Spasme in somn

03-02-2009
Gabriela8177
Nu este medic/terapeut
Gabriela8177
La sfarsitul luni noiembrie anul trecut fetita mea de 2 ani si sapte luni a facut o convulsie febrila. Am fost internate in spital unde s-a tratat cauza febrei, adica o puternica infectie in gat.
Pentru convulsie nu ni s-a dat nimic, doar Desitin pentru cazul in care va mai face febra.
Ce ma ingrijoreaza este ca avum doua saptamani si ceva a inceput sa faca prin somn niste spasme ca niste tresariri simple sau clonice prima data la picioare si fund apoi a urcat spre spate, maini si cateodata misca putin si capul. Atunci cand le face nu se incordeaza si nu isi scimba expresia fetei, doar la cele putin mai puternice tresare putin si isi schimba pozitia. Pediatra fetitei a spus ca sunt de la lipsa de calciu si ne-a spus sa ii dam Cipcal 10 zile pe luna si ne-a trimis si la un neuropsihiatru.
La neuropsihiatrie ne-a spus sa ii facem un EEG in somn, dar fetita s-a trezit asa i l-am facut treaza, acesta a iesit normal, fara crize epileptice.
D-na dr. de la neuropsihiarie ne-a spus sa ii dam 20 de zile pe luna Cipcal si sa ii dau si Magne B6 10 zile pe luna amandoua timp de trei luni, dar nu se vede nici o ameliorare doar ca acum nu le face decat cand adoarme, mai precis cam la 5 min. dupa ce adoarme si tin cam 15 min. cu mici pauze intre ele, in timpul somnului adinc mai face rar mici resariri ale mainilor sau picioarelor.
Nu sunt deloc linistita si nu cred ca sunt de la lipsa de calciu, nu stiu ce analize as putea sa ii fac.
Noi suntem din Valcea si aici nu sunt medici prea grozavi iar posibilitatile materiale maimpiedica total sa merg in alta parte.
As face orice sacrificiu numai sa ii dau de capat, ajutati-ma va rog cu orice sfat!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.