Spondilartropatie seronegativa de tip reumatism reactiv

03-01-2010
dan_bulat
Nu este medic/terapeut
dan_bulat
Buna ziua,

Am 32 de ani si am fost diagnosticat recent cu spondilartropatie seronegativa de tip reumatism reactiv. De cativa ani am scaune moi frecvent, dureri mici ale coloanei la flexare, ridicare greutati si stat in picioare. De cca. 14 luni au aparut si palpitatii care m-au speriat foarte tare si m-au dus direct in bratele anxietatii + 5-6 atacuri de panica. De vreo 2 luni au inceput sa-mi amorteasca si bratele cu ceva dureri. Somnul nu mai este odihnitor deoarece ma trezesc de 3-4 ori pe noapte din cauza amortelilor sau palpitatiilor. Mi-au aparut si niste afte bucale destul de inofensive dar care se dezvolta in functie de ce mananc. Ar mai fi si ceva reflux esofagian(nu frecvent), urinari dese cateodata. Am observat ca simptomele apar intr-o ordine bine stabilita. Totul incepe dupa masa in general cand, in functie de ce mananc incepe sa ma doara putin burta, coloana, stare de ameteala, palpitatii, scaun moale...si se tot repeta. Din cauza asta am facut si anxietatea de care vorbeam mai sus dar care am reusit sa o reduc la minim cu un tratament naturist si putina psihoterapie. Nu a disparut total inca dar nu mai imi da atacuri de panica si este destul de redusa. Multi doctori mi-au spus ca simptomele celelalte sunt tot din cauza stresului si a anxietatii.
Lucrez la birou, intr-un mediu placut dar alert, cu functie de respundere.
Am fost internat la Spitalul Colentina la doamna doctor Nicolau(un medic extraordinar si din puct de vedere uman si profesional) care mi-a facut foarte multe examene fizice si paraclinice din care as vrea sa mentionez : La ecografia abdominala toate valorile si toti parametri sunt normali cu exceptia unei microlitiaze la RS de 6 mm, in 1/3 medie cu dilatatie pielocaliceala, ecografie Doppler de artere renale normala, Holter TA si ECG normal, rinita acuta hipertrofica, coprocultura negativa la toate, ecografie cardio - OK, endoscopie - mici leziuni de esofagita de reflux, radiografie de bazin - condensare la nivelul versantului extern al articulatiei sacroiliace, HLA B27 absent, VSH - 25, PCR - 10, 47, acid uric seric - 6.6 mg/dl, acid uric urinar 5 g/zi, colesterol - 212 mg/dl, trigliceride - 157, albumina - 4, 87, analiza pentru tiroida este normala, restul este normal.
Cateodata, cand dorm pe partea stanga imi amorteste mana stanga si simt inima de parca ar pulsa odata cu tot corpul. Cand stau cu gatul ridicat pe perna iar incep sa am palpitatii parca si pocnituri in urechi chiar daca tensiometrul arata 12/7 si puls 89. Daca stau prea mult pe scaun la calculator iar incep sa am palpitatii(usoare) si dureri de coloana. Cand stau in pozitiile mentionate mai sus para mi se stranguleaza ceva vase de sange sau nervi.
Mai am de facut acum in ianuarie o scintigrafie osteoarticulara, colonoscopie sau capsula endoscopica(o prefer pe aceasta) pentru a putea concluziona. Mi s-a recomandat un tratament cu sulfasalazina pe care nu o pot lua pentru ca sunt alergic la sulfamide, ranitidina si milurit.
As dori sa ma sfatuiti cum ma pot vindeca mai bine sau cum pot sa tin in frau aceasta boala. Deasemenea as dori sa-mi spuneti daca toate cele de mai sus pot fi dobandite pe un fond de stre-anxietate si daca palpitatiile(ele ma sperie cel mai tare) s-au mai intalnit in afectiunile de genul asta.

Va multumesc din suflet pentru orice cuvant adresat deoarece orice sfat este binevenit si am invatat destule din experientele altor persoane care au trecut prin asa ceva sau din experienta medicilor.
6 comentarii
0
18-04-2010, ora 10:32
cristian oprisan
Nu este medic/terapeut
cristian oprisan
Buna ziua
Spondilartropatie seronegativa este ultimul dignostic primit, am 36 ani si jumatate.
Totul a inceput in 2005 cu amortirea picioarelor dimineata, apoi dureri in genunchiul drept, inflamarea acestuia operatie in nov. 2006, la Spit.MilitarC Buc, nu am facut recuperarea necesara, au urmat apoi pe rand, dureri in talpi, sold, zona cervicala, cateva degete la picioare, spate articulatie pumn dr. si din nov. 2009 la maini.
Am HLA B27 neg, analizele ies bune in cea mai mare parte, proteina C REACTIVA e mai mare, sulfazalazina a dat rezultate bune la genunchi -e vindecat 95% -cu 6 pe zi o perioada indelungata -, pe perioada scurte am luat Arcoxia de 90, Dicloreum 150 mg sau Diclofenac supozitoare reduc durerea dar am inteles ca nu trateaza, acum iau si medrol 4, voi face din nou analize si sa vedem ce urmeaza, mai vorbim, sanatate.
0
05-02-2012, ora 21:34
AlexaMe
Nu este medic/terapeut
AlexaMe
Salut, sunt interesata de evolutia bolii tale, cum te simti ? Am simptome asemantoare pana acum fiind diagnosticata doar cu spondiloza cervicala dar ma simt de parca sunt de 80 ani cu toate problemele care au aparut.Sper ca esti mai bine si daca esti si ai gasit niste explicatii mai plauzabile mi-ar fi de folos sa mi le impartasesti,
Mersi!
0
18-07-2012, ora 15:53
mirelavenin
Nu este medic/terapeut
mirelavenin
Buna ziua puteti va rog sa-mi spuneti despre evolutia bolii Dvs si cum va simtiti acum. Sunt din Bucuresti am 33 de ani si 2 nasteri normale, fetita are 1 an si jumate si baietelul 5 si am aceleasi simtome si toate analizele normale. Azi am facut HLA b27 si astept rezultatul.

Multumes
0
26-07-2012, ora 20:38
dan_bulat
Nu este medic/terapeut
dan_bulat
Au trecut deja 2 ani si jumatate de la postul meu. Intre timp am reusit sa inteleg mai bine afectiunea si sa ma feresc de unele lucruri cum ar fi curentul, aerul conditionat, pozitii ciudate ale coloanei vertebrale, statul mult pe scaun...etc
Intre timp am facut kinetoterapie si fizioterapie(care mi s-a parut "frectie la picior de lemn") dar am facut si o gimnastica japoneza numitra yumeiho care iti aseaza coloana vertebrala si oasele. Yumeiho a fost o alegere super tare. Simti ca te rupe in bucatele instructorul dar merita tot efortul. Anul asta un medic mi-a spus ca am vreo 4 hernii...3 cervicale si una lombara si ca trebuie sa am grija sa nu ajung la cutit. Am intrebat daca este din cauza greutatii sau am ridicat ceva greu. Raspunsul a fost ca pur si simplu organismul nu asimileaza cum trebuie calciu si l-a luat din oase.:( Acum trebuie sa vad cu fac cu reglarea calciului in sange. Faza este ca ori nu asimileaza organismul calciu ori ceva(cum ar fi stresul) il consuma prea repede. Afectiunile de tipul asta degenerativ al oaselor, medicii spun ca nu prea se repara dar se pot intretine. Vreau sa cred ca medicii nu au intotdeauna dreptate si Dumnezeu poate face minuni...am vazut foarte multe minuni in ultimul timp(rude vindecate de cancer, femeie fara menstruatie de 12 ani care a ramas gravida dupa ce s-a rugat ceva timp la Sf. Nectarie, copii vindecati, etc). Una peste alta sunt relativ bine si sper in mai bine. Mereu alaturi de mine a fost si vor fi atat familia cat si Dumnezeu.:) Sanatate tuturor!
0
28-07-2012, ora 10:18
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cred ca ar trebui sa intelegeti cateva aspecte principiale:
- calciul nu are nici o legatura cu suferinta D-voastra. In general, calciul nu are legatura cu afectiunile articulare de tip inflamator, ci mai mult cu afectiunile digestive, renale, endocrine etc.
- in afectiunile de tip reumatologic-inflamator nu exista afectarea oaselor, ci a articulatiilor. Prin urmare, nu se poate vorbi despre """"Afectiunile de tipul asta degenerativ al oaselor""""".
- in afectiunile coloanei vertebrale tratamentul de tip kineto-terapie (gimnastica medicala) reprezinta prima optiune, iar rezultatele sunt cu adevarat spectaculoase, asa dupa cum confirmati si D-voastra. De fapt, reprezinta singurul tratament in afara interventiei chirurgicale, aplicata destul de rar.
- nu putem decat sa ne bucuram ca ati reusit, prin kineto-terapie (gimnastica medicala) sa depasiti singur situatia si este extrem de important sa impartasiti tuturor experienta D-voastra.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
28-07-2012, ora 12:37
AlexaMe
Nu este medic/terapeut
AlexaMe
Dan, multumim pt informatii si doctorului pentru completari...si eu sunt surprinsa de faptul ca Dan a facut o legatura intre calciu, oase si hernie. Intamplator si eu am avut probleme cu calciu dupa o perioada foarte stresanta din viata mea si am inceput sa asimilez cel mai bine din suc de orz sau ovaz verde...iti recomand, il gasesti ca praf, pulbere la magazinele naturiste.
Anul asta am fost diagnosticata cu hernie de disc cervicala si blocaj de vertebre dar nu cred ca are legatura cu calciu cel putin sper...am carat multa greutate si nu am fost atenta cu multe lucruri si la servici am avut mereu pozitii proaste la calculator asa ca ma gandesc ca e vina mea pentru asta..si nu a calciului.
O sa ma interesez si eu de tehnica japoneza de care zici, am incercat Chi chong-dar sunt abia la inceput si clasica reabilitare care nu e prea eficienta.Eu cred ca hernia de disc imi da toate simptomele astea proaste...si imi deregleaza tot organismul...e un chin si daca am luptat cu multe pana acum asta chiar mi-a pus capac ::(
Multa sanatate !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Palpitații - când ar trebui să-ți faci griji?
  •