Spondiloza cervicala-Cauza Hipertensiune Arteriala severa?

01-02-2011
Alb07
Nu este medic/terapeut
Alb07
1. De curand am facut un ANGIO RMN unde a reiesit ca dolicoartera vertebrala stanga dominanta amprenteaza bulbul rahiadian in portiunea sa retroolivara.

2. De asemenea, si pe RMN Coloana Vertebrala au reiesit :
-hiposemnal T2 degenerativ al discurilor C4, C5, C6
-Minin debrod discoosterofic circumferential C4-C 5-C6 C6-C7
-Protruzie discala focala posteoromedian C5 cu baza 8 mm avand 2 mm peste planul osos cu amprenta pe spatiul lichidian anterior
-asimetria calibru artere vertebrale-stanga dominanta
-hernii intraspongioase toracal mediu si inferior, dimunare in inaltime a corpurilor vertebrale, mici deborduri discale circumferential
-hernii disc posteoromdeian T 2, T7 si T8
-osteofite toracal mediu
-dimunare in inaltime a spatiului L5-S1
-Hernie disc posteoromedian L5 cu baza 15, anteoposterior 3 mm, centrata pe spatiul discal cu stergerea grasimii epidurale
-protruzie disc L 1
-Modidifcari spondilo-artrozice cervico-toracale-lombare-dar necompresive medular (ci o amprentare pe spatiul lichidian)

Simptome:
-HIpertensiune arteriala grad inalt-s a ajuns si pana la tensiune 22/13
-dureri cap
-ameteli
-cefalee
-tiuit puternic ureche
-hipoacuzie stanga

3. Datorita hipertensiunii arteriale s-a produs si un Infarct cohlear din cauza careia am ramas cu o hipoacuzie stanga plus tiuit.

Din aceste investigatii reiese ca exista o spondiloza cervicala deformanta plus spondiloze toracale si lombare grave si artera vertebrala amprenteaza bulbul rahidian Poate fi aceasta spondiloza cervicala plus celelate spondiloze si amprentarea bulbului rahidian de catre artera vertebrala o cauza de HIPERTENSIUNE ARTERIALA??
Am citit ie ca atunci cand artera vertebrala amprenteaza bulbul rahidian, acest lucru determina diverse simptome grave, deoarece in bulbul rahidian exista numerosi centri nervosi, si practic este o importanta portiune a trunchiului cerebral.
De asemenea, spondiloza cervicala grava determina Hipertensiune arteriala, in special, hipertensiune arteriala oscilanta. Ce se poate face in cazul acesta?? Exista vreun tratament???
12 comentarii
0
02-02-2011, ora 18:51
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu spondiloza cervicala este cauza acestor valori atat de mari ale TA..Nu ai tratament antihipertensiv ?
0
03-02-2011, ora 11:32
Alb07
Nu este medic/terapeut
Alb07
Medicamente ptr tensiune este usor sa iau, dar care este CAUZA HIPERTENSIUNII??
Eu vreau sa gasesc CAUZA.
Mi se pare aberant sa tratez efectul, fara a cunoaste cauza. De luat pastile de tensiune iau, Atacand, dar vreau sa stiu CAUZA hipertensiunii. Eu nu am probleme cu inima, si mi se pare aiurea ca o femeie tanara de 32 de ani, nefiind obeza, neavand colesterolul mare, neavand nici un alt simptom inainte, sa ajunga cu hipertensiune 22/13 si cu infarct cohlear.
O sa merg sa fac si scintigrafia MIBG in strainatate ptr ca aici nimeni nu a fost in stare sa imi puna un diagnostic.
Pe CT abdominal mi-a iesit o formatiune de 11 mm situata poaracaval in dreptul discului L3 si 3 imagisti au zis ca sunt lucruri diferite
:-feocromocitom ectopic
-adenopatie paracaval disc L3
-limfom intramezenteric
La fel pe ficat a iesit o formatiune si am 2 interpretari:
-nodul hepatic
-adenom
Ce fel de medicina este asta cand pe CT-uri si RMN-uri ale acelorasi parti anatomice apar interpretari diferite??
De la o zi la alta ba am feocromacitom, ba am adenopatie????
Mi se pare inacceptabil sa cheltuiesc peste 100.000 milioane lei vechi pe investigatii timp de 3 luni si sa nu aflu nimic.
Eu sa ma simt la fel de rau si sa raman cu aceleasi simptome pe care le aveam din ziua cand mi s-a intamplat nenorocirea cu tensiunea.
De asta incerc sa aflu adevarata cauza, cineva trebuie sa o afle, daca cu medicina nu am reusit...
-
0
03-02-2011, ora 19:45
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Feocromocitomul se confirma prin dozarea acidului vanilmandelic [ AVM ] urinar...ai facut aceasta analiza ? Aceasta hipertensiune la o persoana de 32 de ani este, de obicei, secundara...produsa de ceva..Pentru asa valori tensionale iei doar Atacand ?? Bunicii, parintii au avut aceasta boala, sau alte probleme cardiace ?
0
03-02-2011, ora 21:04
Alb07
Nu este medic/terapeut
Alb07
Nimeni nu a mai avut tensiune in familie.
Eu sunt contra medicamentelor. Am luat mai multe tipuri de hipotensoare.
Deocamdata numai Atacand.Si Tertensif. Toate medicamentele au efecte secundare importante.
Am cautat motive secundare ptr tensiune. Analizele metanefrine nu sunt concludente, ba erau mici, ba erau mari.
De asta merg sa fac scintigrafie MIBG.
Nu am cauze reno-vasculare.
Ce sa ma fac unde sa caut??
Formatiunea de 11mm din abdomen situata paracaval dreapta in dreptul discului L3 este considerata ba adenopatie, ba feocromacitom.
Daca ar fi feocromacitom este clara cauza, dar intrebarea este daca adenopatiile pot provoca tensiune?????
0
06-02-2011, ora 06:51
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Se fac 3-4 dozari ale metanefrinelor..daca acestea preponderent sunt normale, se exclude diagnosticul de feocromocitom.Dar pozitia formatiunii ce reiese la controalele imagistice si valorile tensionale mari la varsta ta ar pleda pentru feocromocitom, una dintre cauzele de natura endocrina ale HTA.Adenopatiile nu dau HTA. Pana se lamureste cauza si se intervine chirurugical trebuie tinuta sub control cat de cat acesta TA mare, caci vezi ca se poate complica..e adevarat ca toate medicamentele au efecte secundare, dar dintre doua rele alegi cei mai putin rau si se evita astfel inrautatirea starii tale de sanatate..fara medicamente poti face usor un accident vascular cerebral.Valorile tensionale mari sunt intretinute si de catre tine prin starea de stres si nervozitate ce reiese dintre randurile tale..e nevoie de putin timp pentru a spune cu siguranta cam ce este cu aceasta HTA, ai rabdare si incredere, accepta tratamentele provizorii ce nu fac decat sa te ajute si sa-i ajute pe medici in demersurile ulterioare.
0
08-08-2011, ora 19:15
Alb07
Nu este medic/terapeut
Alb07
Nu am nici un feocromocitom.
Problema este dolicoartera vertebrala stanga care amprenteaza bulbul rahidian.
Am discutat cu medici din strainatate si se face decompresie vasculara.
In Romania nu se face decompresie casculara pe artera vertebrala ca nu au experienta...
In strainatate exista numeroase studii, apare un spam vascular datorita amprentarii bulbului rahidian de catre artera vertebrala in zona retro-olivara, (in dreptul nervilor cranieni VII-VIII exact in zona vestibulara).
0
08-08-2011, ora 19:16
Alb07
Nu este medic/terapeut
Alb07
Aduc in discutie un subiect foarte interesant.
Deci, la mine tinitusul si hipertensiunea nu au nici o cauza de genul feocromocitom, renal, etc.
Am facut inclusiv scintigrafie in strainatate si nu am feocromocitom.

Insa raspunsul ar putea fi altul, unul neasteptat si care se pare ca se poare rezolva (este adevarat este un caz atipic, deci sunt putine centrele universitare din strainatate care fac asta, iar sansele nu sunt suta la suta pozitive, dar merita incercat).

Mai precis, in urma unor disutii cu niste medici foarte buni, cauza acestor simptome pe care le am din noiembrie anul trecut, hipertensiune severa, tinitus, vertigo, ameteli, dureri de cap, sangerari nazale, greata, oboseala, diverse disfunctii cardiace si nervoase este. atentie!
Inclusiv medici din strainatate sustin acest lucru, ma refer la neurologi-neurochirurgi.

-Faptul ca dolico-artera vertebrala stanga amprenteaza bulbul rahidian in portiunea sa retroolivara-adica amprenta asupra zonei vestibulare.
De altfel compresiunea asta a arterei vertebrale sasupra medulei, deci bulbului, poate cauza si alte simptome in afara de tinnitus precum nevralgia trigemen-depinde de ce nerv este afectat.

Adica aceasta artera vertebrala stanga care este dominanata si care este o dilatatie anevrismala, practic ea este uriasa in comparatie cu artera vertebrala dreapta, care este hipoplazica, aceasta artera vertebrala stanga face compresiune directa asupra bulbului rahidian exact in zona vestibulara.
De notat ca eu am tinitus permanent pe stanga, si uneori si pe dreapta, dar pe stanga continuu.

Practic datorita acestei malformatii, nu se stie cum si de ce artera asta vertebrala a ajuns sa devina atat de mare (de fapt, este o forma de anevrism arterial vertebral ) si sa faca compresiune asupra bulbului rahidian in portiunea retro-olivara.
Datorita acestei probleme, apare si infarctul cohlear si problemele care se nasc de aici.

Exista o intreaga practica pe acest domeniu cu malformatiile arterelor vertebrale (asimetrii, anevrisme, compresiuni), si se face o interventie chirurgicala care costa in decompresia neuro-vasculara a arterei vertebrale.
Mia jos aveti cateva exemple de decompresiuni neuro-vasculare pe artera vertebrala la pacienti cu probleme asemanatoare: hipertensiune, nevralgii, tinnitus, etc.
Depinde de zona si nervul pe care artera vertrebrala face compresiune, de exemplu pe nervul vetsibular, simptomele vor fi predominant vestibulare etc.

http://www.scribd.com/doc/54850119/BULBAR-COMPRESSION-BY-THE-VERTEBRAL-ARTERY-FOUR-ATYPICAL-CASES
http://archneur.ama-assn.org/cgi/reprint/63/2/234.pdf
http://www.drkuks.com/files/producties/4.pdf
http://lib.bioinfo.pl/paper:15799799

Sunt foarte articole legate de aceasta problema, si exista o sansa.
Eu le recomand celor cu probleme asemanatoare sa isi faca undeva un RMN cerebral la un medic bun si sa isi reevalueze situatia.
Daca aceasta compresiune este cauza, atunci noi, pacientii mai avem o sansa, o speranta.

Chiar daca aceasta speranta vine din strainatate.
0
07-03-2012, ora 23:44
Alb07
Nu este medic/terapeut
Alb07
http://www.mdguidelines.com/cervical-disc-disorder-with-myelopathy


un articol care intareste sustinerea mielopatia cervicala
0
21-05-2022, ora 15:18
Bosss
Nu este medic/terapeut
Bosss
Si eu am aceleasi simptome dar cu tensiune mai mica am prblm cervicale de la un accident cu t4 5 si 6 compresie pe sacul dural mi sa gasit acum si o artrita zice ca e psoriazica
0
17-12-2022, ora 21:14
MihaelaAyurveda
Nu este medic/terapeut
MihaelaAyurveda
Buna, Hipertensiunea cauzata de spondiloza face sens.
Are si o componenta alergica. Am trecut prin asta eu insami…
Eu am invatat medicina traditionala in Asia dar nu asta conteaza…Ischemiile arteriale sunt generate si de staza de tranzit a sangelui spre creier… Deci se folosesc enzime : Nattokinase- Serrapeptase, va spun si cum…in privat…
0
18-01-2023, ora 15:04
Costincr
Nu este medic/terapeut
Costincr
Buna...ma confrunt cu spondiloza, tiuit urechi, tensiune...nimeni nu stie de unde vine aceasta tensiune. Ceva sugestii ar fi binevenite..
0
26-10-2023, ora 16:36
colindeata
Nu este medic/terapeut
colindeata
Ați găsit cauza tensiunei? Sunt în aceasi postura și nu știu ce analize sa fac ? Dacă ma ajuta de unde sa încep. Eco mcardio e ok ekg la fel e ok.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Hipertensiunea arterială ar putea crește riscul pentru demență vasculară
  • Cofeina ar putea interacționa cu tratamentul hipertensiunii arteriale
  • Expunerea prelungită la zgomotul produs de avion este asociată cu hipertensiunea arterială
  • Primul tratament pentru hipertensiune s-a dovedit a fi un succes
  • Hipertensiunea la femeile însărcinate crește riscul de obezitate la copii
  • Hipertensiunea arterială redefinită
  • Hipertensiunea - dieta ar putea fi mai eficientă decât medicamentele?
  •