Sotul meu s-a schimbat enorm...nu mai este el.

11-03-2015
aly86
Nu este medic/terapeut
aly86
Buna ziua, de vreo 5 luni avem o problema destul de grava in relatia cu sotul meu, suntem impreuna de 8 ani si un copilas de 2 ani.Totul a inceput cand am deschis un magazin si nu a mers si apoi a trebuit sa il inchidem, am ramas cu foarte multe datorii apoi a stat cateva luni pana si-a gasit de lucru si in tot acest timp s-au mai acumulat datorii...La inceput a zis ca s-a schimbat din cauza datoriilor, apoi a inceput sa de-a vina pe mine pentru toate problemele noastre, a intrat intr-o criza, a inceput cu faze de genu ca nu stie ce vrea de la viata, ca nu se mai iubeste nici pe el...in general e schimbat complet...Cand il intreb ce vrea imi raspunde ca nu stie, sa am rabdare si sa-l inteleg, de vreo 2 saptamani a inceput sa ii miroasa tricourile a un parfum de femeie, mi-a spus ca e o buna prietena care si ea are probleme si ca se inteleg si ca isi plang pe umar. Cu mine nu vrea sa discute nimic, daca ajungem sa discutam ceva se enerveaza si ne certam, dar eu nu mai continui. A zis sa il las in pace sa isi revina, ar vrea sa se mute undeva sa stea singur si sa se de-a cu capul de pereti si poate asa isi va revenii...eu nu stiu ce sa mai fac, am incercat de 5 luni de zile tot incerc, mi-a zis ca nu ma mai iubeste cum ma iubea. In curand o sa plece din tara pentru a face bani mai multi pentru a ne plati datoriile. Tin sa precizez ca copilul de 3 luni nu este cu noi, este la bunici, el nu a fost deloc sa il vada in aceste 3 luni si doar un telefon a dat.Spuneti-mi ce sa fac eu il iubesc mult si as vrea sa salvez aceasta casnicie. Multumesc mult.
38 comentarii 12 Înainte ›
0
11-03-2015, ora 12:48
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Buna ziua @aly86,
in urma celor povestite de tine, reiese ca relatia voastra de cuplu este in impas. Noi aici pe forum putem doar sa-ti facem recomandari, insa nu putem sa-ti spunem ce sa faci, pt ca nu putem decide in locul tau. Aparent, la sotul tau poate fi vorba despre depresie, insa spun doar aparent, pt ca nu e suficient ceea ce ai descris pt a pune un diagnostic - si in niciun caz online. Recomandarea mea este sa consultati un psihoterapeut pentru a va sprijini in incercarea de a reconstrui relatia. Insa important este ca si sotul sa isi doreasca sa continue casnicia. Este dureros pt tine sa auzi acele cuvinte din gura sotului, dar poate ca a fost mai cinstit asa decat sa afli mai tarziu ce simte el de fapt.
0
11-03-2015, ora 12:56
aly86
Nu este medic/terapeut
aly86
Multumesc pentru raspuns, da este foarte dureros, am vb sa mergem la un pshihoterapeut si a zis ca ii este frica, ca o sa-i spuna ca a luat-o razna. Nu stiu ce sa cred...Nu stie ce vrea...am tot incercat sa-l intreb ca sa stiu si eu ce sa fac...au trecut deja 5 luni, si tot timpul imi spune ai rabdare, asteapta, dar eu nu am nici o certitudine ca va fi bine si ca va ramane cu mine.
0
11-03-2015, ora 13:23
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
da, poate ca sotul tau are idei preconcepute referitor la ce inseamna mersul la psiholog si din acest motiv se teme. Daca asta este ceea ce gandeste cu adevarat, nu poate sti decat el. Nu stiu sa existe reteta fericirii, dar poate ca si o pauza poate fi o solutie la un moment dat - mai ales daca una din parti o cere. Tu poti doar sa alegi ceea ce sa faci: astepti sau nu. Insa e dreptul tau sa stii CAT anume va trebui sa astepti - ori asta puteti stabili impreuna; ceva de genul 'uite, poate ca o pauza de x luni ne va ajuta sa intelegem ce ne dorim fiecare pe mai departe'. Certitudinile sunt doar acele momente in care traiesti un/o 'ceva' - altfel sunt doar presupuneri, speculatii si aproape totul pe lumea asta e posibil.
0
11-03-2015, ora 14:43
aly86
Nu este medic/terapeut
aly86
In weekendul asta a vb cu mama lui, i-a zis ca nu stie ce sa mai faca, ca nu mai iese din problemele financiare, si ca nu a realizat nimic pana la varsta asta, alta data a venit plangand ca nu stie ce vrea de la viata, ca mai bine moare, ca nu se mai iubeste nici pe el, apoi a mai zis si de moartea tatalui lui de acum 10 ani, a ramas cu durere in suflet si nu poate trece peste...nu vb cu nimeni decat cu acea tipa de la el de la munk asa cum mi-a zis...si ca nu e nimic intre ei si sa inteleg lucru asta...nu stiu ce sa cred, pana acum 5 luni aveam 100% incredere in el, dar acum nu mai am, nu am nimic concret...Cand ma vede pe mine a zis ca vede toate problemele pe care le avem...dar nici nu vrea sa discutam...la munk e foarte stresat lucreza mai mereu...cred ca are si acolo probleme, are momente si momente...am avut si eu greselile mele in relatie le-am recunoscut le-am schimbat dar zice ca fac lucru asta doar ca sunt in situatia asta si ca le fac din obligatie...dar nu este asa, le fac pentru ca asta simt, dar el oricum nu o sa vada lucru asta.
0
11-03-2015, ora 17:00
aly86
Nu este medic/terapeut
aly86
Un raspuns ceva...multumesc.
0
11-03-2015, ora 20:38
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
ALY dupa nastere se acumuleaza multe frustrari si vorbesc din punct de vedere al barbatului, care deabia asteapta sa se nasca copilul ca toate sa devina la fel ca inainte de a fi insarcinata sotia, dar constata cu uimire ca nimic nu va mai fi la fel din contra COPILUL VA FI PE PRIMUL LOC deacum inainte.
O alta problema ar fi lipsa discutiilor cu el fara menajamente, sa dezbateti problemele ivite si sa gasiti rezolvare pt ca fiecare aveti dreptate si daca nici unul nu lasa de la el va veti sparge capul cat de curand pt asta iti voi povesti putin viata mea din ultimul an: am cancer din 2008, iar in 2013 mia dat 5 metastaze, fac chimioterapie, si aceasta boala ma fortat sa ma pensionez ceea ce a redus venitul familiei de la 2000-2300 ron la 700 ron, eu sunt intretinatorul familiei in ultimii 3 ani, sotia ii canta in struna fetei, ii ia apararea baiatului, si se ascunde dupa ei mereu zice ca, chiar daca nu aduce venituri face destule, dar sa stii ca in multe situatii BANII conteaza foarte mult, de multe ori eu renunt la ami cumpara medicamente, nu ies la bere poate odata la cateva luni si o iau cu mine, copii au nevoi la gradi, scoala, de zi cu zi, si eu nu mai stiu pe unde sa scot camasa si cand ii aud ca VREM, ASTA, VREM ASTA imi vine sa urlu ca nu mai pot sa le ofer mai nimic si am ajuns sa ii reprosez ca nu vrea sa se angajeze ca se ascunde dupa copii, ca ii starneste impotriva mea ca scuza ca eu nu pot sta cu ei ca mearga ea la munca.
ASA ca am facut un compromis: ea nu se angajeaza si ne limitam in acei bani dupa ce imi cumpar cele necesare urgente pt controalele medicale si tratament daca sar peste tratament eu mor si ei raman si fara acest ajutor VIATA ESTE CRUDA SI CERE SACRIFICII MULTE.
0
11-03-2015, ora 21:20
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
da @marton, tu ai dreptate si din nou, te admir pt ceea ce spui si gandesti :)! Esti un exemplu pt noi toti si fie ca problemele tale de sanatate sa devina trecut si nu prezent!
@aly: asa cum am spus mai sus, oricat ar fi de greu, sotul tau are nevoie de psihoterapie si probabil de medicatie psihiatrica, insa va trebui sa-l convingi sa ceara ajutor. Din pacate, cand nu poti vedea care-i problema, te blochezi si crezi ca nu mai are sens nimic. Poate fi si el intr-o asemenea faza, mai ales ca asemenea trairi sunt specifice depresiei severe. Sau poate ca incepe sa isi doreasca din nou sa mearga mai departe, dar nu stie cum - poate de aceea simte nevoia unui confident. Insa adevarul nu-l putem sti noi. Va fi greu sau chiar imposibil sa-l convingi si va fi nevoie de mult tact pt a-i propune mersul la psihiatru & psiholog. Poate fi de folos si sa-i spuneti ca veti mergeti impreuna, pt ca oricum veti avea si dvs nevoie.
Asa cum a spus Marton, una din adevaratele cauze ale situatiei in care va aflati poate sa-si aiba radacinile in aparitia pe lume a copilului, care produce o schimbare majora in cuplu. Se schimba cam totul, tatal se poate simti neglijat, iar mama poate dezvolta depresie post partum(dupa nastere). Sunt multe de spus referitor la schimbarile pe care le produce venirea unui bebe in familie si sunt convinsa ca deja unele le-ati si simtit. Asta nu inseamna ca bietul copil ar trebui facut responsabil pt toate - in niciun caz! Ci inseamna ca apar alte responsabilitati, inclusiv cea de parinte, care uneori este foarte greu de asumat, chiar daca la nivel constient, cam toti spunem ca abia asteptam acel moment.
0
12-03-2015, ora 09:49
aly86
Nu este medic/terapeut
aly86
Va multumesc mult pentru raspunsuri...Aseara cand a venit de la serviciu, era foarte suparat, abatut din cauza banilor(pentru ca nu mai iesim din datorii)...si mi-a zis ca, daca nu vreau sa mai stau cu el( fiind in starea asta) ca nu merit asta si ca nu vrea sa sufar langa el pot sa plec, el nu ma tine...
0
12-03-2015, ora 16:06
aly86
Nu este medic/terapeut
aly86
???
0
12-03-2015, ora 18:46
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
E dificila situaţia dvs. Poate ca v-ar fi de folos macar dvs psihoterapie. Daca sunteţi din Bucureşti, putem vorbi.
0
12-03-2015, ora 19:33
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ aly86

Probabil au fost avorturi in familie chirurgicale sau hormonale, produse de anticonceptionale, sterilet.
Daca da, trebuie lucrat pe partea asta: milostenie, rugaciune, aprindeti lumanari in memoria acelor copii, sfatuiti alte persoane sa nu faca avorturi.
Exista Sindrom post avort si pentru barbati, inclusiv in cazul avorturilor hormonale, se manifesta ca un Sindrom de stres post traumatic cu depresie, anxietate etc.
0
12-03-2015, ora 21:54
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
ALY stii proverbul Romanesc : DRAGOSTEA TRECE PRIN STOMAC, si ca BANII NU ADUC FERICIREA DAR O INTRETIN sunt perfect adevarate fie ca recunoastem sau nu asta.
Ca tata te consideri sustinatorul familiei si cand constati ca nu mai poti face asta intrii intr-o faza foarte nasoala si daca te inchizi in tine este foarte greu sa iesi din ea si mai rau este ca foarte multe persoane au gandit mai intai si pe urma au pus in aplicare singura iesire din punctul lor de vedere: CU PICIOARELE INAINTE, numai ca asta nu este o rezolvare ci mai degraba o ingropare si mai mare in probleme a celor care raman in urma lor.
Daca poti stati la o cafea amandoi si notati pe o foaie toate problemele pe care le aveti si gasiti pt fiecare in functie de urgente cate una doua solutii de rezolvare, orice problema oricat de mare ar fi are si o rezolvare intotdeauna, eu era in pragul in care aveam de ales intre a mai adauga inca 4.000 ron la datoriiile de circa 10.000 ron sau a astepta sa ma omoare cancerul si am ales viata, si tot atunci credeam ca nu voi reusi niciodata sa le acopar dar pana la urma cate putin cate putin si cu ajutorul altora pe care iam ajutat si eu in trecut am reusit sa am 0 datorii chiar daca de multe ori ma gandesc noaptea ca nu am realizat unul din cele trei lucruri pe care mi le-am propus in viata asta, si chiar daca acum sansele sunt 0 tot mai sper ca voi reusi si asta.
VIATA ESTE MAI IMPORTANTA DECAT BANII, si oricati bani vei avea tot o sa suferi dupa ceva, uitate in masmedia savezi oameni cu bani care nu pot avea copii, sau ai caror copii nu isi vorbesc si se bat pe banii parintilor etc..
0
12-03-2015, ora 22:36
aly86
Nu este medic/terapeut
aly86
Psiholog Cristina Stoian. Da sunt din Bucuresti, dar dupa cum stiti deja, nu am bani, eu as veni cu inima deschisa sa stam de vorba.

clara_p: Nu nu au existat avorturi, nu sunt de acord cu asa ceva, Dar iti multumesc.

MARTON: Iti multumesc mult, ce bine ar fi ca sotul meu sa vorbeasca cu tine...Discutia asta o tot astept, dar noi ne vedem doar dimineata cand vine el acasa, nervos dupa munk, obosit, si normal ca nu are chef de discutii, sper ca in curand vom avea aceasta discutie, calmi si sinceri.
0
12-03-2015, ora 23:08
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Cand veneam dupa 12 ore lucrate dimineata acasa de multe ori tot stateam cu sotia la masa sau la o cafea, si daca se intampla ca sa intru la munca repede la ora 12.00 tot schimbam doua vorbe inainte sa ma culc.
Noi asa ne-am obisnuit sa discutam si fiecare sa participe inclusiv copii au ceva de spus cand se iau decizii care ne intereseaza pe toti sau doar pe copii sunt si ei intrebati foarte rar decidem noi spunand : suntem parinti si este ca noi, le explicam de ce sa facem asa si de ce nu.De exemplu saptamana trecuta l-am intrebat pe baiat daca vrea sa mai mearga la handbal sau nu pt ca antrenoarea isi promeveaza cipii de la ea de la scoala si pe restul ii tine pe bara si doar atunci cand are nevoie urgenta ii foloseste la meciuri, si chiar daca el nu a avut vacanta toata vara si amers cu mine la antrenamente a decis ca sa schimbe echipa DAR ASTA CA SI-A DORIT EL, chiar daca si eu ma chinuiam sa il duc am acceptat sa il ajut ASA SE FACE INTR-O FAMILIE EXISTA COMPROMISURI SI INTELEGERE DE COMUN ACORD.
0
13-03-2015, ora 09:32
aly86
Nu este medic/terapeut
aly86
Buna dimineata...Sotul meu a venit de la munk pe la ora 3-00, am incercat sa vb ceva dar nu a mers din nou s-a enervat ca tot timpul la ora asta ma apuca sa vb(daca atunci ne vedem ). am vrut sa facem si noi ceva dar a refuzat, a zis ca este obosit si ca in situatia asta nu ii mai arde, mai zice ca are si o problema de erectie de cand cu stresu asta, ok am inteles, dar au trecut 2 sapt decand nu am mai facut ceva. Apoi am dat sa il pup si am ajuns pe mana unde mirosea din nou acel parfum, am fost dupa sa miros si hainele si bineinteles ca miroseau si ele. el bineteles ca s-a enervat si neaga tot, crezi ca daca as avea amanta sau amante, ma purtam asa cu tine era foarte bine, ca sa nu ma prind cica. acum vrem sa facem un credit mai mare ca sa le acoperim pe restu si sa ramanem doar cu unu, si a zis ca daca nu ne iese creditul o sa fie naspa rau. Nu stiu ce sa mai cred...M-as duce intr-o seara sa il urmaresc sa ma conving eu dar nu stiu, mi-e sa nu imi fac mai mult rau, dar nici asa nu mai pot. O zi buna.
0
13-03-2015, ora 09:34
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
@aly86: puteti sa-mi scrieti pe mail, chiar daca nu aveti bani :). Si sa stiti ca psihoterapia nu se rezuma la 'a sta de vorba' - ati avea multe de facut, inclusiv sarcini/teme pt acasa.
Si va inteleg ingrijorarile, dar comportamentele pe care intentionati sa le aveti nu denota nimic eficient - sa-l urmariti??? La ce v-ar folosi? Nici insistenta in privinta sexului nu e tocmai ok, mai ales ca totusi 2 saptamani nu inseamna un capat de tara, chiar daca probabil se intampla mai des pana acum.
Nu stiu cum se intampla in cazul dvs, insa uneori femeile sunt 'educate' de mici sa 'aibe grija sa faca des sex, ca altfel le inseala barbatul', ceea ce e complet fals! Daca vrea sa va insele o va face indiferent ce i-ati oferi dvs. Sunt cu totul alte motive pt care oamenii inseala intr-o relatie, nicidecum pt ca partenerul nu ar oferi sex zilnic. Bine, sunt si exceptii. E valabil si pt femei, desigur.
0
13-03-2015, ora 11:48
aly86
Nu este medic/terapeut
aly86
Ce mail aveti...?
0
13-03-2015, ora 14:43
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
ALY fara sa te superi te voi intreba ceva: unde stati este proprietate si daca da a cui? pt ca am intalnit multe persoane care aveau proprietate si unul din soti la convins pe celalalt sa faca imprumuturi mari dupa ce a cheltuit banii pe diverse afaceri in ghilimele iau lasat plini de datorii si ei si-au vazut de viata cu amanta sau amantul bine mersi.Altii au facut-o din prostie, altii cu intentie, altii din cauza anturajului, sau chiar a amantei.
0
13-03-2015, ora 15:04
aly86
Nu este medic/terapeut
aly86
Buna MARTON, noi stam cu soacra mea(mama lui), proprietatea este a mamei lui si are si el o parte dupa moartea tatalui lui, eu l-am luat cu datorii cand ne-am casatorit si am platit impreuna, acum el nu prea mai are, in schimb am facut eu credite, am zis ca sa fie si acum vrea sa faca el(impreuna, eu coplatitor)unu mai mare sa le achitam pe restul si sa ramanem doar cu asta, ma gandisem si la varianta asta care o spui tu...
Nu stiu ce sa ma cred ce sa mai zic...daca e sa aiba amanta, minte bine rau...La cat il cunosc eu si ce suflet are nu ma gandeam niciodata ca ar putea face asa ceva. Pacat daca s-a ajuns aici, nu cred ca meritam asa ceva, isi bate joc de mine.
0
13-03-2015, ora 15:26
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
ORICUM a-ti face sa aveti grija la REFINANTARE ca sunt costurile si mai mari decat cele la acre renuntati, pe langa alte comisioane se mareste si perioada de inapoiere, si asigurarea care este la toata suma pe toata perioada calculata, si daca mai pui si cresterea ratei in timp veti plati enorm peste, nu mai zic de valoarea ratei.
0
13-03-2015, ora 15:50
aly86
Nu este medic/terapeut
aly86
Din cat am calculat, ar iesi mult mai bine...
0
13-03-2015, ora 16:47
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ aly86

Ce sa caute parfum de femeie pe hainele lui daca nu are pe cineva ?
Trebuie sa fiti extrem de prudenta cu acest barbat.
Nu mai faceti imprumuturi pe numele dv. daca se poate in nici un caz.
0
15-03-2015, ora 22:02
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
@aly86: apasa pe profilul meu si vei gasi - aici nu am voie sa postez datele de contact.
0
17-03-2015, ora 10:53
aly86
Nu este medic/terapeut
aly86
Buna ziua, aseara a venit devreme acasa de la munk si m-a scos in oras, am ajuns acolo si tot zicea ca nu se simte bine si dintr-o data l-a apucat plansu si mi-a spus ca nu mai poate, ca s-a saturat de tot ca nu mai vrea sa traiasca si asa mai departe...eu am incercat sa il sustin, sa ii ridic moralul, dar nu am reusit si nici macar nu ma lasa sa ii fiu alaturi...apoi am ajuns acasa s-a pus in pat in fund si cu mana la cap si a zis sa il las in pace, l-am lasat si cred ca a stat asa vreo 10 min. L-am pupat de noapte buna si ne-am culcat...nu stiu ce sa mai cred.
0
17-03-2015, ora 11:04
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Incercati sa vorbiti cu cineva din familie sau cu un prieten apropiat sa il incurajeze.
O persoana apropiata are o vorba: toata lumea traieste acum din datorii si din imprumuturi la banca. Incet incet le veti achita si veti scapa.
0
17-03-2015, ora 11:29
aly86
Nu este medic/terapeut
aly86
Eu stiu asta...si incerc sa ii fiu alaturi sa ii ridic moralu...am vb si cu nasu si cu inca un prieten, a vb si el dar de cele mai multe ori evita sa discute, incepand un alt subiect. Nu stiu...eu o sa tot incerc, atat cat se poate...il iubesc si vreau familia care ne-am dorit-o si am facut-o si nu am apucat sa ne bucuram de ea. Eu tot am o speranta ca se va rezolva ceva si va fi bine. Daca nu asta e...
0
01-04-2015, ora 23:13
Psiholog Stefan Liviu
Psihologie, Ploieşti
Psiholog Stefan Liviu
Evident este un blocaj in relatie voastra. Si ceea ce se doreste este o deblocare, in special la nivel existential. Nu este simplu, iar noi romanii nu avem o constiinta la nivel individual de a putea actiona. Astfel apelam la prieteni, la rude, la biserica, la vrajitoare. Este normal sa avem speranta rezolvarii problemei, dar cum o putem rezolva? La cine sa apelam? Fara a face reclama, dar pentru a sustine un demers in acest sens al rezolvarii unei probleme care implica evident mecanisme psihologice, recomandarea mea este de a apela la psiholog.
Psiholog Liviu Stefan
0
10-04-2015, ora 13:28
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Da este probabil ca relatia voastra e intr-un impas insa ceea ce povestesti tu despre el pot fi de fapt simptomele unei depresii.

Sunt cumva starile lui de apatie mai accentuate dimineata? Doarme mai mult sau mai putin ca de obicei? A scazut sau crescut in ultima vreme in greutate - mananca mai mult sau mai putin ca de obicei? E si mai lipsit de energie ca de obicei? Se invinovateste in ultima vreme in mod constant?- daca sunt mai multe raspunsuri de da ar fi bine sa treaca si pe la medic pentru a vedea daca nu e o depresie.

Depresia e diferita de stres si e o boala ca oricare alta. E posibil sa fi fost favorizata atat de situatia financiara deficitara cat si de stresul adus de aparitia copilasului. Nu e o rusine sa fii diagnosticat cu depresie...una din cinci persoane ajung sa faca depresie in decursul acestei vieti.

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata familiala & profesionala
0
17-04-2015, ora 14:08
aly86
Nu este medic/terapeut
aly86
Buna ziua...sa raspund mai intai la ceea ce ati scris dv...da starile sunt mai accentuate diminea...a slabit destul de mult...nu pre mananca...da nu mai este asa cum era plin de energie...nu se invinovateste neaparat pe el...pe viata in general.
Acum sa revin cu mai multe detalii...banuielile mele cu amanta au fost adevarate...si nu a fost doar una...mi-a recunoscut...si singura vinovata cica sunt eu...
Inca nu am plecat de la el... vom vedea ca va fi...si eu m-am schimbat mult, gandesc altfel acum... si daca ar fi sa mai fie ceva intre noi, nu cred ca ar accepta ca eu sa nu mai fiu acceasi ca pana acum...si nu v-a merge...
0
17-04-2015, ora 14:35
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
FELICITARI ca nu ai lasat capul in pamant si sa te minti singura ca este BINE, CA ESTE VINA TA, si ca ai reusit pana la urma sa aflii adevarul oricat de rau este, si ca poti lua o decizie stiind toate datele problemelor voastre.
Adaugă un comentariu / răspuns
38 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul