Solvent pentru Moldamin

24-08-2009
ioanr.
Nu este medic/terapeut
ioanr.
Trebuie sa urmez un tratament cu Moldamin o data pe saptamana timp de trei luni. Am facut cateva injectii deja. Pe prospect se recomandata folosirea apei distilate ca solvent. Insa fiolele de Apa distilata sunt destul de scumpe asa ca am luat un flacon de 500 ml de ser fiziologic. Farmcista mi-a spus ca merge fara problema si serul fiziologic si ca ea a invatat ca Moldaminul se face cu Apa distilata, dar ca acum este la moda sa se faca cu Ser fiziologic. Asistenta mi-a spus acelasi lucru. As vrea sa stiu si eu de ce prospectul recomanda folosirea apei distilate? Este mai putin dureroasa injectia facuta asa? Folosirea Serului fiziologic influenteaza cumva efectul Moldaminului? Are acelasi efect indiferent de solventul folosit?
2 comentarii
0
28-08-2009, ora 13:39
Angerona
Nu este medic/terapeut
Angerona
Buna!.si eu urmez acelasi tratament si mi s-a recomandat la fel. As dori sa stiu si eu care este diferenta.Si mai am si o alta intrebare: este posibil ca moldaminul sa nu doara? Am fost azi la o asistenta tinerica care mi-a facut injectia si nu am simtit deloc in comparatie cu toate celalte injectii. In ce cazuri nu doare moldaminul? Mi-e teama ca poate nu a facut ce trebuia, sau poate mi-a pus doar serul.
0
29-08-2009, ora 14:18
ioanr.
Nu este medic/terapeut
ioanr.
Si eu am patit asa prima la o asistenta care desi tinerica este destul de priceputa la capitolul "injectii". Atunci am simtit o foarte usoara durere, iar urmatoarele injectii efectuate de asistente diferite au fost "groaznice". M-am gandit si eu la mai multe variante: poate avea mana usoara, poate nu a bagat acul destul de adanc si solutia nu a ajuns in muschi sau poate i s-a facut mila de mine si a amestecat solutia cu Xilina. Am aflat de acest forum ca aceasta reduce durerea f. mult durerea si chiar este posibil sa nu doara deloc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.