Spirolactona - tratament eficient?

01-09-2009
miss_me
Nu este medic/terapeut
miss_me
Buna ziua!
Am fost la Dr. Endocrinolog cu o problema, adesea ma simt rau adica migrene, voma, stare de slabiciune de nu ma pot tine pe pícioare, maini si picioare reci, tensiune mica 90/60, irascibilitate, caderea parului, intarzierea ciclului pana la 10 zile, sensibilitate la frig, la oboseala simt toate aceste simptome si la 10-9 zile inainte de ciclu, inainte de ciclu si dupa ciclu. Doctorita mi-a spus ca s-ar putea sa fie vorba de glanda suprarenala, am facut analizele, mi-au iesit bine inclusiv cortizol seric. Tratament am primit asa: 2/zi Spirolactona si inainte si dupa ciclu Lady 4, vitamina E si Calciu.
Ultimul ecograf acum 2-3 ani si era totul ok.
Ma indoiesc de acest tratament, poate totusi sa fie Glanda Suprarenala vinovata?

Va rog frumos sa ma ajutati, am problema asta de 5 ani!!!!
11 comentarii
0
01-09-2009, ora 00:47
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Acest diagnostic si tratament este o bataie de joc si o ignoranta incredibila la astfel de simptome GRAVE pe care le aveti. Consultati un medic homeopat icu experienta nainte sa picati pe strada, aveti o afectiune serioasa si care se poate vindeca numai la un medic homeopat cu rabdare si incredere. Ascultati-ma ca vorbesc din experienta si faceti asta inainte sa ajungeti prin spitale ca dupa aceea va fi si mai greu sa va vindecati.
Calciul anorganic pe care il luati este o toxina si va face numai rau si bine deloc.
Spironolactone este und drog care inhiba cel mai important hormon din corp - aldosteronul - de care depinde functionarea rinichiului si functionarea corecta a celulelor, adica raportul dintre natriu si potasiu care regleaza pompa celulelor !!
(cititi aici : en.wikipedia.org/wiki/Spironolactone)

Inhibarea acestui hormon esential cu Spironolactone va va aduce MARI daune la glanda renala si la intregul corp.
O asemenea toxina nu se poate numi tratament ci mai degraba sinucidere lenta.
Aruncati "medicamentele" acestea la gunoi si mergeti la un homeopat altfel o sa ajungeti in cateva saptamani mult mai rau decat acum iar inhibitia aldosteronului, un hormon vital, va va creea probleme ireparabile si pe lunga durata !
0
01-09-2009, ora 00:47
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Glanda renala nu-i vinovata cu nimic, dar tratamentul tocmai pe asta o distruge!
0
01-09-2009, ora 00:50
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Fugiti de endocronologi si de dermatologi, sunt doua din ramurile medicinei care aduc aproape numai daune sanatatii si nu fac aproape nimic bun. Nimic nu este mai daunator decat dereglarea hormonilor organismului cu substante si hormoni sintetici si decat suprimarea bolilor de piele cu medicamente si alifi chimice.
0
01-09-2009, ora 10:47
miss_me
Nu este medic/terapeut
miss_me
Buna dimineata!
Multumesc de raspunsuri!!!
Am citit pe wikipedia... si mi se pare ok, dr mi-a prescris spirolactona pentru reglarea ovarelor, adica sindromul polichistic si pt caderea parului si poate pt cosuri ceea ce si scrie aici: "for treating hair loss and acne in women and can be used as a topical medication for treatment of male baldness. It is commonly used to treat symptoms of polycystic ovary syndrome (PCOS) such as excess facial hair and acne."

Acum am inteles de ce mi l-a dat dar totusi nu stiu de ce fac crizele astea!
0
01-09-2009, ora 14:49
Amalia24
Nu este medic/terapeut
Amalia24
Si eu am luat spironolactona mult timp si mi a facut mult bine.avand aceeasi problema ( PCOS).
Pt celelalte probleme insa ar trebui sa refaci ecografiile si poate un set complet de analize.
Numai bine.
0
01-09-2009, ora 16:26
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Missme:
Daca a facut bine la altul nu inseamna ca acest medicament face bine la toti. de fapt nu face bine la nimeni ca nu are cum din moment ce deregleaza hormonii care au un rol imens la reglarea fiecarei celule.
Scrie negru pe alb ca "inhiba aldosteronul."
Bineinteles ca un medicament are indicatii pt,. anumite boli acest lucru este ca si momeala pusa intr-un carlig de pescuit. Daca nu ar scrie ca este bun la ceva care medic pare ar prescire medicamentul.
Nu este greu de ghicit de faci criezele...

Efectul toxic al unui medicament nu este observat cu atat mai repede si usor cu cat organismul celui care in ea este mai slabit.

Amalia:nu te-ai ingrasta dupa tratament ? Nu ai primiti nici un simptom nou ? Te-ai vindecat de toate ?
Nu ti-a aparutintre timp nimic altceva ? Hai spune sincer... sa vedem ce efecte are medicamentul...
0
01-09-2009, ora 17:50
miss_me
Nu este medic/terapeut
miss_me
Eu acum spun asa cum o gandesc problema adica: hormonii mei cred ca sunt dereglati si cu ajutorul medicamentului o sa-i reglez. Pt ca problemele mele sutn de 5 ani dar tablete iau doar de 3-4 zile.
0
02-09-2009, ora 00:21
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
@miss_me. Pai nu m-ai inteles bine. Nu am zis ca problemele tale vin de la acest medicament, am zis
ca VEI PRIMI probleme de la acest medicament.

Iar acei hormoni pe care ii inhiba sunt esentiali celulelor si nu sunt hormoni ca estrogenul sau altii... ci fundamentali. Dar in fine, cand termini "tratamentul" scrie aici sa vedem daca te-a ajutat poate intelegi ce este mai buna : CREDINTA oarba in doctorii care habar nu au biochimie si toxicologie elementara sau CUNOASTEREA (mea).
0
02-09-2009, ora 10:15
Amalia24
Nu este medic/terapeut
Amalia24
Pt. scarface.
Nu m am ingrasat pt ca am avut o dieta echilibrata.pastilele le am luat 6 ani si mi au reglat hormonii.Ba chiar erau asa de dereglati hormonii incat incepusera sa mi creeze proble me si la sani.
De 4 ani nu mai iau nimic.Alte probleme nu mi au creat pt ca faceam controale la 6 luni.cat despre microchisturile pe care le aveam, nu au trecut, dar din cat am inteles apar si dispar si acum dupa atata timp analizele hormonale ies bine, parul nedorit nu mai creste si acnee nu mai am.
Numai bine.
0
03-09-2009, ora 11:10
miss_me
Nu este medic/terapeut
miss_me
Scarface: eu mi-am facut analizele... si doctorul la care am fost mi-a spus ca am probleme cu fierea si ca ar trebui sa ma obisnuiesc cu crizele astea pt ca le voi avea o viata intreaga. Acum recent mi-am refacut analizele, si medicul mi-a spus ca se poate sa am lambrii. Lambrii pot sa imi dea crizele astea? Stau sa ma gandesc cum sa reusesc in viata, cand o sa ma duc sa lucrez? Sa lipsesc de 2 ori pe saptamana nu e o solutie. Pt ca in ziua in care imi este rau, ma simt fara putere si incepe cu o zi inainte ca nu ma pot odihni noaptea, eu tin sa cred ca vine de undeva de la stomac, fiere si ficat. Pentru ca imi cade rau mancarea, apoi nu pot sa dorm si apoi de la oboseala primesc restul de simptome. Eu sunt dispusa sa incerc multe asta din cauza ca sunt dispearata. Am 24 de ani si acum am facut o pauza, nu lucrez de un an jumate. Poate un mediu de viata sanatos, o mancare sanatoasa, de regim ma poate ajuta?
0
05-09-2009, ora 12:55
Amalia24
Nu este medic/terapeut
Amalia24
apropo sa stii ca pt ovare micropolichistice am mai luat Mastodynon care e un preparat homeopat.
pt celelalte probleme daca medicii nu iti gasesc nici o solutie ar trebui sa mergi la un medic homeopat.
Numai bine.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Migrena postcoitală
  • Căderea părului
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • 5 metode de a învinge oboseala
  • Un tratament inovator pentru migrenele cronice
  • MIT: Căderea părului se intensifică iarna
  • Primul test de screening pentru depistarea oboselii cronice
  • Există o asociere între migrene și fluctuațiile estrogenului?
  • Migrenele pot constitui un factor de risc pentru accident vascular cerebral și infarct miocardic la femei
  •