pentru ca e ceva logic, tot ce cuprinde medicina e logic. In legatura cu googleu pot spune ca este un lucru de moment, comod si gasesti tot ce vrei daaar trebuie sa stii cate ceva despre ceea ce cauti altfel cazi in capcana si " mananci tot ce zboara...:)"E un pic offtopic tot ce spune eu aici dar simteam ca am datoria sa va raspund la cele de mai sus.

Multumesc mult pentru urari si pentru raspunsuri!! Sanatate la maxim!!

Poate in 2010 vom trai putin mai bine :D ( imi plac glumele )
0
24-12-2009, ora 14:58
dr.emanuel
Nu este medic/terapeut
dr.emanuel
-Da, in Europa!
-Care Europa!? A lor sau a noastra? Nu te mai obosi sa-mi raspunzi. A lor.
-Dar daca vrei in Europa lor, ia invatatura la cel mai serios mod posibil, si nu ca un asistent de-al meu caruia (terminand totusi o scoala sanitara PARTICULARA) nu-i este sigur daca sangele circula prin vene, artere sau NERVI !!!
-pe undeva ai dreptate, medicina este logica pe ici pe colo, in anumite specialitati. Dar sa nu uitam ca Parintii Medicinei, printre care Herodot, au spus ca medicina este si arta!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Adulții tineri expuși la poluarea aerului casnic prezintă scăderea funcției pulmonare
  • Aerosolii țigărilor electronice pot cauza modificări celulare și moleculare în plămâni
  • Vitamine și suplimente pentru plămâni
  •