Spasme sau contractii musculare? Cat de grav poate fi?

19-11-2012
LAURA IOANA
Nu este medic/terapeut
LAURA IOANA
Buna ziua,
sunt casatorita de jumatate de an, iar cu o luna in urma, in timpul ce era la volan, sotul a inceput sa transpire, iar mana si piciorul drept, parca se contractau..el zice ca era un fel de carcel..insa nedureros...dar parca se inncovoiau cumva si mana si piciorul..aceasta stare a aparut pe fondul oboselii si dupa aproximativ 2 ore de conducere..in conditiile in care el e sofer incepator.. Si-a revenit dupa o pauza de jumatate de ora, si ceva miscare...insa mi-a zis ca astfel de episoade i se mai intamplaserea inca cu multi ani inainte, dar erau de durata si intensitate mai reduse.De atunci s-a mai intamplat la fel, la volan, dupa 2 sapt, si cel mai recent ieri.El spune ca initial simte o oboseala acuta in ochi..si apoi incepe sa aiba aceastes spasme..contractii.Problema e ca noi suntem in Italia, si la munca are o perioada ft aglomerata..cu alte cuvinte nu indrazneste sa ceara o zi libera pt analize sau consult? Cum pot sa-l ajut? Poate fi o problema neurologica.el nu-si aminteste sa fi suferit o lovitura la cap...ca sa ne gandim la un cheag de sange sau ceva...Ce ma sfatuiti?

Multumesc aniticipat,
Laura
1 comentarii
0
19-11-2012, ora 16:51
smaralde
Nu este medic/terapeut
smaralde
Nu am nici un fel de pregatire in domeniu dar eu cred ca primul drum si cat mai repede ar trebui sa fie la un doctor, pentru linistea voastra si ca sa nu va para rau mai tarziu
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.