Sotul meu ma mai iubeste sau nu?

67 comentarii 1 2 3
0
27-02-2013, ora 18:33
Psiholog Otvos Monika
Psihologie, Brasov
Psiholog Otvos Monika
Recomandati-i sa continue sedintele la psiholog pentru a il ajuta sa isi rezolve aceasta dependenta (daca este cumva acesta un obiectiv) si sa isi asume varsta biologica. Atunci va putea fi matur si in relatia cu dv. si va putea sa ia o decizie.
Alternativa ar fi de a merge impreuna la un psiholog specializat in probleme de cuplu. Poate ar fi indicat sa aflati ce va tine pe dv intr-o relatie in care sotul este infidel si despre care afirmati ca v-a iubit "candva" sau ca "ati fost" prima femeie care l-a ingrijit. E important sa observati ca descrierea se face prin folosirea timpul trecut si sa aflati motivul.
0
04-06-2013, ora 00:14
aziul
Nu este medic/terapeut
aziul
buna ziua. am probleme cu sotul, sa o luam cu inceputul. ne cunoastem de 7 ani, suntem casatoriti de 5 ani. am locuit la el, cu parintii lui, ne-am inteles foarte bine, ne-am marit casa, aveam toate conditiile, am muncit foarte mult impreuna. Am asteptat 3 ani sa vedem daca ne intelegem si am hotarat sa facem un bebe. Au iesit 2, avem gemeni, baiat si fata de 1 an si 6 luni. El lucra la Bucuresti, facea naveta si mai avea cativa oameni in subordine din oras. Anul trecut in septembrie tatal meu a ramas fara servici si l-a luat si pe el la Buc la munca. Era innebunit dupa noi, dupa mine si dupa copii, ne facea toate poftele. In ultimele 2 luni era mai rece, in sensul ca venea de la munca se spala, manca si se baga in pat (pleca la bucuresti la 5.30 si venea seara la 20.00), dar relatiile decurgeau normal.avea dureri foarte mari de cap si imi spunea ca din acuza stresului, ca este obosit, sa il las sa se odihneasca, daca ii puneam mana pe cap imi spunea ca simte ca ii arde, sa iau mana ca simte ca ii plesneste. Il sunam in fiecare zi sa ii spun ca il iubesc si ca imi este dor de el, daca nu sunam eu, ma suna el sa ma intrebe ce fac, daca nu avea timp sa sune ma intreba seara de ce nu l-am sunat, daca sunt suparata.in timpul asta a primit doua telefoane de la sotul unei angajate cum ca ar avea o relatie cu aceasta, mi-a spus despre aceste telefoane si a negat categoric ca ar fi ceva intre ei. Totul bine si frumos pana acum o luna de zile cand am citit niste mesaje in telefonul lui de la sotul angajatei. I-am cerut o explicatie si mi-a spus ca era sigur ca o sa ii scot ochii, foarte calm, eu am facut scandal, dupa ce m-am linistit m-a intrebat ce vreau sa stiu. L-am intrebat de cand este cu ea, nu stie, ce nu am eu si are ea, nu stie. Mi-a spus ca nu ma mai iubeste si ca nu mai poate sa stea langa o persoana pentru care nu mai simte nimic. L-am pus sa aleaga, ori o da pe ea afara de la serviciu, ori plec eu cu copiii.Raspunsul lui a fost ca pe ea nu o da afara ca ramane fara bani si nu are ce manca is spera ca eu sa nu il impiedic sa isi vada copiii. Joi am plecat eu cu copiii, luni s-a certat el cu parintii lui si a plecat la respectiva unde este si in prezent. La copii nu a venit de doua saptamani, nu imi raspunde la telefon, la mesaje. la nimic, nu il sensibilizeaza nimic. Femeia este de etnie roma, lucra cu el, radea de ea innainte ca nu crede ca are nici doua clase ca nu stie sa scrie si sa citeasca, are doi copii, baiatul de 11 ani si fata mai mica...si mi-a spus ca o iubeste. Mi-a spus ca nu stie ce s-a intamplat cu noi, ca nu i-a lipsit nimic cat a fost cu mine, dar nu stie ce s-a intamplat ca ne-am racit mai de mult, l-am intrebat de trei ori de cand s-a intamplat raceala asta, poate de cand am fost gravida si perioada de recuperare dupa si mi-a raspuns intai ca nu de atunci, mai de putin timp, apoi mi-a spus ca poate din nainte sa raman gravida si l-am intrebat de ce m-a lasat sa raman ca nu am putut si am urmat tratament si ultima varianta a fost ca nu de atunci ca din punctul lui de vedere copiii au fost facuti din dragoste. Eram familia perfecta, toata lumea este socata, mie nici acum nu imi vine sa cred, nu vorbeste cu nimeni, nu asculta pe nimeni, se uita intr-un punct fix cand i se vorbeste de parca nici nu aude, si replica lui este ca asta e decizia lui si sa o respectam. A renuntat la familie, la copii, la casa, la masina, la servici, la tot si acum sta cu ea intr-un apartament cu conditii minime. Nu are nici unul servici, el avea post de conducere, salariu peste 2000 ron, acum nu mai are nimic. El nu a lipsit niciodata de acasa si nici tatal meu care facea naveta cu ei nici patronul nu au vazut ca ar fi ceva intre ei. Acum nu mai tine legatura cu nimeni, nici familie nici prieteni. Ce pot sa fac, nu ma asculta, nu imi pronunta numele nici daca e nevoie, nu s-a uitat niciodata la mine cand ne-am intalnit. Nici macar nu suna sa intrebe de copii, daca au ce manca sau daca sunt bine, eu nu am nici un venit, dar nu il intereseaza si nu il sensibilizeaza nimic. Eram o familie perfecta, aveam tot ce ne doream, ne faceam planuri de viitor, trebuia sa fim nasi in august, era un sot si un tata perfect, ar fi facut orice pentru copiii lui. Ce s-a intamplat, ce este de facut? Nu pot sa concep ca copiii mei sa creasca fara tata, nu pot sa nu il iubesc, nu stiu ce s-a intamplat cu noi.
0
22-06-2013, ora 23:22
aziul
Nu este medic/terapeut
aziul
ma ajuta si pe mine cineva, va rog?
0
23-07-2013, ora 17:37
Manuela81
Nu este medic/terapeut
Manuela81
Buna, am citit multe din comentariile de pe forum si am notat mereu aceeasi poveste:sotul care se plictiseste si incepe sa se poarte urat sau i-si gaseste pe alta si lasa sotia si copiii.Dar ce ma surprins cel mai mult e atitudinea sotiilor de totala dependenta fata de barbati, majoritatea spun "il iubesc nu pot trai fara el".Cum adica "nu pot trai fara el?Ce-i asta fetelor?Inainte sa-l cunoasteti aveati o viata a voastra si traiati foarte bine si fara el, nu?Eu cred ca cel mai important lucru e AUTOSTIMA.Nu trebuie sa ne lasam calcate in picioare de barbati!Daca permiti sa te jigneasca sau te rogi de el "te rog nu ma lasa" automat nu m-ai da doi bani pe tine.NU poti pretinde ca el sa te iubeasca daca tu nu te iubesti indeajuns si accepti sa fii umilita si maltratata pentru o briciola de iubire.Eu sunt casatorita de 8 ani cu un strain si avem o fetita de doi anisori.Cand m-am casatorit nu aveam nimic altceva decat o valiza de haine totusi sotul meu e atent cu mine si ma pretuieste ca la inceput.Si nu veniti sa-mi spuneti ca am avut noroc, Eu cred ca depinde mult de noi..SI noi am avut momente m-ai dificile viata nu e niciodata doar cine romantice si flori dar eu mi-am parstrat mereu demnitatea.Daca il vedeam mai rece si distant il lasam in banii lui, ma imbracam cochet si ma duceam in oras cu prietenele sau plecam 2, 3 zile la sora mea.Nu-i spuneam ca-s suparata si nu plangeam niciodata in fata lui.Dupa un pic ma suna el sa ma intrebe unde sunt si cand vin acasa...si o faceam tot eu pe dificila.cateva zile vorbeam foarte putin si il tineam la distanta iar daca ma intreba ce am ii spuneam ca nu am nimic doar ca ma c-am plictisesc si imediat ma scotea in oras la cina sau la un film.. Cred ca cu barbatii e necesar sa-i tinem mereu in sah...daca sunt prea siguri de noi sau de iubirea noastra automat se plictisesc si cauta alta jucarie, si e important sa nu uitam de noi sa ne ingrijim si sa fim mereu atragatoare. Eu nu l-am lasat niciodata pe sotul meu sa creada ca nu pot trai fara el, chiar daca as fi distrusa daca ne-am desparti.Daca sotul meu i-mi povesteste despre vreun cunoscut ca divorteaza sau ca i-si inseala nevasta ii raspund ca noroc ca scapa saraca femeie de o asemenea jigodie, eu daca eram in locul ei ii faceam demult valizele.asa e omul avizat!! Pot sa spun ca la mine metoda asta functioneaza si pana acum nu ma pot plange de sotul meu...Va doresc SA FITI IUBITE!!!
0
30-08-2013, ora 16:28
szbannamaria@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
szbannamaria@yahoo.com
Buna ziua apelez si eu la voi pt ca nu stiu ce sa mai fac.Sunt casatorita de 4 ani si jumatate su de cateva luni am inceput sa am probleme foarte grave in familie.Eu am inceput sa devin geloasa pe sotul meu.Totul a inceput de la intalnirile pe vare le aveam in fiecare sambata cu cativa prieteni toti cu familie si cu copi la fel ca noi.La inceput doar ne intalneam povesteam dar in timp sa ajuns la chefuri care au degenerat in ami provoca mie gelozia.Sotul meu mi sa parut ca sa apropiat de na dintre femei prea tare si atunci am incercat sa vorbesc cu el dar el pur si simplu nu ma bagat in seama si a zis ca eu doar aberez dar tot in acest timp in care el se simtea foarte bine cu ace femeie pe mine de cele mai multe ori ma tinea la distanta si imi zicea ca il sufoc cu dorinta mea de a fi cu el.Eu nu imi doream decat sa ma sarute si pe mine din cand in cand si sa ma tina si pe mine in brate din cand in cand sa nu ma respinga mereu.Cand lam intrebat de ce face aceste lucruri care pe mine ma deranjeaza atat de tare a zis ca nu ii zic eu ce sa faca si imi scoate el gelozia din cap si a continut cu ele.Din grup nu am putut iesi pt ca ori de cate ori ii ziceam sa iesim noi familia cu fetita noastra fara alte persoane nu a vrut pt ca el cu ieise simte bine si unde sa mearga cu noi.Atunci am incercat sa vorbesc si cu ea si iam zis ce ma deranjeaza dar treburile sau calmat doar cateva saptamani si intrun moment de disperare am vorbit cu sotul ei si de aici ainceput calvrul meu adica de 2 luni nu mai am liniste sufleteasca.Sotul meu a zis ca ma uraste cum nu a urat pe nimeni pe kumea aceasta si ca ar trebuii sa ma bata dumnezeu de ar trebui sa urlu de durere si multe alte jignir care ma dor foarte tare si ma termina cu zilele.Am incercat sa il conving sa discutam sa vedem unde am gresit amndoi si s o luam de la capat si sa ne salvam casnicia dar el refuza orice ii propun.Nu suporta sa il ating de sarutat nu ma mai sarutat de cand a fost scandalul.Stiu cu ce am gresit si am schimbat aceste lucruri tot ce mia cerut sa fac am facut mam schimbat.Eu eramo persoana foaarte impulsiva si imi place sa zic ce am pe suflet daca ceva ma deramjaza si asteptam ca si el sa schimbe ceva in comportamentul lui dar pur si simplu nu vrea.Ignoranta aceasta doare foarte tare tot timpul cauta alt motiv pt a ma jigni si eu incerc sa ii explic ca nu sunt persoanacare crede el ca sunt.Intotdeauna am incercat sa ii fac pe plac dar da poate lam jignit si eu uneori dar si el la fel dar nu am tinut niciodata ura pt ca il iubesc mai mult decat orice pe lumea aceasta pe fica mea si pe el si intotdeauna am incercat sa fac sa fie bine.Poate uneori nu mia arata sentimentele fat de el pt ca avut foarte multe momente cand ma refuzat si tunci mam inchis in mine.Am trecut prin foarte multe probleme impreuna si cum am putut am fost langa el si el langa mine dar nu pot sa cred ca totul se termina aici.Orice il intrb zice ca il controlez dac ii cer raspunsuri la unele intrbari numa ma jigneste.Va rog datimi un sfat simt ca nu mai pot si va zic sincer ca nu ami rezist vreau sa ilrecastig sa o luam de la capat dar nu ma lasa sa ma apropii de el.De avut pe alta nu are ca este acasa cand trebuie iam acordat libertatea pe care o vrea nu vreau sa il stresez dar eu sunt terminata doar bunul dumnezeu ma ma ajuta si fetita pe care o avem care este viata mea.va multumesc
0
21-02-2014, ora 09:55
kathleen
Nu este medic/terapeut
kathleen
Am intrat de curand pe acest site, m-a intristat mult tot ce se intampla. As vrea sa pot ajuta exprimandu-mi sincer parerea, dar nu mai vad postari noi sau comentarii, ceea ce ma duce cu gandul la faptul ca nu mai intra nimeni. Tare mi-as dori sa aflu ce ati facut in aceasta perioada, daca ati rezolvat problemele sau nu.
0
04-03-2014, ora 13:28
Psiholog Ana Cristina Badita
Psihologie, Sibiu
Psiholog Ana Cristina Badita
Buna ziua tuturor!

Imi place optica ta, Manuela 81 :)
Ceea ce ai descris este o strategie care functioneaza in destul de multe situatii, desi nu in toate si nu fata de toti barbatii. Exista unii care "se racesc" si mai mult daca sotia/iubita nu le acorda suficienta atentie si incep sa caute in alta parte. Insa nu aceea ar fi radacina raului. Ea trebuie discutata si investigate toate aspectele, inclusiv cele care tin de mediul si de valorile incurajate in familia de origine a fiecaruia, de semnificatia acordata situatiei de om casatorit, de personalitate (sunt oameni cu nevoie crescuta de a fi in centrul atentiei, genul histrionic) etc. Un mediu propice ar fi cabinetul terapeutului, in care ajungem sa ne cunoastem si forta si slabiciunile si modalitatea prin care putem sa profitam de cea dintai si sa le gestionam pe cele din urma.

Imi manifest acelasi interes ca si kathleen: ce s-a mai intamplat cu voi, cum sunteti?

Cu ganduri bune,

Ana Badita
Adaugă un comentariu / răspuns
67 comentarii 1 2 3

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul