Spondilolisteza L5-L4 grad 1

22-01-2010
szaby_n
Nu este medic/terapeut
szaby_n
Am fost diagnosticat cu aceasta afectiune.Inainte am practicat cam cateva luni culturism si MMA.As vrea sa stiu ce pot sa fac cum ar fii posibil sa imi reiau activitatea sportiva dupa 6 luni de repaus fara interventie chirugicala, se poate numai cu interventie chirurgicala daca da cam care ar fii pretul.
Va multumesc anticipat.
4 comentarii
0
22-01-2010, ora 10:48
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Este esential de descoperit cauza acestui spondilo-listezis. Este vorba despre deplasarea a doua vertebre una fata de cealalta, fie post-traumatic (accidente sau eforturi mari), fie degenerativ, fie pur si simplu constitutional.
Adresati-va unui neurochirurg cu buna practica in Chirurgia Spinala.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
22-01-2010, ora 18:21
szaby_n
Nu este medic/terapeut
szaby_n
Pai problema a fost la un antrenament de MMA acolo mam accidentat si de atuncea stau pe ace cum sar spune in urma cu vreo 4 luni.Mi-am ridicat adversaru iar atunci cand am ajuns la un unghi de 45 de grade el si-a aruncat din reflex mainile si picioarele in fata respectiv spate si mam trezit cu 80 de kg dintr-o data.Am fost la un neurochirug a zis ca deocamdata nu e asa de grav sa ma operez si ma trimis la fizioterapie si scutit de sport.Eu vreau sa stiu pana cand pe viata ?sau se poate face ceva gen o pauza de 1 an recuperare gimnastica medicala si pe urma sa reiau antrenamentele.
0
22-01-2010, ora 19:11
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
De obicei spondilo-listezisul post-traumatic presupune fracturi ale vertebrelor, ce produc instabilitatea coloanei vertebrale.
Stabilizarea se obtine fie ortopedic (conservator) fie chirurgical, in functie de marime, de orgine, de gradul suferintei.
Daca neurochirurgul s-a opus unei interventii chirurgicale, inseamna ca este nevoie de un tratament bazat pe programe de kineto-terapie specifica colanei lombare (gimnastica medicala), cu evitarea sporturilor dure (mentionate in prima postare) o mare perioada de timp.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
23-01-2010, ora 14:01
szaby_n
Nu este medic/terapeut
szaby_n
Va multumesc foarte frumos
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: