Spasme musculare; pe o parte a corpului

19-12-2011
Costin_X
Nu este medic/terapeut
Costin_X
Buna ziua,
Sunt un bărbat de 26 de ani cu urmatoarele simptome:

- Spasme musculare pe o parte a corpului (brat si picior)
- Se intampla pe stânga sau dreapta şi include braţul, piciorul, şi poate un pic din gât şi acea parte a feţei
- Nu tot corpul doar o parte a acesteia (dreapta sau stânga).. dacă este pe stânga, atunci piciorul stâng şi braţul stâng are un spasm muscular, care diferă în intensitate şi durată
- Dacă sunt mai relaxat atunci spasmul este mai puţin sever şi trece mai repede; daca sunt mai activ spasmele musculare trec mai greu si sunt mai puternice cu o durata mai lunga si te simpti obosit si incordat; aproape sa faci febra musculara de la incordare
- Se intampla de multi ani, in jur de 10 ani.. cu luni in care sunt rare si luni in care sunt dese
- Nu am o istorie în familia mea pentru acest tip de lucru şi eu nu sufer de oricare alt fel de afectiune (ps: am probleme cu greutate de cand ma stiu)
- Cea mai mare parte ale acestor crize se întâmplă atunci când sunt în repauz, atunci cand trebuie să ma misc sau să fac ceva un pic mai rapid; cand stau jos şi rapid trebuie sa ma ridic atunci sansele sa am un spasm muscular sunt foarte mari; alt exemplu cand stau la semafor si astept sa se faca verde daca stau in repauz 30-45 de secunde si apoi se face verde si trebuie sa ma misc sunt sanse mari ca un spasm muscular sa loveasca; chiar si statul la calculator daca intervine o miscare brusca sau mai rapida.. care nu a fost gandita total sunt sase sa am un astfel de spasm muscular de obicei mai mic in intensitate in acest caz
- Am constatat că le pot preveni prin miscarea doar un pic înainte de a te ridica de jos; ceva de genul doar misca piciorul de câteva ori înainte de a te ridica în sus sau în cazul în care stai şi aştepti pentru un semafor putina miscare este necesara, niciodata in repauz complet ca atfel sunt sanse mari sa am o criza / spasme musculare pe picior si mana
- Nu imi amintesc exact cand au inceput (mulţi ani în urmă, în jur de acum 10 ani).. nu am alte afecţiuni medicale, nu sunt stresat, nu am suferit vreo lovitura la cap sau ceva de genul asta.. doar au apărut şi am învăţat să trăiasc cu ele si sa le previn cât de mult pot

De asemenea, ce tip de medic ar trebui să văd? medic de neurologie sau ortopedice, sau ce anume?
Multumesc anticipat pentru ajutor.
1 comentarii
0
31-12-2011, ora 19:08
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Mergi la un dr Neurochirurg, in primul rand, dar si la un dr Neurolog.
Multa sanatate si impliniri iti doresc, in anul care vine!
La Multi Ani!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.