am fost dagnosticat cu tulburare schizoafectiva

31-08-2010
cobra5998
Nu este medic/terapeut
cobra5998
Dupa 3 ori a cate o luna internat la Socola am fost dagnosticat cu tulburare schizoafectiva.Cu toate ca imi iau medicamentele au inceput iar sa apara simtomele de schizofrenie.Mama vrea sa mergem de data asta la Bucuresti dar nu stiu exact unde.Apuneti-mi si mie niste spitale de acolo ca nu sunt pe aporape ms.anticipat
33 comentarii 12 Înainte ›
0
31-08-2010, ora 17:19
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Mergi la Sfantul Stelian, nu te duce la Obregia.
0
31-08-2010, ora 18:17
cobra5998
Nu este medic/terapeut
cobra5998
la Sf Stelian sunt conditii mai buna si te trateaza mai omeneste?
0
31-08-2010, ora 19:17
caren7
Nu este medic/terapeut
caren7
De ce nu mergi la
D-l dr. Adrian Ionescu
Spitalul de Psihiatrie "Nifon" - com. Magura, jud. Buzau,
tel. 0238/71.00.99, 52.45.45, 52.46.18

Este un articol in formula As, foarte bun. Mi-a inspirat multa incredere in felul in care sunt tratati bolnavii
0
31-08-2010, ora 21:11
cobra5998
Nu este medic/terapeut
cobra5998
Am vorbit cu parintii mei si vrand-nevrand ma inchid la Obrejia.maine plec si cine stie cand vin acasa.sper doar sa nu patesc cum am facut la inceput la Socola cand m-au legat de nu puteam misca un deget.
0
01-09-2010, ora 12:38
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Spitalul Sfantul Stelian este unul dintre cele mai bune spitale de psihiatrie din tara, poate chiar cel mai bun.

Uite site-ul lor: http://www.cetttsfstelian.ro/

Iar acolo conditiile sunt omenesti. Isi face fiecare tratamentul constiincios si nu leaga nimeni pe nimeni de nici un pat.

Doctoritele, asistentele, infirmierele, portarii toti sunt umani nu ca la Obregia.

Sunt 2 paturi in camera si nimeni nu e inchis la cheie.

Au sala de sport cu diverse aparate, sala unde te joci (stiu ca suna amuzant dar asa e) remy, puzzle, carti, tot felul de activitati amuzante. Au psihologi f buni.

Daca vrei trimite-mi numarul parintilor tai sa incerc sa vorbesc cu ei sa nu te interneze cu forta la Obregia unde vei sta la cheie minim 2 saptamani ca asa e regulamentul. Mai vezi si alte nenorociri pe acolo de te imbolnavesti si mai rau. Ala e un spital din care iesi stigmatizat pe viata.

La Sfantul Stelian te duci ca intr-o vacanta la un hotel si toata lumea se poarta asa frumos cu tine de te faci bine mai mult din bunavointa celor care te ingrijesc si te inconjoara. Pesemne ca au un manager foarte bun.

-*
(*modificat de administrator)
0
01-09-2010, ora 14:14
cobra5998
Nu este medic/terapeut
cobra5998
Prea tarziu.peste o ora plec la Bucuresti.Orarea am vazut si la Socola.parintii mei imi spum ca o sa ma fac bine acolo dar nu stiu sigur. o sa mai scriu cand vin daca ma sunt in stare/.
0
01-09-2010, ora 14:54
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Da nu conteaza. Vii la Bucuresti. Da te duci la Sfantul Stelian in Crangasi. De bunavoie.

Nu la 9 fortat.
0
06-09-2010, ora 19:32
Lucifer from Hell
Nu este medic/terapeut
Lucifer from Hell
Si la Stelian e cu bani sau merge si cu trimitere ?
0
06-09-2010, ora 20:23
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Daniel N.

Merge si cu trimitere daca ai asigurare medicala.

Cu pace.
0
07-09-2010, ora 09:18
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Merge si cu trimitere, dar se mai plateste ceva...
0
08-09-2010, ora 10:29
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Doar cei care nu au asigurare medicala platesc spitalizarea. Toate detaliile le gasiti pe site-ul lor.
1
26-09-2010, ora 22:46
cobra5998
Nu este medic/terapeut
cobra5998
M-am intors de la spital, am fost internat la 9 la sectia15.A fost graznic, in prima saptamana am fost la izolare, pe langa faptul ca am facut foamea am intalnit fel de fel de oameni pe acolo.Nu as vrea niciodata sa mai revin acolo.
0
27-09-2010, ora 08:00
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
In acea sectie isi desfasoara activitatea unii membrii ai Fundatiei Delphi pentru apararea drepturilor bolnavilor psihici, asa ca nu cred ca au avut vreo intentie rea cu Dumneavoastra.De ce este nevoie mereu de salon de supraveghere continua in ceea ce va priveste?Ce anume i-a facut sa ia aceasta hotarare?In privinta alimentatiei, e cam la fel peste tot, din cauza faptului ca fondurile sunt insuficiente, iar daca nu ai pe cineva apropiat care sa-ti aduca alimente care sa completeze ce primesti acolo, e rau.
Povestiti mai detaliat ce s-a intamplat.Poate va ajutam cumva.Macar sa va aratam si sa va invatam, daca se poate, cum se poate trai in aceste conditii, fara a suferi prejudicii morale.
0
27-09-2010, ora 20:31
cobra5998
Nu este medic/terapeut
cobra5998
De ajutat nu puteti, nu stiu de ce m-a internat la supraveghere continua, poate dupa ce am discutat cu doctorita a considerat ca este mai bine asa.pe la sfarsitul internarii am avut vizitatori care sa-mi aduca si mancare.Acum ma confrunt cu o problema si mai mare.Eu acum iau solian de 400 si depakine de 500.Problema este ca le termin si la farmacii nu le gasesc, gasesc doar de 200 solian(mg).ce pot sa fac, oare psihiatru meu nu poate schimba din 400, g sa faca 200mg sa gasesc si eu mai usor?mai am cateva zile si le termin si nu stiu ce o sa ma fac.
0
27-09-2010, ora 23:05
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ cobra

Roaga pe psihiatrul tau sa iti prescrie 2 x 200 mg solian pe zi. Adica in loc de 30 de pastile de 400, 60 de pastile de 200. E acelasi lucru si vei gasi de 200 mg in farmacii.

Cu pace si ai grija de tine,

Clara
0
15-10-2010, ora 13:35
tigeratlantic
Nu este medic/terapeut
tigeratlantic
Spitalul Sf.Stelian si Spitalul Prof.Dr.Alexandru Obregia sunt cele mai bune din Bucuresti pentru asemenea probleme.Eu ti-as recomanda Obregia fiindca sunt ce mai multi si foarte buni doctori care sunt profesori doctori, asistenti universitari doctori, acad.profesori doctori plus ca spitalul e foarte curat.Daca stam cu ideea ca ai o eticheta etc.nu te vei trata niciodata.Interestul este sa te tratezi nu sa te feresti de ce cred ceilalti, de ceilalti.Intra pe http://www.spital-obregia.ro/ si convinge-te.
0
15-10-2010, ora 19:57
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ tigeratlantic

Nu aveti experienta sau probabil nici nu ati auzit de suferintele prin care au trecut bolnavii care au trecut prin Obregia.

Eu personal, care fusesem prea drogata de catre medici, pentru ca nu puteam sa ma tin pe picioare pentru a merge la sectia de "triaj" pina la pavilionul unde am fost internata, am fost bruscata de bodyguarzi si hainele de pe mine mi-au fost rupte. M-au legat desi nu am opus nici un fel de rezistenta si nu mi-au dat voie sa merg la toaleta. In momentul in care am ajuns acolo si m-au pus sa fac dush, infirmiera s-a purtat cu mine ca si cu un condamnat la Auschwitz. Sunt o fire foarte linistita si nu scoteam un cuvant. In plus acolo te leaga si iti fac injectii pentru orice. Comportamentul asistentilor si al infirmierilor, bodyguarzilor este total inuman. Mai sunt marturii pe forum in acest sens daca nu ma credeti. Mama a trebuit sa ma mute de acolo de urgenta pentru ca ma imbolnaveam mai rau.
0
15-10-2010, ora 22:03
tigeratlantic
Nu este medic/terapeut
tigeratlantic
Intradevar, nu am avut contact cu asemenea spitale dar din experienta unei rude cu un copil cu probleme(depresie, atac de panica etc)am ajuns la concluzia ca e un ca un lux sa-i zicem.Inseamna ca poate e doar la copii.Sunt 2 pavilioane pentru copii si am auzit nu numai de la ruda ca e foarte bine acolo.Plus ca conteaza foarte mult la ce doctori si in ce pavilion sunteti internata.Imi pare rau pentru neplacerile dvs iar asa ceva se da si in lucrul politiei daca este adevarat ceea ce spuneti.Ma bucur ca totusi ati scapat momentan de asemenea probleme.Oricum, pacat de frumusetea si curatia spitalului si de medicii (unii) de mare valoare pe care ii are spitalul.De multe ori paznicii, infirmierele, asistentii strica toata treaba si provoaca o atmosfera anxioasa.
0
17-03-2011, ora 13:57
cobra5998
Nu este medic/terapeut
cobra5998
eu am fost internat la pavilionul 15 si s-au purtat cu mine omeneste, asistentele erau de treaba, am stat o luna acolo.Este curat pe acolo, si sunt psihologi si doctori foarte de treaba, Bine asta la pavilionul 15 nu stiu ce se intampla la alte pavilioane.
0
21-03-2011, ora 11:23
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
As vrea mai multe amanunte, Cobra, de exemplu la ce medic ai fost, care erau facilitatile(audio-video, biblioteca, ergoterapie, club etc.), cum se purtau in amanunt asistentele si medici rezidenti, cat durau vizitele si cat de dese erau, cat statea de vorba medicul cu tine, cat psihologul...Fa o descriere mai amanuntita, pentru ca mai sunt oameni interesati de asta.Spatiul exterior e bine amenajat, poti sta in aer liber?
0
21-03-2011, ora 11:28
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Atentie, Cobra, inainte ti s-a parut totul inuman, la acelasi pavilion, poti explica aceste lucru?Cu siguranta exista o explicatie, nu cumva acum ai mers convins ca trebuie sa te simti mai bine, singur si intr-o forma mai blanda a bolii?

Clara,
cum a fost posibil asa ceva?
Probabil ca cei care ti-au aplicat acel tratament nu au cunostinte de psihiatrie, si cum aud cuvintele decompensare, criza etc, se comporta orbeste, fara a mai gandi medical si logic.Chiar imi pare rau, daca te mai internezi vreodata, as vrea sa-mi scrii daca mai e ceva in neregula, pentru a putea face un protest fata de comportarea aceasta idioata a personalului!
0
22-03-2011, ora 17:18
cobra5998
Nu este medic/terapeut
cobra5998
Am fost la doctorita Ivanov Adela..Aveau camere cu doua paturi si un televizor pe hol, atat conditii, este foarte detreaba doctorita, medicii rezidenti la fel se interesa de sanatatea ta, in fiecare zi veneau la tine la salon sa te indrebe de sanatate, psiholog nu au.Vizitele durau cam 5 minute cu doctorita dar mai tarziu veneau si medicii rezidenti sa te intrebe cate ceva.Afara au amenajat un parculet cu o fantana arteziana si un foisor,
0
28-03-2011, ora 17:30
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Domnule Pulbere de stele

Uite ca a fost posibil.

De asemenea va recomand calduros sa evitati cat puteti Pavilionul 7 sau 8 (nu mai tin minte numarul exact) unde este sefa doamna doctor Marian Gabriela.

Comportamentul inuman al asistentilor si infirmerelor de acolo, nu neaparat fata de mine, dar fata de ceilalti pacienti, m-a facut pentru prima oara in viata mea sa fac plangere la directorul spitalului. Atat eu, cat si colega mea de camera.
Sunt de o rautare si se poarta cu aproape toata lumea cu o ura iesita din comun. Mai rau te imbolnavesti daca te internezi acolo.

Bineinteles ca plangerile nu au ajuns niciodata la directorul spitalului. Ci au fost arhivate "cu grija" la dosar.
0
28-03-2011, ora 18:13
cobra5998
Nu este medic/terapeut
cobra5998
Asta-i birocratia din tara asta de rahat.nu ai cum sa lupti cu ea ca stii sigur ca vei pierde.
0
29-03-2011, ora 18:11
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Oricine a trecut printr-o experienta de acest gen ramane marcat, daca vrei, Clara, sa-mi redactezi un memoriu/plangere/petitie, cu comportamentul asistentelor si al doctoritei, te rog s-o faci, iar eu ma voi adresa acolo unde trebuie, respectiv Ministerului Sanatatii, Colegiului Medicilor si Ordinului Asistentilor, prin contactele pe care le am cu alte ONG-uri care protejeaza drepturile omului si prin ONG-ul pe care il conduc.Plangerile, ca sa fie luate in seama, trebuie sa cuprinda contextul si timpul savarsirii faptei, mijloacele de proba, numele dr si elemetele de identificare ale asistentei, data, semnatura si adresa reclamantului, sa nu aiba o vechime mai mare de 60 de zile, e bine de stiut!
0
31-03-2011, ora 09:51
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Domnule Pulbere de stele,

Plangerea mea si a colegei mele de camera adresate directorului spitalului sunt atasate la dosarul meu care a ramas acolo si nu au fost nici citite.

Au trecut mai mult de doua luni de atunci.

Si chiar daca nu treceau, nu as fi putut oricum sa ma duc sa intreb pe fiecare asistenta sau infirmiera din sectia doamnei dr. Marian, cum se numeste... Ca sa ii fac plangere. Mi-ar rade in fata, m-ar sfida, ceea ce mi-ar provoca o si mai mare mahnire.

E trist insa, pentru ca nu e prima oara cand observ eu sau alte cunostinte, in cadrul aceleiasi sectii, un asemenea comportament iar aceste lucruri se vor repeta si in viitor, fata de alti oameni care vor fi directionati acolo...
0
25-10-2012, ora 21:43
Verbina
Nu este medic/terapeut
Verbina
Din raporturile familiei mele cu medici de diferite specialităţi, am aflat că NU este posibil ca asistenta / infirmiera / bodyguard-ul să terorizeze pacienţii - decât în situaţia în care nivelul superior de decizie (respectiv MEDIC, ŞEF de SECŢIE, DIRECTOR / MANAGER) este CORUPT.

Este o inocentă eroare să fi crezut că aţi fi avut chiar 0, 001% şanse cu reclamaţia înaintată directorului spitalului.
Ceva presiune aţi fi reuşit să puneţi asupra lor doar prin memorii înaintate Ministerului Sănătăţii, Colegiului Medicilor şi CONSILIULUI PENTRU COMBATEREA DISCRIMINĂRII. Însă şi aici ar fi intervenit o nuanţă, care v-ar fi defavorizat. DIAGNOSTICUL, mama lor de MENTALITĂŢI... Aţi fi fost DECREDIBILIZATĂ prin stigma, pe care MENTALITĂŢILE BOLNAVE de DÂMBOVIŢA o pun asupra suferinzilor cu diagnostic psihiatric.

Singura şansă să le fi fost aplicată O MINIMĂ SANCŢIUNE ar fi fost UN MEMORIU COLECTIV semnat de mai mulţi pacienţi abuzaţi de TEROAREA de Ev Mediu a psihiatriei instituţionalizate (din România). Dar NU simple semnături, ci şi datele de identificare ale pacienţilor, iar în anexă ataşate copiile cărţilor lor de identitate. Asta pentru A FI LUAŢI ÎN SERIOS. Iar din cât cunosc eu apele politichiei româneşti... cel mai periculos pentru abuzatori este ca un asemenea MEMORIU BINE DOCUMENTAT să fie înregistrat la Consiliul pentru Combaterea Discriminării.

Nu-mi fac însă iluzii că bolnavii vor riposta pentru a-şi apăra drepturile. Pentru că aceşti bolnavi sunt prin definiţie ANXIOŞI. Iar anxietatea - ca dominantă a suferinţei lor - îi va demobiliza. Ca să nu mai pomenesc de faptul că mulţi dintre bolnavi trăiesc sub teroarea că la cea mai mică mişcare DE FRONDĂ le va fi anulat Certificatul de handicap şi drepturile băneşti de mizerie, care decurg din acel certificat.

Concluzia: la nivel macro-social... România însăşi a ajuns o entitate PSIHIATRIC ABUZATĂ.
0
07-09-2015, ora 03:47
asta_este_9
Nu este medic/terapeut
asta_este_9
Spitalele de psihiatrie nasc drame acolo intri sanatos si esi un pic nebun ma refer la abuzuri facut de garda (politie) cum am patit eu...doamne fa sectile peste ei sa cada si cand se urca la volan le urez primu copac
0
07-09-2015, ora 03:54
asta_este_9
Nu este medic/terapeut
asta_este_9
Nu mai recomandati voi spitale ca peste tot se intampla orgi ce se intampla in spitale de psihiatrie nu se intampla la puscari
0
07-09-2015, ora 03:58
asta_este_9
Nu este medic/terapeut
asta_este_9
Si la lumea care interneaza volutar de buna voie siau scris semimoarte in fata
Adaugă un comentariu / răspuns
33 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: