Sposmofilie?

27-01-2013
mihaelaidkse
Nu este medic/terapeut
mihaelaidkse
buna, am o intrebare si eu, sora mea a facut o criza de forma ca a picat jos din picioare i s-au inclestat mainilile si a fost inconstienta, nu am vazut exact cum a inceput criza pt ca dormeam, m-am trezit auzind cazatura, am chemat salvarea m-am speriat foarte tare si multe alte, in urma acestei crize a primit un tratament epileptic, ceva pe baza de topiramat daca nu ma insel, timp de 2 ani sa-l continue zilnic...criza a facut-o acum 8 luni, si de atunci pana acum a facut toate tratamentele posibile si pana si medicul care i-a prescris medicamentul a spus ca nu are epilepsie, toate analizele, eeg-urile si toate alea spun ca nu are epilepsie...dar am un frate mai mic cu aceasta boala si banuiesc eu ca medicul a fost influentat de aceasta veste si i-a dat acest tratament...sora mea cu o noapte inainte sa faca aceasta criza nu dormisera decat o ora 2, era in sesiune si invata, bause foarte multa cafea si cola, era stresata, agitata si tot asa, ea are acel tremur al mainilor dimineata cand nu doarme suficient, este mai mereu somnoroasa, ii e somn continu, e obosita, are un somn nelinistit, devine nervoasa si agitata din orice nimic, a luat si ceva calciu in vara, si acum i-am mai cumparat si am rugat-o sa-l i-a dar zice ca s-a saturat de gustul lui de lamaie, eu locuiesc singura cu ea pt ca suntem studente mult mai departe de casa, si-mi este foarte teama de o noua criza asa ca incerc sa am grija de ea mai mult decat are ea, acum intr-o seara am citit despre sposmofilie si toate simptomele care le are aceasta boala le are si sora mea, vreau sa shtiu la ce medic trebuie sa merg ca sa poata depista daca are boala asta sau nu? psiholog? psihiatru? neurolog? ajutati-ma va rog, mii teama sa nu i-a un tratament gresit pt ce are ea de fapt. Va multumesc frumos
4 comentarii
0
27-01-2013, ora 13:47
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
printr-o encefalograma facuta,
un dr. neurolog
va putea stii sigur daca are sau nu-epilepsie!
sanatate maxima-i doresc
iar tie putere sa treci.peste, cu usurinta!
0
27-01-2013, ora 14:32
mihaelaidkse
Nu este medic/terapeut
mihaelaidkse
multumesc frumoc, am consultat 3 neurologi pt epilepsie si toti 3 au spus ca nu are epilepsie...de asta ma si gandesc ca i-a un tratament gresit...iti multumesc mult de tot :)
0
27-01-2013, ora 15:40
mihaelaidkse
Nu este medic/terapeut
mihaelaidkse
encefalograma...nu este de fapt eeg-ul??? eeg a facut deja vreo 2, 3, si au iesit bune :) adica nu are epilepsie, si nici de sposmofilie nu am auzit nimic.. deci e posibil sa nu fie nici spasmofilie? sau e posibil sa nu iasa spasmofilia la eeg?
0
27-01-2013, ora 18:13
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
propunere:
repeta encefalograma
iata dupa 8 luni.la ALT dr neurolog.poate-n alt oras mare (nu zici locatia)
si vei fii sigura
duminica placuta
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: