Speriata rau de tot - Lichid liber in fundul de sac Douglas

30-11-2008
gia83
Nu este medic/terapeut
gia83
Sunt disperata! Am 25 ani. Nu mai am menstruatie de 2 luni (ultima data mi-a venit pe 8 septembrie) mi-am facut 3 teste de sarcina si toate rezultatele au fost negative. Ieri am facut un ecograf din care am descoperit socata ca: pe ovarul stang am un chist de 2-3 cm, pe ovarul drept am mai multe chisturi periferice de 12-14mm si bomboana de pe coliva este ca am, , lichid liber in fund de sac Douglas". Mi-a recomandat sa merg cat mai repede la dr ginecolog (am reusit sa ma programez miercuri ). A ramas foarte surprinsa ca nu am avut deloc dureri, usturimi, disconfort sau alte simptome(in afara lipsei mentruatiei de 2 luni). A concluzionat ca am o raceala foarte grava si ca o ingrijoreaza lichidul din sacul Douglas. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns in legatura cu, , lichidul din sacul Douglas si lipsa mentruatiei de aproape 2 luni...am ceva grav, nu voi putea avea copii sau poate fi vorba de un inceput de cancer...nu mai la asta ma gandesc! Va multumesc anticipat!
18 comentarii
0
30-11-2008, ora 09:27
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ceea ce ai tu este o pelviperitonita.Daca nu ai avut febra, dureri abdominale, alterarea starii generale, inseamna ca este o pelviperitonita seroasa a carei cauza este probabil un chist de ovar supurat.Trebuie sa te internezi, nu te ingrijora, caci nu este cancer.Avand in vedere starea ta buna de sanatate cred ca ai o cantitate mica de lichid care inca nu e infectat si care se va resorbi prin repaos si tratament antibiotic.In paralel se vor trata si chisturile de ovar.Despre copii vom vorbi mai tarziu.Nu stii pe nimeni la un spital de ginecologie ca sa te internezi maine?Daca nu, pana miercuri stai linistita, nu iesi si evita relatiile sexuale.Numai bine!
0
03-01-2009, ora 16:12
gia83
Nu este medic/terapeut
gia83
LA MULTI ANI !!!!
Va multumesc mult de raspuns...Imi cer scuze ca va scriu abia acum. Exact a doua zidupa ce mi-ati raspuns la intrebare mi-a venit menstruatia...Nu va pot spune cat de fericita am fost! Sora mea cunoaste o doctorita ginecolog care mi-a zis ca am o raceala urata si mi-a dat sa fac tratament injectabil(pe care tre sa-l fac 5-7 zile in preajma mentruatiei sau in timpul ei.cea ce am si facut) timp de 3 luni compus din gentamicina, ampicilina si refen+ niste pastile contraceptive- Diane 25- pe care nu le-am luat, deoarece stiu ca sunt f puternice si au efecte secundare neplacute. Am terminat cea de-a 2-a luna de tratament. Saptamana asta ma duc sa fac un ecograf sa vad ce rezultate a dat pana acum tratamentul prescris.
Starea mea generala este foarte buna.Cand mi-a venit menstruatia a acum 6 zile in urma am avut nij dureri f mari care mi-a trecut cu no-spa injectabil, ca cele 2 piafene luate nu au avut nici un efect. In rest pe timpul mentruatiei nu s-a petrecut nimic special...Sincer acuma.cred ca nu am scapat de chisturi...
D-voastra ce parere aveti de tratamentul pe care mi l-a dat d-na doctor? E bun sau imi recomandati altceva sa fac.
Va multumesc mult pentru ajutor si pentru intelegere!!!
0
07-01-2009, ora 13:39
coralin
Nu este medic/terapeut
coralin
buna ziua
0
07-01-2009, ora 13:49
coralin
Nu este medic/terapeut
coralin
Am facut acum 3 ani o operatie de extrauterina urmata la scurt timp de dureri abdominale. Am fost atunci la ginecolog care nu a gasit nici o explicatie dar mi-a recomandat anticonceptionale. Durerile au trecut. Dar de 2 luni nu mai folosesc anticonceptionale si durerile au reaparut.De o luna de zile am deasemenea dureri abdominale si am fost la consultatie. Mai intai la ecograf si apoi la chirurg.Se pare ca in urma acelei operatii a aparut o lama fixa cu lichid aflata in fundul de sac Douglas.Mi s-au recomandat antiinflamatoare si atat.Ar trebui sa iau si antibiotice?
0
05-06-2009, ora 14:17
lili22
Nu este medic/terapeut
lili22
buna
as fii foarte multumita dak mi s-ar raspunde si mie referitor la ce probleme am eu.
ma durea ffff tre in parti, am crezut k e hiernie sau apendicul dar e scos. am fost la o ecografie si mi s-a spus k am kisturi, ovarele marite, apa si nisip in ovare, o raceala fff veke 4, 5 cm la ovare...si mi-a scris ca am ceva ce se numeste Douglas. si mi-a dat zamecin, aciclovir, flagil canesten, klion, irigator( ce am putut descifra din reteta). si nu m-a lamurit deloc ce ar insemna ce am eu., sau cat de grav e..., nu stiu ce sa fac... mi-a dat bine tratamentul?...e grav?
multumesc frumos
0
17-06-2009, ora 17:52
Lizz22
Identitate neconfirmată
Lizz22
ar putea fi o anexita/metroanexita (ma rog...o raceala, in popor)l+/- un herpes genital.
0
26-12-2009, ora 22:36
madutumic
Nu este medic/terapeut
madutumic
va rog ajutatima si pe mine cu un raspuns cat de grav este diagnosticul meu.ovare polimicrochistice, lama de lichid in Douglas de 22, 5 de etiologie inflamatorie, hiperplazie ovariana stanga si chisturi Nabouth.probleme e ca dr la care am fost a zis ca nu e nimic grav der eu nu cred si de aceia am facut programare la buc la dr tarlea dar abia pe 13 ian si pana atunci nu stiu ce sa fac.mentionez ca untimul civlu l-am avut pe 13 noebrie si de atunci nu mi-a mai veni.sunt la prima intarziere pana acun nu am mai avut si am luat anticonceptionale cativa ani 5 cu mici intreruperi logest si de un an nu le mai iau.pana acum a veni regulat la 29 de zile fara intarzieri si nici dureri nu am avut sau alte sintome.diagnosticul a fost pus la eco transvaginala
0
26-01-2010, ora 09:49
geografie
Nu este medic/terapeut
geografie
am 41 de ani .si eu am lichid in sac Douglas.Am cavitatea uterina virtuala miometrul omogen si ma cam dor sanii.De la o vreme ma cam dor sanii si mi-a curs ceva galben apos di ei.am avut si probleme cu stomacul ulcer care a avansat deoarece nu -am tratat.il am de4ani.sper sa nu am cancer de san nici chisturi si nici cancer de col uterin.SA RECUNOSC IMI CAM CADE PARUL ! vreau un raspuns urgent
0
26-01-2010, ora 09:52
geografie
Nu este medic/terapeut
geografie
am uitat despre mine nu v-am mai spus ca am migrene i-ar cu ciclul nu mai spun.iese carnos visiniu maro si cand nu am mi se pateaza chilotul!!!!!AJutr vreau raspuns rapid!
0
26-01-2010, ora 10:17
geografie
Nu este medic/terapeut
geografie
va rog sa nu ma uitati! acum m-am intors de la ginecolog si mi-a marit lichidul 10.6mm!ajutor!
cred ca totus e un inc..de cancer .Daca ati putea raspunde acm
0
26-01-2010, ora 10:20
geografie
Nu este medic/terapeut
geografie
vreau o recomandare
0
26-01-2010, ora 18:29
geografie
Nu este medic/terapeut
geografie
am o mare problema!azi am fost la jolidonul din noul mall si mi-am gasit sutien pe marimea cea mai mica, a sanilor mei.l-am probat si cand l-am dat jos deoarece imi era mare vanzatoarea mi-a spus ca l-am patat cu o zeama glalbena ca puroiul ! imi este frica deoarece lama de lichid cred ca sa spart!fiul meu in varsta de 14 ani si-ar fi dorit un frate dar eu nu pot alapta cu puroiul in san!nu mai dorm bine noaptea!la 41 de ani la73 dekg la1.75km sa am asa ceva!cei care s-au incris pe forum au adresa dumneavoastra prin care as comunica mai des cu u n doctor deoarece pasarica si sanii sunt niste lucruri extrem de importante pentru mine si sper sa nu am probleme cu pasarica!asta mai imi lipsea !acum cu frica de cancer de san1
0
27-01-2010, ora 08:44
geografie
Nu este medic/terapeut
geografie
o sa raspund la intre barea lui madutumic.Nu vreau sa te speri dar cred ca ai o tumoare pe san!ai un nodul mare si un chist superior:11cm.Acesta poate fi inlaturat doar printr-un transplant.ori sa mergi chiar acum la un ginecolog .la cmu poti casi medici foarte buni!daca mai stai poti sa faci cancer de san!
0
27-01-2010, ora 08:46
geografie
Nu este medic/terapeut
geografie
singurul raspuns pentru lizz2 este acela de a avea lichid lichid liber in de sac Douglas.Ca si mine poate cred si mai rau sa ai un chist!
0
27-01-2010, ora 10:50
geografie
Nu este medic/terapeut
geografie
am mers sa imi fac o mamografie si am observat ca am un mic chist injectabil.mi-a scos 1l le sange cu puroi din el ce pot sa fac!
0
27-01-2010, ora 10:51
geografie
Nu este medic/terapeut
geografie
de ce nu am primit pana acum un raspuns!va rog
0
27-01-2010, ora 10:52
geografie
Nu este medic/terapeut
geografie
pot sa mai fac copii!
0
11-02-2010, ora 10:53
geografie
Nu este medic/terapeut
geografie
va rog sa ma ajutati!sunt disperata cred ca am peritonita.in ori ce caz am lama de lichid in douglas.si ulcer netratar !ajutor!multi pupiciii!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amenoreea - lipsa menstruației
  • Menopauza
  •