Spondoliza cervicala...Probleme cu cartilajele gatului

17-11-2008
LuaraB
Nu este medic/terapeut
LuaraB
Buna ziua,

Am 26 de ani si de cativa ani am probleme cu spatele, printre acestea si o spondiloza cervicala.
In urma cu cateva luni am inceput sa am si probleme cu gatul, auzem o pocnitura la inghitit, doar cand tineam capul inclinat.
Dupa mai multe investigatii: RMN cervical, eco tiroida am ajuns si la ORL unde mi s-a spus ca nu e nimic grav, iar ce aud sunt cricoidul, tiroidul care se freaca la deglutitie si ca nu este nimic grav.
Nu am facut nici un tratament special, in urma cu cateva saptamani am inceput sa fac o cura de ArtrostopPlus.
De ceva timp insa, mi se pare ca simt tot mai tare si tot mai des aceste miscari ales oaselor. Ma deranjeaza din ce in ce mai tare si frecatul acela al oaselor, nu numai cand inghit, dar si cand mai misc capul in anumite pozitii.

Spuneti-mi va rog, ar trebui sa insist mai mult asupra acestei probleme?
Se pot agrava? Se poate face ceva?

Va multumesc pentru raspuns
1 comentarii
0
17-11-2008, ora 13:45
Dr. Gheorghiu Mihaela
Medicina naturista, complementara, alternativa, ploiesti, brasov, bacau-colaborare cab.medicale
Dr. Gheorghiu Mihaela
Incearca sa consulti un medic endocrinolog si sa-ti recomande dozarea calcitoninei, calciului si o densimetrie osoasa.e posibil sa fie o tulburare de fixare a calciului.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.