Sonoelastografie si ecografie mamara

15-11-2010
luanaliro
Nu este medic/terapeut
luanaliro
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati la interpretarea acestui buletin ecografic - sonoelastografie mamara ( ambii sani) ; nefiind de specialitate, nu am inteles toti termenii medicali.
Am 48 de ani si sunt la menopauza din anul 2008. Anual am facut examenul Papanicolau, eco mamar, iar ultima mamografie in anul 2008.


BULETIN ECOGRAFIE SAN
(HITACHI EUB 7000HV, Color Flow Doppler /Power Doppler, Elastografie) - 13.11.2010

SAN DREPT : fara noduli; cateva microchisturi distribuite prin san, alungite, tronsonice, fara semnal Doppler, moi elastografic.
AXILA DREAPTA : cu o adenopatie ovoida, alungita, cu hil ecogen pastrat si semnal Doppler central.
SAN STANG : fara noduli; la ora 15- o imagine mica, transonica, fara semnal Doppler, alungita-cu diametru orizontal cel antero posterior (microchist)
AXILA STANGA : cu o adenopatie ovoida, alungita, cu hil ecogen pastrat si semnal Doppler central.

Fara leziuni chistice cu septe groase sau proliferari intrachistice ; fara leziuni marcat hipoecogene, cu diametru anteroposterior cel transvers, cu imagini speculate, semne de expansiune infiltrativa, microlobulatii, contururi neclare, cu margini abrupte sau chenar ecogen peritumoral, atenuare posterioara marcata sau microcalcificari spiculiforme, noduli cu vascularizatie anarhica la evaluare Color Flow Doppler si Power Doppler.

CONCLUZII : ANOMALII ECOGRAFICE MAMARE FOARTE PROBABIL BENIGNE

RECOMANDARI :
-Re-evaluare ecografica la 12 luni
-Mamografie - o data/ 2 ani

Nelamurirea mea este urmatoarea :

Atat in AXILA STANGA cat si in AXILA DREAPTA exista o adenopatie ovoida, alungita, cu hil ecogen pastrat si semnal Doppler central.
Nu mi s-a spus la examinare nimic referitor la existenta aceastor adenopatii la nivelul axilelor si care ar fi cauza lor si daca trebuie sa fac pentru asta si alte investigatii ( analize de sange, etc).

"Adenopatia" este termenul care defineste umflarea ganglionilor. Palparea ganglionilor da medicului informatii foarte importante despre starea de sanatate a organismului - ganglionii limfatici mariti sau inflamati reprezinta un semn de boala. In functie de informatiile pe care le capata prin anamneza si examinare - marimea, consistenta, sensibilitatea la palpare, aderenta ganglionilor la care se adauga si alte simptome generale, medicul poate deduce care este cauza adenopatiei (umflarii ganglionilor) - boala cronica sau stare inflamatorie.

In consecinta de unde ar putea proveni existenta acestei adenopatii in ambele axile si care ar fi cauza ?
4 comentarii
0
15-11-2010, ora 20:47
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Va puteti duce cu rezultatele la un endocrinolog. Pare ca sunt formatiuni mici care nu trebuie sa ingrijoreze. Adenopatiile sunt cauzate, de multe ori, la nivelul sanului, axilei, de modificarile hormonale. Eu nu sunt la menopauza, dar am de multi ani aceeasi problema si incet s-au resorbit, mai putin axial unde nu au disparut de tot. Iar cremele nu prea mi-au priit, dar endocrinologul va poate spune cel mai corect ce e de facut. oricum, macar o data la un an e de facut o ecografie mamara, nu iradiaza si stii ce mai e pe acolo. Sanatate!
0
12-01-2012, ora 19:11
balintflorentina25
Nu este medic/terapeut
balintflorentina25
Buna, am si eu o problema la sanul drept.am fost la ecografie si mi-a gasit fibroadenom de 18 mm doar la sanul drept.iar celelalte rezultate sunt:sani cu structura glandulara si axile cu ganglioni inflamatori.asi dori daca se poate sa-mi dati raspunsuri clare despre ce este vorba si cum trebuie sa procedez pe parcurs?va rog frumos!
0
04-07-2014, ora 11:49
LuciaPopa
Nu este medic/terapeut
LuciaPopa
Eu mi-am facut sonoelatografia la clinica Gynecoland, tot acolo am fost si la interpretare, iar medicul mi-a explicat fiecare parte pe intelesul meu. Merg acolo de ceva timp, iar dupa o mamografie care nu a avut rezultate foarte bune, a trebuit sa fac investigatii amanuntite, pentru a vedea daca este sau nu vorba despre cancer mamar. Sunt foarte multumita de personalul medical si calitatea serviciilor. Daca sunteti in situatia mea, va recomand cu incredere clinica, puteti sa va informati pe siteul lor www.gynecoland.ro. Multa sanatate!
0
12-08-2014, ora 15:25
AdeBaicu
Nu este medic/terapeut
AdeBaicu
Buna Lucia si eu tot la Gynecoland am fost pentru probleme ginecologice. Am avut mare nevoie de un spital specializat pe probleme de genul acesta, care sa aibe aparatura performanta si sa imi ofere increderea in personalul medical. Chiar recomand femeilor ce au nevoie de un ginecolog foarte bun! Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.