Spermograma si spermocultura

26-03-2015
fruchsia
Nu este medic/terapeut
fruchsia
Buna seara,

Sotul meu in varsta de 35 ani a facut o spermocultura si o spermograma.

Va trimit mai jos rezultatele acestora:

SPERMOCULTURA - medii sterile - streptococcus spp - absent, staphylococcus aureus - absent, enterobacteriaceae - absente, pseudomonas sp - absent, enterococcus spp - absent.

SPERMOGRAMA - aspect - opalescent, f. vascos; ph - 8; vol - 4, 5 ml; numar spermatozoizi - 5 milioane/ml; mobilitate - 20 % mobili; morfologie normala, rare leucocite pe frotiu. Concluzie - oligospermie, astenospermie. (normospermie: volum- 2-5 ml; ph - 8; numar spermatozoizi 60-120 elem/mmc; mobilitate 60% mobili)

Imi puteti spune va rog daca sunt probleme grave. Pana la aceasta varsta nu am reusit sa avem copii (eu am varsta de 32 ani).

O seara frumoasa!
6 comentarii
0
18-04-2015, ora 15:34
Anapohoata
Nu este medic/terapeut
Anapohoata
Buna ziua. Va recomand sa luaţi legatura cu Dr Voinea Sebastian de la spitalul Fundeni din Bucuresti pt problema soţului. El a rezolvat problema soţului meu, având azoospermie, deci o afecţiune mai gravă (Lipsa totala a spermatozoizilor ), prin intervenţie chirurgicală. Acum avem o fetiţa de 2 luni. Menţionez ca şi eu am avut propriile probleme, descoperite abia la al 3 ginecolog.. Concluzia mea: căutaţi pana ce veţi găsi medicul potrivit:)
0
18-04-2015, ora 23:01
fruchsia
Nu este medic/terapeut
fruchsia
Buna Ana!
Multumim pentru sfaturi!
Crezi ca putem discuta pe facebook pe privat? Pe mine ma gasesti cu Giorgiana Neagu. Eu cum te gasesc?

O seara frumoasa!
0
26-05-2015, ora 19:08
Andrei Alina
Nu este medic/terapeut
Andrei Alina
Buna!

Va rog sa imi spuneti si mie cateva lucruri despre rezultatele sotului la sperograma si spermocultura.

Spermograma: diagnostic- teratozoosspermie

Spermocultura: EXAMEN DIRECT -FOARTE RARE PMN. FLORA MIXTA.- acest rezultat mi se pare incomplet

Credeti ca avem sanse sa obtin o sarcina'?

Multumesc
0
28-05-2015, ora 16:19
fruchsia
Nu este medic/terapeut
fruchsia
Va recomand sa mergeti Dr Voinea Sebastian de la spitalul Fundeni din Bucuresti pt problema soţului. E un om de milioane.
0
02-06-2015, ora 15:42
Andrei Alina
Nu este medic/terapeut
Andrei Alina
domnul doctor este urolog? si tratamentele date de el dau roade, intreb pt ca sunt din jud Alba- e ceva distanta... multumesc
0
22-02-2022, ora 15:06
John 55
Nu este medic/terapeut
John 55
Buna ziua, ați reușit sa aveți copil ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici