Sputa cenusie ?!

23-03-2012
ChristianoRolando
Nu este medic/terapeut
ChristianoRolando
Buna ziua ! Am 20 de ani, am fumat vreo 4 ani intens iar acum am mai rarit'o, fumez maxim 4-5 tigari pe saptamana.
De ceva timp am o tuse seaca la inceput, dar dupa ce tusesc de cateva ori incep sa am expectoratii, insa foarte dificil asta...Nu pot sa scot sputa de acolo, din piept ! Tot tusesc asa de la inceputul anului;am fost racit de cateva ori, si mereu dimineata am nasul infundat, cu mucus de guloare verde[un verde ingrozitor de urat] insa un mucus care este foarte adanc in nas, aproape de gat, care nu iese prin suflat.

Dimineata cand am mers la baie m'am straduit sa scot ceva din piept si..surpriza ! Am scos o sputa de culoare cafenie...ce sa fie ?

Mentionez ca mi'am facut atat o raza cat si o spirograma si totul a iesit perfect ! Capacitatea pulmonara este de 100%.
1 comentarii
0
19-10-2019, ora 22:20
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună seara! Vă recomand să renunțați la fumat, care menține o stare de inflamație permanentă a arborelui bronșic, deci ca fumător mereu veți avea tuse, secreții, halitoză, care cu anii se vor agrava până la boli precum BPOC, eventual insuficiență respiratorie, și astfel veți deveni dependent de oxigen la domiciliu pentru restul vieții. Dacă mai aveți întrebări vă răspund cu drag! O seară liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.