Spondiloza cervicala?

140 comentarii 1 2 ..... 4 5
0
27-01-2013, ora 19:03
ancad99
Nu este medic/terapeut
ancad99
Buna seara.
Am 39 ani, si in urma cu aprox 10 ani am fost diagosticata cu spondiloza cervicala. La vremea aceea, nu aveam decat usoare ameteli dupa un timp indelungat la calculator ( sunt economista si stau cel putin 8 ore la calculator.). De vreo 4 ani fac fizioterapie, masj terapeutic si kinetoterapie 10 zile, o data pe an. Acum 2 ani am avut un episod de vertij ( in sensul ca se invartea camera cu mine, si aveam tendinta de a ma tine de cearceaf sa nu cad din pat, chiar daca eram intinsa ) insotit de stari de voma.Am chemat salvarea si dup ao injectie mi-am revenit. am fost la ORl si mi s-a spus ca am o otita. Am tratat-o si gata. Acum 2 luni, cam pe 1 decembrie, mi-au aparut in urechea stanga niste fasaituri si usoare emeteli. La vreo 2 -3 zile, la serviciu m-a apucat acel vertij puternic cu stari de voma. Am venit acasa, am chemat salvarea. Medicul mi-a facut o injectie cu metroclopramid, no spa si scobutil. In scurt timp mi-am revenit. dar fasaiturile din urechi nu. Am fost la ORL unde mi s-a spus ca nu am nimic si mi s-a dat Betaserc 2/zi. Nu l-am luat atunci pentru ca am crezut ca am avut acele stari de la fiere si am evitat sa iau medicamente. Pe 22 decembrie acel vertij a areaparut noaptea ins omn. acelasi scenariu: - salvarea, injectia si gata. Tin sa precizez ca nu vomitam decat fiere.
Cand s- a repetat si al treilea episod in 7 ianuarie, am cerut sa merg la spital. Acolo i s-au facut investigatii si.. toate bune.
Am inceput sa iau de 3 saptamani Betaserc. Intre timp mi-am facut si un RMN, la indicatia doamnei doctor neurolog.
Rezultatul:
- bloc vertebral incomplet C7-T1, cu sudare laterala dreapta a celor 2 corpuri vertebrale si a apofizelor articulare drepte.Discul intervertebral are dimensiuni mult reduse iar zidurile posterioare ale celor 2 corpuri vertebrale su aspect concav catre posterior.
- Protruzii discale etajate C5-C6 si C6-C7, ce reduc spatiul perimedular anterior fara a-l sterge.
- Neuroforamenul drept 7-T1 are dimensiuni reduse, radacina C8 dreapta fiind amprentat si usor deviata.
- Mici protruzii discale T6-T7 si T7-T8.
- Cordon medular cu dimensiuni si semnal normale.
- Arterele vertebrale prezinta calibru redus uniform., si mi-a spus ca as avea un chist la tiroida.
Acest rezultat nu prea i-a placut d-nei doctor neurolog si mi-a dat urmatorul tratament: cartilaj rechin 6 luni, celebrex 1/ zi, 5 zile / luna, 3 uni; mydocalm 3/zi, 10 zile/luna, 3 luni; betaserc 2 / zi 3 luni.
Dupa data de 7 ianuarie nu am mai avut niciun episod de vertij, dar am ameteli, si mai ales dimineata pana in ora 12 destul de mari.Am uitat sa specific ca am si anxietate. La cea mai mica ameteala mi-e frica sa nu ma ia iar, mai ales ca ultima data eram la cumparaturi.
Credeti ca e prea devreme sa astept un rezultat de la Betaserc ( de 3 saptamani il iau) si de la tratamentul de la neuro ( de 5 zile il iau) ?
Credeti ca acele episoade vertij pot fi de la urechea interna?
Iar ametelile zilnice de la cervicala? Am vreo sansa sa mai am o viata personala si profesionala normala? Ar trebui sa mai fac si alte investigatii? Chistul de la tiroida inca nu l-am verificat, dar poate da vreo stare anume?
Va multumesc mult pentru raspuns.
0
27-01-2013, ora 19:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. acel vertij rotator poate fi de la urechea interna... se investigheaza numai in clinica orl, spital universitar, dotat cu laborator de investigatie a aparatului vestibular.
ametelile zilnice pit fi de la coloana...dar pot fi de la variatia de tensiune arteriala, de la anemie, proasta digestie cu malabsorbtie a nutrientilor necesari.
0
16-02-2013, ora 22:14
guruian
Nu este medic/terapeut
guruian
buna ziua spondiloza cervicala se inrautateste orice ai face ? sau poti sa previ asta si sa ai o viata normala sa poti fi cat de cat normal ?
0
16-02-2013, ora 22:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o alimentatie corecta si rezolvare problemelor intestinale este necesara pentru absorbtia corecta si completa a Ca, Mg si altor vitamine necesarw osului
fizioterapia, kinetoterapia, exercitiile fizice corecte, mersul a cativa km zilnic pe jos, , ,
sunt factorii care te mentin sanatos
0
17-02-2013, ora 11:32
guruian
Nu este medic/terapeut
guruian
ce spuneti inotul m-ar ajuta ? am fost diagnostigat cu spondiloza cervicala si am doar 20 de ani si cateodata chiar ma simt rau din cauza asta si cand nu mananc la timp parca se accentueaza ma simt oribil, acum 2 luni eram perfect sanatos nu simteam nimic :(.
0
17-02-2013, ora 12:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da...si inotul face parte din recuperare si mentinerea sanatatii
0
11-03-2013, ora 12:21
Mot
Nu este medic/terapeut
Mot
Domnule Doctor am o suferinta de cca 7 ani care se agraveaza progresiv dar nu am un diagnostic cert, va rog sa m-a ajutati cu un sfat.Starea mea actuala este urmatoarea
Durere la ceafa baza craniului, durere la nivelul dintilor , amorteala a limbii, furnicaturi pe obraz, in jurul gurii, apar cu preponderenta in pozitia sezut incordat ( atent la Calculator ) sau in scaunul de masina la volan si atunci cind stau intinsa in pat indeosebi pe partea dreapata, Apare cu o intensitate mare la schimbarea incaltamintei cu diferente de toc nu mai mari de 1 cm sau anumite miscari pe care nu le pot define. Se diminueaza la repaus dar nu dispar
Ameteala dupa o miscare de a privi in sus, cu lasarea pe spate a capului sau la schimbarea mai rapida a directiei de mers mers -
Amorteala pe partea externa a miini pina la degetele inelar in ambele miini. cedeaza la schimbarea pozitiei, repaus, antiinflamatoare
Durere in zona lombara joasa ( sacro-coccigiana ), durere articulatia sacroiliaca indeosebi dreapta, amortire a feselor, arsura Se acutizeaza pe scaune gen fotoliu sau scaune joase si la frig
Durere, arsura la nivelul coapselor - toata coapsa, nu urmareste un traseu, apare la stat pe scaun la mers gen plimbare sau activitate care implica stat in picioare de scurta durata ( 30 min )
Durere pe partea externa a gambei stingi, apare la pozitia sezind pe scaun indeosebi joase, sau si alte miscari fara sa le pot defini, nu dispare intotdeauna la repaus - orizontal
Durere in zona inghinala ce coboara pe coapsa interna pina la genunchi - ambele picioare
Durere si crampa in spatele genunchiului sting mai rar dreptul, apare in mod deosebit dupa pozitia pe scaun chiar daca a fost de scurta durata ( 10 min ) sau dupa miscare minima, stat in picioare la chiuveta.
Senzatia de picioare grele , senzatia ca sunt umflate, ca imi plesneste pielea, crampe in gambe la 10 min de stat pe scaun. Senzatia ca imi ingheata picioarele ( muschii par a fi inlocuiti cu gheata ) la mers dupa cca o ora se intensifica. Permanent trebuie sa port incaltaminte cu un toc mic 1-2 cm daca merg desculta sau cu papuc fara toc simt ca ma duc pe spate
Mai rar Durere in anus apare la unele miscari fara sa le pot defini sau ma trezeste din somn, dispare la schimbarea pozitiei
Analizele de singe in limite normale, inclusiv analize specific afectiunilor reumatice
Medicatie Zilnic Detralex, Aspenter,
Periodic Calciu, Magneziu, Vitamina D3, Vitamina B1, B6, Betaserc
Diagnostice :neurolog- polinevrita, neurochirurg - afectari discale C3-C4, T2-T3, L4-L5- S1 fara indicatie de operatie
Posturolog - bolta plantara cazuta. Am incercat sa port doua tipuri de sustinatori plantari si situatia s-a inrautatit.
Va multumesc anticipat pentru raspuns
Florica
0
11-03-2013, ora 22:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cauza este coloana vertebrala
tratamentul se face la reumatologie, balneologie
nicidecum la neurochirurgie
cel mai ideal ar fi sa gasiti un osteopat care stie sa examineze coloana integral
sa va schimbe regimul alimentar, stilul de viata de alimentatie, de miscare si de pizitie la birou
0
13-03-2013, ora 18:29
Mot
Nu este medic/terapeut
Mot
Multumesc pentru raspuns, numai ca tratamentele urmate la balneologie, reumatologie nu au dat nici un rezultat si dupa cum am mai spus suferinta este veche iar starea s-a inrautatit.
As vrea si sfatul domnului Marius Sorin Pop
Multumesc
0
04-04-2015, ora 23:09
alina_cristina 28
Nu este medic/terapeut
alina_cristina 28
Buna seara am fost diagnosticata cu spondiloza cervicala am urmat tratamentul cu voltaren durerile de ceafa au trecut dar m
Am ales cu un ţiuit in urechi ce e de facut ?
0
05-04-2015, ora 18:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
investigatii amanuntite la ORL..cu audiograma, timpanograma...si dupa o sa stiti
0
05-04-2015, ora 18:46
alina_cristina 28
Nu este medic/terapeut
alina_cristina 28
Multumesc pt raspuns
0
16-08-2015, ora 21:54
gav.paul
Nu este medic/terapeut
gav.paul
buna ziua,

am o problema de la gat in spre varful capului pe partea stanga a capului. cel putin asa a inceput durerea.
uneori mai ma doare si gatul. de la cheafa in jos. dar durerea persista de cele mai multe ori de la ceafa in sus. foarte rar mai simt si un fel de sindrom in jurul ochiului stang. durerile is foarte incomode. uneori imi reduce concentratia foarte tare. am fost la medicul de familie si miar fi spus ca am un sindrom cervical. am inceput sa fac exercitii in jurul gatului de vreo 4 zile. dar nu prea ma ajuta.
dvs ce imi sugerati?
0
16-08-2015, ora 22:21
gav.paul
Nu este medic/terapeut
gav.paul
si foarte des am asa o mancarime in jurul acestei zone. care ma cam termina.
0
17-08-2015, ora 09:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu este problema ORL
mergeti la reumatologie sau balneologie sau neurologie pentru investigatii
0
17-08-2015, ora 10:24
gav.paul
Nu este medic/terapeut
gav.paul
seara mereu ma inteapa gatul si umarul stang de pe partea stanga.
0
16-01-2017, ora 13:06
clausa
Nu este medic/terapeut
clausa
Cautand ajutor pentru problemele mele, (am 35 de ani, am avut cateva episoade de vertij puternic care se agravau la manevrele de pozitionare a otolitilor, insotite de transpiratii, dar si ameteli mai slabe dar zilnice toate acestea aparand dupa cateva ani de dureri in zona cervicala), am urmarit teoriile domnului Marius Sorin Popa/ utilizatorul marivs si tin sa nu-i dau dreptate la cele afirmate aici, cel putin in cazul meu nu cred ca este chiar asa.
Cred ca vertijul poate sa apara si in cazul unei irigari insuficiente a snc, cauzata de problemele in zona cervicala, prin care trec arterele vertebrale. E greu de pus in evidenta alterarea circulatiei, ecografia doppler poate sa iasa normala, asa cum mi-a iesit mie, vasele cerebrale pot sa fie normale, intr-adevar, exista cercul wills care poate sa suplimenteze teoretic alimentarea creierului mic dar nu cred ca poate sa alimenteze PICA care perfuzeaza centrele vestibulare.
Eu am avut de vreo 5 ani dureri in zona gatului care apareau mai ales la frig, dimineata trebuia sa fac miscari ca sa-mi dezmortesc gatul. Nu le-am acordat atentie, pana au inceput sa apara ametelile, nu era chiar vertij, aveam ameteli usoare la miscari bruste ale capului, in anumite pozitii. Nu puteam sa ma concentrez, vederea imi devenea neclara, toate veneau cu frigul si dispareau cu el. Simptomele au progresat, am inceput sa ametesc si dupa masa, sau cand ies la frig si revin la caldura. Am inceput sa simt o usoara presiune si zgomote in urechi(audiograma normala). Am zis ca sunt probleme cu tensiunea, intr-adevar am o tensiune mica de cand ma stiu, 10-8 sau chiar 9-6 dar se intampla sa ametesc si sa am tensiune normala. Am facut doppler cervicale si angio-rmn care nu aratau stenoze sau ingrosari ale vaselor insa aratau o spondiloza cervicala, o scolioza cervicala, coloana cervicala nu mai are curbura specifica si apar mici protruzii discale. Simptomele mele se incadreaza foarte bine la insuficienta circulatorie vertebro-bazilara, dar asta cred ca este un efect al problemelor cervicale.
0
08-06-2020, ora 00:20
selenita
Nu este medic/terapeut
selenita
hmm, s-au suparat domnii doctori ca au fost contrazisi un pic si nu au mai raspuns. pacat! discutiile erau interesante si utile.
0
08-06-2020, ora 17:16
selenita
Nu este medic/terapeut
selenita
@Dr. Flueraru Valeriu , intr-un comentariu spuneti ca osteofitele se absorb/retrag cu anumite tratamente. cum este posibil asa ceva pt ca eu vad in real si citesc in virtual, numai oameni care sufera de aceasta boala de ani de zile fara ai da de leac decat pt perioade scurte de timp. singura rezolvare, dar nu intotdeauna si cu reusita totala, este operatia. va rog sa ne dati un pic mai multe detalii pt ca pt noi, suferinzii de ani de zile, pare ceva de vis, intangibil...
0
26-04-2021, ora 10:26
Mihaela EM
Nu este medic/terapeut
Mihaela EM
Buna ziua!
Am 32 ani, in Octombrie 2020 am avut cam 2 săptămâni o amețeala de scurta surata(ca un cutremur, fără sa se învârtă obiectele in jurul meu sau eu in jurul lor) ce tine mai mult in timpul zilei când eram mai activa.Am fost la ORL, consult clasic și mi-a zis sa evit Mișcările și ridicări bruște.Am fost și neurolog și mi-a zis sa ma hidrateze mai bine, sa iau bilobil, 1 capsula dimineața timp de o luna și 5 zile vimovo, 2zi.Sa evit ridicarea de greutăți, kinetofizioterapie, înot.
Din toate astea am respectat hidratarea, am evitat Mișcările bruște, greutatea, am făcut câteva exerciții ușoare acasa și am luat doar bilobil o săptămâna și amețeala a încetat.

Nu am mai avut nicio problema pana in Martie anul acesta , deși stilul de viața era același ca înainte, fără sa țin cont de recomandări , când acea amețeala a reapărut.
A durat cam o luna, timp in care am reîncărcat sa respect recomandările(exerciții, postura, hidratare) și nimic. Mi-am amintit ca neurologul imi dăduse vimovo. Deci după o luna de amețeala (mai degrabă o scurta instabilitate care nu imi afecta activitățile zilnice )am început sa iau vimovo. De la a 2 a pastila amețeala a dispărut.Am luat 5 zile, m-am simptom foarte bine, doar uneori simt furnicături in degetele mijlociu și inelar de la mâna stânga și între degetul mare și următorul de la piciorul stâng.(doar când stau mai mult in picioare)

După cele 5 zile am decis sa fac și RMN de coloana cervicala.(la capitolul coloana vertebrală ma știu de peste 10 ani cu tasare L4-L5, scolioza, acum vreo 7ani am făcut fiziokinetoterapie 10 zile și nu m-a mai deranjat)

Acum, la RMN cervical a ieșit :
Tendința de rectitudine de profil la nivel cervical
Deshidratarea moderată a discurilor intervetebrale C3-C4, C4-C5, C5-C6
Protuzie discala postero-mediana C4-C5
Debord discal global C3-C4, C5-C6
Modificări de statica vertebrală.

V-as ruga dacă puteți sa imi spuneti dacă diagnosticul meu explica episoadele de amețeala, luând in calcul ca a cedat imediat la antiinflamator.

Ideea e ca am devenit și anxioasa in ultima perioada pentru ca nu sunt lămurită in ceea ce privește starea mea.
Mulțumesc anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns
140 comentarii 1 2 ..... 4 5

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.