Sotia nu este atrasa de mine

18-08-2015
mmarius1983
Nu este medic/terapeut
mmarius1983
Sunt casatorit de 7 ani cu o femeie cu care inainte am prietenit inca vreo 5. Ne-am casatorit, in acceptiunea ambilor din dragoste.Tin la ea si ea tine la mine. Avem doi copii.
La pat a fost tot timpul o problema, tot timpul a fost sec, parca era sarcina de serviciu pentru sotie isi facea numarul si gata, insa de-a lungul timpului am crezut ca e de la mine si am incercat sa modific diverse.
Nu demult am realizat, stiu...dupa multi ani, ca de fapt sotia nu a fost niciodata atrasa sexual de mine;i-a placut de mine, am corespuns criteriilor pentru sot insa nu a fost atrasa sexual. Tine la mine; sunt convins de asta.
I-am spus ce cred si am citit pe chipul ei confirmarea acestui lucru; verbal nu a confirmat 100% insa o cunosc;ne intelegm din priviri la multe lucruri. A reusit chiar, intr-un moment de maxima sinceritate sa afirme ca probabil asa este si ca si-ar fi dorit sa cunoasca mai multi inainte de casatorie; nu si-a dat seama ca daca nu e atrasa sexual de mine vom avea probleme...iar eu nu mi-am dat seama atunci.
Acum am ajuns sa fac un gest extrem: sa o rog sa se gandeasca la altcineva cand face dragoste cu mine; a acceptat cu greu insa a acceptat pana la urma. A inchis ochii, mi-a spus la cine se gandeste si am avut parte de cea mai tare partida de 'dragoste', singura adevarata cred, de cand ne cunoastem...pacat ca facea dragoste doar cu trupul meu nu si cu mine. Am rugat-o sa mai facem un numar la fel; a acceptat insa de data asta a incercat sa se gandeasca si la mine...probabil din mila...nu a mai iesit nimic pentru niciunul din noi.
Ma simt groaznic...dupa atatia ani; frustrat, ranit in orgoliu, suparat, nervos insa tin la ea. Totusi ce am incercat mai sus nu poate fi repetat la nesfarsit...efectiv, altfel nu curge partida...nu curge deloc.
Nici o alta femeie nu o vad ca pe o solutie.
4 comentarii
0
18-08-2015, ora 16:48
Psiholog Stefan Liviu
Psihologie, Ploieşti
Psiholog Stefan Liviu
Descrii o poveste destul de... 'parca era sarcina de serviciu pentru sotie isi facea numarul si gata'. Nu inteleg cum iti faceai tu numarul? Interpretarea ta: 'sarcina se serviciu'. La ce vrei sa faci referire? Spui ca va cunoasteti de 5 +7 = 12 ani. Sper ca am inteles bine.
0
19-08-2015, ora 08:42
mmarius1983
Nu este medic/terapeut
mmarius1983
Ma refer la faptul ca nu ma respinge, nici nu am sentimentul ca m-ar fi respins vreodata, insa trateaza chestiune ca si cum ar fi jobul ei de sotie sa faca dragoste: accepta ca pe o chestie pe care trebuie sa op faca si nu pe care vrea sa o faca.
Cum imi fac eu numarul? Am incercat de-a lungul timpului diverse tehnici prin care sa o fac sa ma doreasca, insa toate fara rezultat. Am discutat cu ea ca mi-ar placea sa fie altfel; rezultatul discutiei a fost hai zi cum sa fac si eu fac.si facea mecanic totul; nu vine nimic de la ea ca si cum m-ar dori...si nu tin minte sa fi venit vreoadata.
Da ne cunoastem de 12 ani, insa primii 5 inaite de casatorie fara relatii sexuale.
0
01-09-2015, ora 22:55
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Marius, tehnica joaca un rol in viata sexuala dar nu unul esential. Dupa cum ai realizat deja, in majoritatea cazurilor e vorba de o 'imagine sexuala mentala' ce duce spre orgasm si nu de vreo tehnica anume. Aceasta 'imagine sexuala mentala' insa nu trebuie asociata neaparat cu o alta persoana, cum povestesti ca i-ai propus sotiei. In cadrul unor sesiuni de psihoterapie ati putea invata cum sa comunicati mai bine dpdv sexual pentru ca jocul erotic sa va faca placere cu adevarat.Nu e tarziu nici dupa 12 ani.

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata
0
28-09-2015, ora 14:52
Psihoterapie Timisoara
Identitate neconfirmată
Psihoterapie Timisoara
Sexul este o parte esentiala a relatiei dar importanta sa cel mai adesea este ori prea accentuata ori negata. Unii/Unele isi aleg partenera/partenerul in functie de fizic, inainte de orice altceva. Alte persoane insa aleg in functie de alti factori pe care ii considera importanti si descopera ulterior ca de fapt si sexul este important, daca nu pentru sine, atunci pentru partener.

La intrebarea 'Ce sa fac sa ma doreasca sexual?' nu e un raspuns simplu si usor. S-ar putea sa nu poata sa te doreasca niciodata asa cu iti doresti tu. Comunicarea insa poate facilita procesul. Comunicarea deschisa, onesta, poate chiar mediata de un terapeut de cuplu ar putea da rezultate bune. Merita incercat!

Psiholog psihoterapeut Iosif Szenasi
Telefon programari: 0722438383
www.iosifszenasi.com
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul