Sotul meu vrea sa divortam

28-04-2014
Andreea2310
Nu este medic/terapeut
Andreea2310
Buna sunt intr-o situatie ingrozitoare, plang tot timpul nu pot dormi noaptea de cand sotul meu mia zis ca e mai bine pentru noi sa divortam. Suntem impreuna de 8 ani si casatoriti de 3 ani. Totul a fost foarte frumos dar dupa casatorie a devenit foarte serios si a inceput sa ma corecteze si sa imi interzica lucruri, iar asta ma facut sa devin rea, rece si cateodata nepasatoare ba chiar ii spuneam intruna ca nu sunt fericita si ca m-am saturat de relatia care o am. Suntem stabiliti de 4 ani in Anglia cand am hotarat sa plecam aveam visuri de implinit dar banilor si viata usoara de aici ne-a oprit sa ne indeplimim dorintele. Am hotarat sa calatorim si sa petrecem timp frumos in vacante acum cat suntem tineri si apoi sa ne stabilim mai serios. Totul a fost frumos pana acum un an si de un an a inceput calvarul. Ne certam tot timpul ne contrazicem. De 3 luni de zile a incetat sa ma mai sune cand venea acasa nu ma intreba daca sunt bine sau nu, am incercat eu de multe ori sa deschid subiecte de discutie dar nu parea interesat. In repetate randuri i-am zis ce ma deranjeaza la el dar din pacate nu sa schimbat.Saptamana trecuta am hotarat sa ma mut in living si sa dorm pe canapea in speranta ca va veni la mine sa ma intrebi ce am si daca sunt bine. Din pacate nu sa intamplat iar cand am hotarat sa ma duc sa vorbesc el mia zis ca e mai bine sa ne despartim decat sa ma faca in continuare sa sufar si ca orice ar face eu nu sunt multumita si fericita. De 2 zile plang incontinu nu pot dormi nu pot manca nu stiu ce sa fac si cum o sa ma descurc sunt intr-o tara straina fara prieteni el e singura mea familie. Dormim in camere separate si asta ma chinuie imi doresc sa vina la mine si sa imi zica ca ma vrea inapoi dar imi e frica ca nu o sa intample. Va rog sa ma ajutati cu un sfat ce sa fac si cum sa fac sa ii recasting increderea si sa nu ajungem la divort.
7 comentarii
0
28-04-2014, ora 23:15
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
ANDEEA cand ai discutat ultima oara cu el despre planurile voastre? pt ca tu ai scris ca ati avut planuri dar intai sa va plimbati si pe urma sa va stabiliti, poate asta este cauza ca au trecut 8 ani si.dar depinde foarte mult si ce varsta aveti una este la 20-30 si alta la 35-40.
Alta problema este si : NAM PRIETENI EL E SINGURA MEA FAMILIE, tu nu lucrezi? te intretine el si esti obligata in ghilimele sa te multumesti cu ce iti ofera el fara sa comentezi. INCEARCA sa intri peste el in baie ca nare unde sa fuga si sa discuti deschis cu el despre ce problema a intervenit:
--prietenii lui sunt binevoitori si baga fitile
-- ca nu ati reusit sa aveti ce va doriti
-ciorba este acra
-mu mai este multumit de tine
-vrea o pauza
-are probleme la munca si se descarca pe tine
-te invinovateste pe tine de nereusitele lui
-ETC
SUCCES
0
29-04-2014, ora 09:03
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Inteleg Andreea ca treci printr-o perioada grea si ca te doare sa vezi cum va indepartati pe zi ce trece. Cred ca inca tii la el si asta se vede prin faptul ca incerci sa faci ceva pentru relatia voastra...S-ar putea insa ca sotul tau sa nu perceapa ca inca apreciezi ceea ce reprezinta el pentru tine. O spui chiar tu atunci cand ne relatezi ca ti-a spus ca "orice as face tu nu esti multumita si fericita".

Iti sugerez sa incercati impreuna cateva sesiuni de psihoterapie de cuplu ce va pot reamintiti ceea ce va unea si va pot ajuta sa comunicati mai bine. Poate nu ar strica sa incerci sa faci tu un prim pas catre imbunatatirea comunicarii si sa nu mai dormiti in camere separate? - ai putea sa folosesti acest pas si pentru a-i sugera mai apoi sa incercati psihoterapia de familie.

Cum esti in plecata din tara, aceste sesiuni de psihoterapie pot fi prin intermediul Skype. Gasesti oferta si pe site-ul psihoterapiefamilie.ro.

Dr Rares Ignat - psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata de cuplu si familie
0
29-04-2014, ora 09:18
aaa24
Nu este medic/terapeut
aaa24
ce inteleg cu din ce ai scris: tu il critici in mod constant, ii ceri sa se schimbe, esti nemultumita ca nu se schimba... si apoi te intrebi de ce el considera ca nu te poate face fericita si vrea sa va despartiti. pai daca tu practic vrei sa fii cu o persoana diferita de el (ca doar de asta vrei sa se schimbe) atunci nu inteleg de ce ai mai vrea tu sa fii cu el.
dar... ai stat sa te intrebi ca poate nu el este problema? ai incercat macar sa-i spui o vorba buna?
0
04-05-2014, ora 18:03
Psiholog Camelia Ioanas
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Camelia Ioanas
De foarte multe noi, femeile, asteptam de la partener sa ne citeasca gindurile. Iar atunci cind, surprinzator, el nu o face, ne suparam si mai abitir.
Pe de alta parte, atunci cind in sfirsit exprimam ceea ce simtit o facem cu imbufnare, pe un ton neplacut si spunem lucruri atit de dureroase incit bietul barbat nu pricepe ce l-a lovit.
Prin urmare, te rog sa te gindesti cind a fost ultima data cind sotul tau a facut un lucru bun/frumos, iar tu l-ai laudat/apreciat pentru ce a facut. Si tine cont, te rog, de faptul urmator: una este sa ii spui unui om "mda, ai facut o chestie buna, dar puteai sa o faci mai repede" - asta este o forma de a exprima un repros mai degraba decit un compliment. Si cu totul altceva este sa ii spui ceva bun pur si simplu: multumesc pentru ca ai facut/rezolvat treaba X. Reprosurile nu au ajutat niciodata nici o relatie.
Ma gindesc ca aveti ceva chestiuni de comunicat si puteti invata impreuna sa spuneti lucrurilor pe nume intr-un mod sanatos.
Pina una alta, spune-ne cum mai merg lucrurile, pentru ca, iata, au trecut deja citeva zile de cind nu ai mai scris aici.
Cu drag,
Psiholog Camelia Ioanas
0
21-05-2014, ora 15:07
katy_p
Nu este medic/terapeut
katy_p
Posibil ca el sa isi fi gasit pe cineva, de aceea nu il mai intereseaza "de cateva luni" de tine.
Daca s-a intamplat asta, ai putine sanse sa il recastigi, pentru ca el si-a gasit fericirea in cealalta relatie.
Dat fiind faptul ca nici tu nu ai fost fericita in casnicie, poate este mai bine pe drumuri separate.
0
30-12-2014, ora 12:58
Helena2014
Nu este medic/terapeut
Helena2014
Buna sunt casatorita de 11 ani am avut o casnicie perfecta si eram fericiti pana acum 2 zile cand sotul mia zis ca e mai bine sa divortam ca nu ma iubeste sau mai bine zis, , te iubesc de multi ani ca pe o sora...!, , luna aceasta a fost ziua mea si mia daruit un inel si acum doua zile mia dat un trandafir si brusc imi spune ca vrea sa divortam! Nu stiu ce sa mai cred plang, nu pot dormi nu pot manca..adevarul e ca stiu ca am gresit si eu in ultimul timp, am luat ceva in kg si nu reusesc sa dau jos, ma vad urata si am devenit foarte geloasa si stiu ca purtarea mea la indepartat. Sunt in Spania iar familia mea e doar el, il iubesc nebuneste si nu pot sa vad viata fara el. Ce pot sa fac va rog sa ma ajutati, mai pot sa salvez casnicia?
0
09-02-2015, ora 14:18
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Buna Helena, putin probabil ca cele cateva kilograme in plus sau gelozia din ultima vreme sa fie legate de atitudinea sotului tau...in special daca a mentionat ca de multi ani 'tine la tine ca la o sora'. Sunt poate multe alte aspecte ce nu au fost spuse in relatia dintre voi si poate ar trebui sa fie aduse la suprafata, cu sau fara sprijinul unui psihoterapeut. In primul rand insa ar fi bine sa clarifici cat de serios isi doreste divortul.

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata familiala & profesionala
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul