Speranta in cancerul pulmonar!?

25-06-2008
laura mariana
Nu este medic/terapeut
laura mariana
Ma numesc Laura iar sotul meu a fost diagnosticat cu tumora pulmonara dreapta, pleuro-pericardita ( ceea ce este f grav ), sindrom de vena cava superioara dreapta.
Diagnosticul a fost pus in urma cu o luna - sunt disperata. I s-a facut tomografie care a confirmat acest lucru, iar d-l dr. Mihaltan de la sp. Marius Nasta in urma unei punctii a confirmat si dansul acelasi diagnostic.
Incepem de luni ( 30.06.2008) radioterapia - nimeni nu imi mai da nici o sansa si are doar 44 de ani.
Am auzit de apa super usoara, am intrat si in posesia acestei ape pe care o bea acum in cant. de 2 l /zi. Nu stiu ce sa fac si as dori cateva remedii si pe cale naturista, am auzit si de produsele CALIVITA dar nu stiu exact cum sa fac.
Sunt f confuza si nu stiu ce sa ma fac - regimuri si tot ce puteti sa imi spuneti astept. Am nevoie de ajutor !
20 comentarii
0
09-07-2008, ora 00:00
laura mariana
Nu este medic/terapeut
laura mariana
Va multumesc din tot sufletul ptr vorbele de incurajare ! Am introdus id-ul dvs si astept sa vorbim.Sa va auda Dumnezeu!
0
17-07-2008, ora 00:00
valim
Nu este medic/terapeut
valim
Draga Laura,
Am aceeasi problema ca tine.Nimeni nu i-a dat sotului meu mai mult de 6 luni, deci, nu dispera.Cred ca te pot ajuta, cu sfaturi si cine stie?Spune-mi ce scrie la diagnostic, eventual un nr.de tel.Sotul meu a fost depistat acum un an si jum.in stadiul 3B, fara sanse de operatie.I-au gresit tratamentul, la Fundeni si l-au trimis acasa, sa moara.Nu m-am luat dupa ei si, slava Domnului, pe moment este bine si are si metastaze cerebrale.Face si trat.naturist dar pana am gasit ceva bun am dat multi bani degeaba.Deci, nu dispera.Nu moare acum!
0
18-07-2008, ora 00:00
laura mariana
Nu este medic/terapeut
laura mariana
Iti multumesc ptr vorbele de incurajare! Acum parca nu mai sunt la fel de disperat, parca sunt in transa... Sotul meu a facut 10 sedinte de cobalto si nu este tocmai ok ptr ca nici nu poate manca. Vb pe mail
0
06-08-2008, ora 00:00
loredana26
Nu este medic/terapeut
loredana26
buna sunt o noua membra a acestui forum si sper ca ma poate ajuta si pe mine cineva.
este vorba de tatal meu care in urma cu 2 ani a fost diagnosticat cu cancer de colon a fost operat si totul a fost ok.
pe scurt din mai multe motive in urma cu 2 luni am inceput unele investigatii care se cam bat cap in cap sa zic asa.
ideaa este ca dupa aceste investigatii ni s-a sous de unii medici ca are recidiva la pancreas si plamani.
am mers la alti medici care ne-au spus ca la pancreas este vorba de alta tumoare care nu are legatura cu ce a fost la colon si trebuie sa vedem ce este la plamani.
eu pe cine sa cred si ce sa fac in continuare.
va rog din suflet, i-au dat intre 6 luni maxim un an.
sunt disperata, va rog sa ma ajutati.
daca aveti nevoie de mai multe detalii cu privire la investigatiile facute va rog sa nu ezitati sa ma intrebati si va dau orice detaliu.
va multumesc
0
06-08-2008, ora 00:00
valim
Nu este medic/terapeut
valim
cred ca este vorba despre metastaze.Trebuie sa inceapa citostaticele urgent.Nu te lua dupa dr.ca mai are 6 luni ca asa mi-au spus si mie si a trecut un an si 7 luni.Naturiste ia?
Oricum, trebuie vazut cat de avansat este, deci fa-i toate investigatiile.
0
06-08-2008, ora 00:00
valim
Nu este medic/terapeut
valim
Getuta, pe orice site caut iti gasesc recomandarile sa te contacteze pe mess.Te cred ca vrei sa-ti vinzi produsele dar fii macar sincera cu oamenii, nu mai profita de nenorocirea care s-a abatut asupra lor.La toti le spui ca se vindeca(si mie!!) dar de fapt banii conteaza, nu?
0
07-08-2008, ora 00:00
getuta
Nu este medic/terapeut
getuta
daca te intereseaza asa de tare afla ca nuci macar nu sunt distribuitor la vreo firma sau am vreun avantaj.este jalnic cum se baga oamenii atunci cand cineva vrea sa faca o fapta buna sau sa spuna la mai multi oameni rezultatele unui tratament pe care lam vazut cu ochii mei
sa ajuti nu inseamna sa profiti pt cine nu stie aceste boli te darama atat fizic cat si psihic.speranta moare ultima si trebui sa incerci un tratament ca sa te convingi.pana atunci nu mai da raspunsuri dastea aiurea doar ca sa ma ataci ca nu ai cu ce.
0
08-08-2008, ora 00:00
valim
Nu este medic/terapeut
valim
Ai pe cineva bolnav de cancer?Nu!Eu am!De ce nu spui aici ce tratament recomanzi?Poate se foloseste toata lumea de el!Sau pe site-ul www.cosmetice-4u se gasesc, nu?Sau la propietara site-ului, d-na Gabriela?
Nu spun ca tratamentul nu este bun dar nu imi spune ca vindeca.Tocmai pt ca speranta moare ultima si eu am dat banii(si nu putini) si boala a avansat destul de mult.Problema este ca pt aceasta speranta ca se vindeca omul se imprumuta de bani.Si nu se vindeca.
0
08-08-2008, ora 00:00
getuta
Nu este medic/terapeut
getuta
da am pe cumnata mea si sa stii ca tratamentul nu este asa de scump.chiar merita sa vezi ca nu pentru asa de multi bani cineva din familie se simte mult mai bine in comparatie de cum ajunsese sa nu mai mearga.se lupta de 3 ani cu cancerul si arenuntat la citostatice tocmai pentru ca ii faceau rau, si de la acest tratament a vazut rezultate f bune.si nu va mai dati atotstiutoare cu afirmatii de genul, , lasa ca stiu eu pe ce site se gasesc sau ca, , spune numele tratamentului ca altfel nu credsa stii ca cine vrea sa ma intrebe de tratament sa ma contacteze nu aici unde sunt numai, , lupicare te ataca.nici nu apuci sa spui ceva ca ei si apar cu chestiile negative.cine are speranta si vrea sa nu moara incerca ce este mai bun, tratamentul asta sa stii ca nu este nevoie sa te imprumuti pentru el.chiar merita sa faci un efort financiar 6-7 luni.las la aprecierea altor persoane sa decida fiecare pentru ele.
0
11-08-2008, ora 00:00
loredana26
Nu este medic/terapeut
loredana26
buna, va multumesc pt raspunsuri.a fost iar la cluj, dar fara mari rezultate.Sincer nu stiu dc ar trebui sa inceapa citostaticele, pt ca a vrut dar doctorita cum sa va spun, pt ea problema de la pancreas nici nu a vrut sa o ia in considerare, pt ea doar problema de la plamani exista.Si am inteles ca nu ar fi aceelasi tratament, si atunci ar fi problema.mi-a zis un alt medic oncolog ca dc il lasam sa faca sedintele de citostatice ca si cum sr fi recidiva de la colon sansele sa nu termine prima tura erau foarte mari.
si dc ar fi recidiva de la colon ar fi trebuit sa aibe si in ficat, iar ficatul la el este curat.nu mai inteleg nimik.
plus analizele de sange sunt f bune, are hemoglobina 15, si le-am facut de 3 ori.markerul ca 19-9 e sub valoare 5.markerul de 2 ori a iesit la valoarea de 9 si o data in limite normale.sincer nu stiu ce sa mai cred.
plus ca la cati medici am fost nu au zis 2 la fel.si la pnacreas nu se pot hotara dc e pe pancreas sau langa, si ar fi bine dc ce este acolo la pancreas s-ar putea opera si apoi sa inceapa chimioterapia.
Daca ma puteti indruma spre niste medici buni v-as fi recunoscatoare.un chirurg bun, un medic de plama bun, si un imagist sau cum se numeste cei care citesc CT si RMN.
va multumesc
0
17-11-2008, ora 15:18
cma
Nu este medic/terapeut
cma
tatal meu a fost diagnosticat in urma cu 2 sapatamani cu cancer la ficat metastaze la plamani si cerebrale, sunt disperata am citit ceea ce a-ti scris, poate ma ajuta cineva, am fost la un simplu ecograf ne-au spus cumplita veste, pe care cu o tomografie ne-au confirmat si metastazemultiple pe creier...la seghed la un neurolog la fel, nu ne dau nici o sansa, A primit un medicament pt creier-manitol si dexametazona, atat..si glucoza ii face de 5 zile de cand e la spit oncologic, nimeni nu mi-a dat nici o sansa, am trimis analizele si la cluj..acelasi raspuns, am auzit de clinica nova vita din belgrad care si-a deschis portile si la tg mures..stie cineca ceva??doctorii ne-au spus maxim 2 luni..eu cu mama mea suntem intr-o stare greu de descris in cuvinte, sora mea e plecate dep[arte nu i-am spus nimic, iar tatal meu stie ca are ceva la cap...dar nu cat este de grav ca defapt este cancer stadiu 4 cu metastaze, el nu a avut nici un simpom pana acum 2 saptamani, air acum umbla, are pofta de mancare si de 3-4 ori pe zi, doar ca oboseste ft repede si putin are ameteli daca se plimba mai mult de 20 min..va rog ajutati-, ma macar cu sfaturi, dar va rog nu profitati de durerea mea...fereasca Dumnezeu pe toata lumea de asa ceva..
0
18-11-2008, ora 09:33
valim
Nu este medic/terapeut
valim
Draga CMA, din pacate dr au dreptate, este prea tarziu.Dar trebuie sa incerci.Incearca sa-i distrugeti metastazele cerebrale.Mergeti la Centrul de Excelenta in Neurochirurgie unde se poate face asa ceva, cu raze gamma.Nu este dureros, este ca la un CT.Iti dau nr de tel al dr Perin- 0722.341.893.La el am fost si eu cu sotul.Conditia e sa nu aibe tumorile mai mari de 3cm.Manitolul si dexa sunt ca sa-i reduca inflamatia de la creier.Din pacate va fi mai rau.La sotul meu au fost afectati centrii vorbirii si cei motori.
0
18-11-2008, ora 11:40
cma
Nu este medic/terapeut
cma
draga valim, ma numesc andrea si sunt din Arad, iti multumesc pt sfatul tau.intrebarea mea este intr-adevar o astfel de interventie costa 9000 euro?nu ma intelege gresit as vinde casa masina tot daca ar exista o posibilitate, dar sotului tau i-au fost afectati centrii vorbirii si cei motori dupa interventia de la centru sau inainte?care este starea lui, ??
Tatal meu mananca si de 3-4 ori, umbla(oboseste dar merge si 20 min, )si nu il doare nimic..deocamdata!tumorile de la creier sunt pana in 3cm dar sunt mai multe nu una., dar sunt metastaze de la un cancer la plamani...este acelasi lucru?
Stiu ca numai cineva care trece prin asa ceva poate sa inteleaga, o familie disperata care pana acum 2 sapatamani a fost ft fericita, iar azi.18.11.2008...ne-a ramas doar sa ne rugam SF NECTARIE tamaduitorul cancerului, si lui Dumnezeu sa ne dea noua putere, si tatalui meu rabdare si putere sa indure chinurile groaznice..
Daca nu sunt prea dura care a fost evolutia sotului tau?acum 2 saptamani tati nu avea nimic, in afara de putina oboseala...acum a inceput sa tuseasca incet, si oboseste..iar totul a inceput cu o semipareza pe partea dreapta, care acum si-a revenit in proportie de 75%..
oare ajuta si faptul ca el nu stie saracu cat e de grav bolnav?si noi nu i-am spus decat ca e ceva ft serios care trebuie tratat in cel mai scurt timp..ca are niste chisturi la creier care s-a constatat ca sunt de la o boala la plamani..el a spus serile trecute..'Saracu nenea de langa patul meu are cancer"ti se rupe sufletul si nu poti privi ochii celui ce ti-a dat viata..stiind adevarul...
Dr Perin e ok?spune-mi cam cum trebuie sa procedez..e cam departe de la arad la bucuresti..
iti multumesc valim!
0
18-11-2008, ora 13:01
cma
Nu este medic/terapeut
cma
Vreau sa incep si cu ceva naturiste...
am auzit si citit de ceaiul pt ameliorare Chippewa care se ia impreuna cu un alt ceai Kombocco sau asa ceva, sau reishi balance care am auzit ca este o ciuperca.sau cura cu gel de aloe vera...sunt atatea si ft scumpe..dar daca ai sti cu cine sa te sfatuiesti in cazuri dinastea ar fi mai bine...voi cu ce naturiste a-ti incercat???si dau rezultate ma refer la ameliorare nu la vindecare.ca stiu ca e prea tarziu..
Stiti ce nu inteleg cum de o boala asa grava ca si cancerul care face metastaze peste tot nu areomul nici un simtom mai vizibil??Daca auzeam de cineva acum 3 saptamani ca are cancer la un organ cu metastaze pe altul si pe creier.stadiu 4 fara nici o alta sansa...???spuneam dar cum s-a ajuns la asa ceva>?cuum l-au lasta pana in halul asta??dar acum vad altcumva lucrurile.Cancerul nu il vezi!!!!!!!
Curaj!
0
18-11-2008, ora 13:34
valim
Nu este medic/terapeut
valim
Nu costa nimic operatia.Doar ce dai la dr.Eu am dat 600ron pt ca mi-a cerut!!!Se opereaza daca are 3, 4 tumori.
-
Reishi este buna, am luat si noi.L-a ajutat sa suporte mai usor cito.Acum ii dau Nicolit.
0
30-11-2008, ora 18:26
coenzimaq10
Nu este medic/terapeut
coenzimaq10
Vindecare Cancer: -----------*

Sanatate!

(*modificat de admin)
0
20-06-2009, ora 08:11
valybvaly
Nu este medic/terapeut
valybvaly
Va rog sa imi dati mai multe informati despre cei care au facut tratament la centrul de excelenta in neurochirurgie.Multumesc
0
25-06-2009, ora 13:41
valim
Nu este medic/terapeut
valim
Sotul meu a facut raze gamma knife.Este exact ca la o tomografie si dureaza cam o jumatate de ora.L-a pus pe o masa si a dat drumul la calculator.Nu deschide craniul Si distruge tumorile...in plus are efect mai indelungat...cam 6 luni/un an.Este de preferat in locul radioterapiei care se face la Fundeni si care are efect de scurta durata.Nu are efecte negative...nu cade parul...nimic..intr-o zi pleci acasa.
0
25-06-2009, ora 13:42
valim
Nu este medic/terapeut
valim
AM uitat ceva...gamma knife nu se face decat la cap Era bine daca se putea face si la alte organe...
0
26-06-2009, ora 09:31
valim
Nu este medic/terapeut
valim
AM citit Silviu.Sunt produse asemanatoare cu cele de la GNLD.Dar nu scrie ce concentratie au si cred ca sunt doar de intretinere.Bunicele dar...

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.