Sonda urinara la persoana in varsta

27-03-2012
JohnDoe
Nu este medic/terapeut
JohnDoe
Buna ziua,

Bunicul meu facea miscare prin curte, gradina era bine pentru varsta lui (92 ani).
Apoi brusc nu a mai putut sa se miste de la pat il durea bratele umerii intepenea si chiar ii tremurau bratele.
O ruda de familie dr pensionar a venti si ne-a spus ca are o infectie puternica in corp si care i-a afectat si un plamin. I-a dat multe medicamente printre care si 2 antibiotice augmentin si inca unul injectabil.
Tremuratul nu era de la sistemul neural ci de la infectie.
Maninca dar hrana lichida - asta vrea.
Bunicul a fost din ce in ce mai bine dar dupa 3 zile de tratament nu a mai putut urina. I s-a pus o sonda si s-au facut analize. La analzie i-a iesit prost la ficat rinichi iar glimcemia e 200. I-au mai gasit adenom la prostata care era marita.
Un chirurg i-a zis ca nu mai poate fi operat la prostata datorita varstei.
Acum e mai bine dar are il deranjeaza sonda. E psoibil sa urmezea vreun tratament si sa scape de ea? El urmeaza acum un tratament pentu ea recomandat de doctori. Nu stiu ce e dar probabil e ceea ce se recomnda in astfel de cazuri. Ma pot interesa in ce consta.
O persoana care poarta sonda va trebui sa o poarte permanent sau difera de la caz la caz? Se poate vindeca cu tratament dupa o periaoda si daca da dupa cat timp ?
Starea de inactivitate il demoralizeaza si mai ales faptul ca trebuie sa poarte sonda.
Ce se poate face in acest caz?

Multumesc
6 comentarii
0
06-06-2012, ora 08:50
lenuta24
Nu este medic/terapeut
lenuta24
buna ziua.tata meu la fel are sonda, ia scos sonda la 1 luna, ne-a spus sa stam pana seara fara sonda, dar de nu face urina pana seara sal ducem la urgenta sai puna sonda pe viata, cea ce sa intamplat acum are sonda pe veci, la fel are o infectie mare o tratam cu antibiotic tavanic 7 zile ia 3 saptamani nu+omnic tocas ci uricol, si lichide f.f. multe.Este foarte demoralizat nici nu mai vrea sa mearga nici prin casa, nu vrea sa mai manance, cu forta il hranim.din cauza ca sta numai in pat nu mai poate sa intinda piciorul.doctorul mia zis ca nu mai are ce face..trebuie mult optimism(are 79 ani)sonda se poate lega de picior cu elastic..asa ca daca bunicul tau are infectie mare nu cred ca va mai putea trai fara sonda...va doresc sanatate si sper sa reusesti cu bunicul tau.
0
06-06-2012, ora 09:12
JohnDoe
Nu este medic/terapeut
JohnDoe
Multumesc pentru raspuns.
Din pacate am incercat sa ii scoatem sonda si a trebuti sa chemam salvarea dupa 24 ore. Va ramine cu ea permanent.
Bunicul e din ce in ce mai bine. Merge prin curte cu bastonul. A inceput sa manince mai bine. mai are si zile mai proaste dar e mult mai bine ca acum 3-4 luni.
Trebuie sa fie cu moralul ridicat. Asta e cel mai important.
Sanatate si numai de bine!
0
30-08-2012, ora 09:53
Bogdan2222
Nu este medic/terapeut
Bogdan2222
Am avut si eu o sonda urinara timp de 24 ore. Pot sa spun ca este o experienta traumatizanta. Cateva ore se poate suporta dar trebuie sa stai nemiscat in pat. Orice miscare a corpului o simti in prostata ca o durere ascutita. Pe uretra datorita furtunului care leaga sonda de punga prevazuta la capat ai iritatii permanente. Cand se misca furtunul, antreneaza si sonda care irita uretra. In scurt timp uretra se umple de cheaguri de sange care irita si mai tare.
Eu am avut o interventie simpla, o piatra blocata pe ureter, si am purtat sonda doar o zi dupa interventia chirurgicala. Oricum am facut crize de nervi. Fara calmante nu se poate suporta. Un calmat usor si accesibil poate fi supozitorul diclofenac. Dar in spitalele din Romanica nu ai sa vezi asa ceva.
La mine personal interventia chirurgicala nu a durut. Si nu am ce sa reprosez doctorilor sau metodei. Dar sonda m-a lasat cu sechele. Practic cat porti sonda esti invalid. Nu te poti misca, nu poti sa stai in sezut. Nici nu poti sa dormi. Chiar daca stai intins in pat, cand ai gestul reflex de urinare, simti ca esti tras in teapa de ceva, iar acel ceva te traveseaza de la un cap la altul. Este ingrozitor.
De asemenea extragerea sondei este cu durere intensa si ascutita. Vine asistenta, cu o seringa trage apa care umple o mica basica prevazuta pe sonda la capatul din vezica urinara, iar cu o miscare brusca smulge apoi sonda. Dupa care fuge de langa pat. Are la dispozitie cam 3 secunda sa fuga. Timp de 3 secunde tu esti paralizat de durere. simti ca ti s-a smus penisul si odata cu el si ceva din burta. Apoi probabil datorita adrenalinei nu mai simti nimic. In acele momente cred ca daca pui mana pe asistenta ii rupi toate oasele. Din acest motiv cred ca asisteta mea, cu experienta, s-a indepartat cat de mult a putut de pat.

Consider ca daca o persoana se poate deplasa si poate urina singur sa ii fie scoasa sonda. Chiar daca te chinuiesti sa urinezi, macar poti sa dormi sau sa te odihnesti. Sau macar sa fie tinut sub calmate.
0
30-08-2012, ora 10:07
JohnDoe
Nu este medic/terapeut
JohnDoe
Bunicul s-a obisnuit cu sonda desi nu ii e usor. L-am lasat fara ea de vreo 2 ori dar nu a reusit sa urineze si a trebuit sa chemam salvarea. Din pacate nu cred ca se mai poate face ceva pentru el.
Nici el nu e dispus sa mearga la doctori. Are o varsta.
Mersi pentru raspuns.
0
22-01-2013, ora 23:58
ioan b2
Nu este medic/terapeut
ioan b2
Tatăl meu a suferit un atac cerebral şi a rămas paralizat astfel că este nevoit să poarte permanent sonda.Sunt perioade cînd urinează pe lîngă sondă şi are dureri la urinare dar, cum nu poate vorbi, nu înţeleg mare lucru de la el.Am observat manevrele de montare şi demontare a sondei, am mai citit cîte ceva şi mă întreb dacă nu ar trebui aspirată sonda în acele momente sau desfundată acasă pentru că e foarte greu de găsit cineva care să vină acasă şi aş face eu acest lucru dacă aş şti cum şi cu ce.
0
13-05-2017, ora 14:11
mmaa
Nu este medic/terapeut
mmaa
purtatorii cronici de sonda pot face urmatorul exercitiu: sonda se tine pensata majoritatea timpului si urina se elibereaza odata la 4 ore, apoi se penseaza la loc. Dupa 2 saptamani de exercitiu, mictiunea se reia.dupa extragerea sondei se ia ketonal, arcoxia, bai cu marul-lipului, in 2 saptamani vezica se reface.Daca sunt probleme renale dar nu f grave, in cele 2 sapt de exercitii se bea ceai de radacina de patrunjel.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul