Spasmofilie sau tumoare la creier?

22-06-2013
Addyn
Nu este medic/terapeut
Addyn
Salutare, de cateva zile am o respiratie dificila si mai tot timpul cand imi tin mainile/picioarele intr-o pozitie fiza apar furnicaturile si amortelile.De asemenea dimineata am dureri de ceafa dar care nu persista mai mult de cateva min si niste intepaturi in cap, sunt destul de ametit.Am fost la medic, am facut un ECK, electrocardiograma, o radiografie pulomonara, mi s-a luat sange, totul bine.Apoi am fost la ORL unde mi s-a spus ca sufar de spasmofilie.Intrebarea mea este daca spasmofilia(anxietatea) este cea care se manifesta asa sau o tumoare(doamne fereste !!!)
8 comentarii
0
22-06-2013, ora 20:37
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna seara,
1. Nu precizezi varsta..una e la 20 ani si alta la 60 ani;
2.poate si-un eko doppler era bine sa-ti fi facut..(citeste pe google despre...);
3.REvino cu precizari ale valorii glicemiei si ale tensiunii arteriale;
4.fa-ti un control la dr endocrinolog.SI Nefunctionarea coresp. a tiroidei, da aceste simptome..;


parere:
-NU e tumoare;
-probleme cu tiroida si/sau HIPOglicemie si/sau HIPOtensiune. (citeste pe google despre fiecare si vezi..si simptomele tale)
sanatate
0
22-06-2013, ora 20:47
Addyn
Nu este medic/terapeut
Addyn
18 ani, inaltime 1, 78, greutate 80kg, fac sport regulat, sunt cu analizele la zi inafara de cele ale capului...adica nu mi-am facut o tomografie sau ceva...nici eu nu cred ca este tumoare dar am zis sa elimin orice posibilitate.
0
22-06-2013, ora 21:07
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
REvino cu precizari ale valorii glicemiei si ale tensiunii arteriale;
O seara buna,
0
22-06-2013, ora 21:51
Addyn
Nu este medic/terapeut
Addyn
Nu cred ca este glicemie sau tenstiune, deoarece mi-a luat sange la spital, valorile glicemice au iesit bune si mi-a luat si o tenisiune...in legatura cu tiroida nu am cum sa verific...o sa merg la un contraol la endo sa vad...
0
23-06-2013, ora 23:35
blajan_andrei
Nu este medic/terapeut
blajan_andrei
Ai avut o perioada stresanta, poate ceva evenimente mai neplacute recent? Atacuri de panica ? Te odihnesti corect, mananci bine ?
0
24-06-2013, ora 14:01
Addyn
Nu este medic/terapeut
Addyn
Pai sunt clasa a12a si urmeaza ca peste cateva zile sa am probele scrie la BAC...poate sa fie un motiv...
0
25-06-2013, ora 15:30
Ale6
Nu este medic/terapeut
Ale6
Spasmofilia se datoreaza in principal unui deficit de calciu si magneziu. Chestia cu intepaturile in cap le-am avut si eu, iar o doctora mi-a zis ca acest lucru nu apare niciodata dintr-o cauza anatomica, ci pssihica.Mai mult ca sigur esti foarte stresata din cauza examenului pe care urmeaza sa-l dai, insa as fi curioasa cum ti-a pus orl-istul diagnosticul de spasmofilie? Ti-a facut testul chvostek(contractarea buzei superioare, cand este lovita usor o anumita portiune a obrazului)? Cat despre cum se manifesta spasmofilia, spasmele sunt cel mai important simptom( la nivelul buzelor, al gambelor), senzatia de nod in gat si sufocare.Bolnavul de asemenea este nelinistit, usor depresiv.Despre tumora nici nu se pune problema.Relaxeaza-te.Daca vrei, sa stii ca un supliment de calciu si magneziu nu strica, mi s-a recomandat si mie.Bea ceai de tei, iar daca stare de anxietate nu cedeaza poti sa incerci un anxiolitic(ti-as recomanda sa cauti ceva pe baza de plante).Capul sus si bafta la examen!
0
25-06-2013, ora 16:20
Addyn
Nu este medic/terapeut
Addyn
Da, mi-a facut testul chvostek si mi-a dat calciu D3 de 3 ori pe zi 20 de zile si magneziu forte 10 zile cate una pe zi.Cat timp am luat tratamentul acesta simptomele s-au diminuat dar de cand l-am lasat iar au inceput, stiu ca nu e bine sa iau calciu aiurea, o sa mai trec pe la medic sa vad daca mai am nevoie...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tumorile cerebrale vor fi depistare mai rapid, cu ajutorul unor teste de sânge
  • Dieta ketogenică - de ajutor pentru persoanele cu cancer cerebral?
  • Medicamente antidiabetice asociate cu scăderea riscului de tumori cerebrale
  •