Spasmofilie

29-07-2015
gabrielle83
Nu este medic/terapeut
gabrielle83
Buna ziua. Am fost in urma cu aproximativ o luna diagnosticata cu spasmofilie manifesta in urma unor analize dr sange ( calciu ionic sub limita inferioara) si simptome foarte neplacute care m-au trezit din somn la 1 noaptea ( in special amortirea limbii cu senzatie de constrangere la nivelul gatului). Dupa ce am luat un calciu efervescent mi-am revenit si am reusit sa adorm. A doua zi, la doctor, mi s-a dat sa fac 5 zile injectii intramusculare cu gluconat de calciu dupa care doua saptamani sa continui cu calciu, magneziu, zinc cu D3 de doua ori pe zi si un pliculet/zi de Anticarcel Plus de la Zdrovit. Dupa cateva zilw de admonistrare incepusem sa ma simt mai bine. Ideea este ca dupa doua saptamani dr mi-a scos calciu, magneziu, zinc cu D3 si mi-a lasat doar Zdrovitul, dar acum ma simt iar rau: spasme permanente la ochiul drept, senzatie de ace in corp ( stomac, fata, membre), dureri precordiale, nervozitate excesiva, fiori prin membre, spasme musculare la maini, picioare, carcei la picioare, dureri la nivelul scalpului ( in zona creierului), dureri musculare si alte simptome foarte neplacute. Au legatura tot cu spasmofilia? Medicul endocrinolog a spus ca da..si ca nu trebuia intrerupt tratamentul dupa 2-3 saptamani ca nu are efect iar Zdrovitul nu contine calciu. Mi s-a recomandat Osteocare doua comprimate pe zi. Azi am inceput tratamentul, dar nu vad ameliorare deocamdata. Ce ma sfatuiti si ce parere aveti despre cele relatate mai sus? Multumesc
3 comentarii
0
30-07-2015, ora 21:33
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Sa nu fie simptome somatice ale anxietatii. Faceti un test de anxietate pe net sa verificati.
0
30-07-2015, ora 22:04
gabrielle83
Nu este medic/terapeut
gabrielle83
Pai daca mi-a iesit calciu ionic mic...
0
17-03-2021, ora 13:29
Camelia12
Nu este medic/terapeut
Camelia12
Bună ziua, am aceleasi zimtome ca si dumneavoastra.cum ati rezolvat problema? Ce ati luat ca sa va treaca simptomele?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: