Solutii moderne de protezare

51 comentarii 1 2
0
22-04-2010, ora 08:57
pryntzy2
Nu este medic/terapeut
pryntzy2
Multumesc inca o data pt raspuns...Am vorbit cu medicul si intr-adevar mi-a pomenit de o extensie fara a-l intreba eu despre asta...dar ce e de fapt aceasta...inteleg termenul dar, am citit pe internet si am vazut ca e o latura destul de controversata a stomatologiei...cum arata?
Si..apropo...d-na doctor mi-a spus ca imi face dintii din ceramica, dar mi-a lasat din pret...Asa ca ati avut drepatate intru totul...Multumesc ca existati!
0
22-04-2010, ora 09:26
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Extensie inseamna o coronita care e legata doar de dintii din spate sau din fata fara sa fie incadrata in ambele parti de dinti slefuiti. Intr-adevar, e controversata si teoretic sunt putine situatii in care se accepta, dar in cazul dvs eu zic ca e o solutie buna si durabila la alternativa de a slefui caninul sanatos. Va doresc sanatate si lucrari reusite de care sa fiti multumita
0
07-05-2010, ora 20:42
kynna
Nu este medic/terapeut
kynna
URGENTA !

Buna ziua ! Am 65 de ani si sunt purtatoare de proteza dentara de foarte, foarte multi ani, asa ca nu se pune problema adaptabilitatii. Pe maxilarul superior am proteza intreaga, iar pe cel inferior mai aveam doi dinti in fata, care au fost de curand extrasi. Urmeaza, peste cateva zile, amprentarea pentru a inlocui golul ramas. Intentionez sa fac urmatorul pas, schimband ambele proteze, dupa vindecarea totala a tesuturilor.
Locuiesc in judetul Constanta si din informatiile obtinute, cea mai ieftina proteza costa 2x600 lei.

Intrebare: care material este sanatos, rezistent, aspectuos si la un pret suportabil ( 1.500 - 2.000 lei ) ?
0
07-05-2010, ora 22:34
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
pentru protezele totale acrilatul este singurul material folosit, adica ceea ce ati avut si pana acum.
0
09-05-2010, ora 16:01
kynna
Nu este medic/terapeut
kynna
Pentru domnisoara dr.Nitu:

Multumesc pentru raspuns !
Dupa cum am scris anterior, port proteza de multi ani - cam de 40 de ani si am avut unele care se ingalbeneau, unele care se spargeau, unele cu cerul gurii netransparent. Proteza actuala este lucrata cu cinci ani in urma, este neschimbata culoarea, cerul gurii este transparent, este usoara, nu s-a fisurat niciodata, nici cea de sus, nici cea de jos. Motivatia pentru o lucrare noua este ca, buza de sus s-a "lasat" inestetic. De la inceput nu eram prea impacata cu acest aspect, dar mi s-a spus ca s-ar ingreuna prea mult proteza, daca ar aduce-o mai spre exterior. Si, acum daca tot am extars cei doi dinti din fata-jos si trebuie sa reconstitui proteza inferioara, m-am gandit ca ar fi momentul potrivit sa refac toata lucrarea. Am citit ca exista mai multe tipuri :
-proteza,
-proteza cu plasa,
-proteza mobila,
-proteza fixa si poate mai sunt si altele.
De aceea, va rog sa ma ajutati in a face alegerea corecta - daca sa refac sau nu toata lucrarea; si daca o refac, ce tip de proteza este mai indicat.
0
10-05-2010, ora 00:01
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
din cate am inteles din postarea anterioara, sus aveti o proteza totala, iar jos ati avut una partiala, care se mai sprijinea si pe doi dinti de ai dvs naturali, dinti pe care i-ati extras. in concluzie veti purta doua proteze totale.
-proteza fixa este sinonim cu o punte, cu o lucrare fixa cimentata pe dinti sau radacini ale dintilor naturali. la dvs iese din discutie asa ceva.
-ceea ce veti purta intra in categoria proteze mobile, pentru ca nu mai aveti nici un dinte prezent pe arcada.
-protezele totale, pentru a fi mai rezistente, se armeaza uneori cu plase incorporate in grosimea protezei. deci notiunea de proteza cu plasa se incadreaza in categoria protezelor totale.

in privinta materialului din care se confectioneaza, repet, acesta este acrilatul, indiferent ca va fi roz sau transparent. acrilatul isi pierde in timp proprietatile estetice, este un fenomen inevitabil datorat limitelor efective ale acestui material. daca tehnicianul il finiseaza foarte bine si daca dvs igienizati si intretineti proteza foarte constiincios, intr-adevar ea poate sa arate bine o perioada mai lunga de timp.

pentru a imbunatati mentinerea unei proteze totale exista posibilitatea inserarii a cel putin doua implanturi dentare care sa fie legate prin niste sisteme speciale de proteza. in special la mandibula protezele totale stau destul de greu pe campul protetic. implanturile dentare rezolva foarte bine aceasta problema. daca nu aveti probleme de sanate generala discutati cu medicul dvs aceasta varianta, in cazul in care el constata ca dupa vindecarea gingiei proteza de jos nu are sanse sa stea prea bine.
0
21-05-2010, ora 14:03
kynna
Nu este medic/terapeut
kynna
Domnisoarei doctor Nitu:
Multumesc pentru raspunsurile primite! M-am edificat si acum este usor sa iau decizia corecta.
0
12-07-2011, ora 00:11
bandyta
Nu este medic/terapeut
bandyta
Buna! am nevoie urgenta de un raspuns din partea unui medic specializat..am inceput o lucrare la dintii din fata sus cei 4 dintre canini, caninii sunt sanatosi si medicul m-a sfatuit sa-mi faca lucrare din semiportelan pentru ca este putin mai ieftina si nu stiu ce sa fac.eu i-am spus ca nu vreau sa se vada ca sunt pusi nu vreau sa se vada tabla aia in spate si vreau sa fie albi si mici nu bombati cum am vazut la alti oameni..va rog sa-mi spuneti daca cei din semi ar indeplini conditiile astea ce sfat imi dati?este vreo diferenta vizibila intre portelan si semi?va multumesc mult
0
14-07-2011, ora 11:06
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Singurul material care poate oferi estetica maxima este ceramica (portelanul).

In rest, faptul de a iesi sau nu bombati (indiferent din ce material este facuta lucrarea) tine in principal de priceperea medicului in a slefui corect dintii. "Tabla" aia in spate ar trebui sa fie acoperita aproape complet cu material alb, indiferent daca e vorba de portelan sau compozit (nu exista semiportelan). Sint si situatii in care nu este spatiu pt a acoperi acel metal cu material alb (cind dintii initiali sint f mici de exemplu).
0
15-07-2011, ora 13:58
bandyta
Nu este medic/terapeut
bandyta
va multumesc mult de raspuns problema este ca eu scrasnesc noaptea din dinti si nu stiu daca e foarte recomandat portelanul, dar as putea cere o protectie ceva voi discuta cu medicul stomatolog despre aceasta problema si cu siguranta voi opta pentru portelan
0
12-08-2011, ora 22:51
miha78
Nu este medic/terapeut
miha78
Buna seara!in urma cu ceva timp am mers la medic pt anumite probleme ce le aveam la dantura.se pare ca au fost ceva mai multe anumite chisturi ce au necesitat scoaterea unor dinti si masele.cert e ca acum mi-a pus proteza scheletata deoarece lipseau stalpii.arata bine dar nu ma pot obisnui cu ea si nu pot vb prea bine.intrebarea mea este, se pot implanta stalpii si de ei sa se lege puntea definitiv.problema mea este acel metal pus pe cerul gurii!va multumesc!
0
17-08-2011, ora 16:19
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
pentru a avea o lucrare fixa, ne detasabila, solutia este implantul dentar. cate implanturi sunt necesare, in ce pozitii trebuie inserate si ce tip de lucrari se pot face folosind ca stalpi aceste implanturi veti afla numai in urma unui consult combinat implantolog/ stomatolog.
0
19-10-2011, ora 17:52
Sophisticated
Nu este medic/terapeut
Sophisticated
buna seara!
am si eu nevoie de un sfat daca se poate...
saptamana trecuta in timp ce mancam mi s-a rupt un dinte din fatza:|:|
am mers la medic si m-a pus sa fac o radiografie, dupa radiografie mi-a spus ca mai trebuie sa-mi scoata un dinte din fatza pe langa cel rupt..motivul nu-l stiu
am acceptat deoarece eram disperat sa nu raman stirb:(:(
ieri cand mi-a scos dintii mi-a spus ca o sa-mi puna ceva metalic in spatele dintilor dar ca acel metal n-o sa se vada...
e normal asa ceva?? nu poate sa- mi puna dintii fara acel metal???
nici macar nu m-a intrebat din ce vreau sa fie dintii, mi-au spus ca pretul final e de 10 mil cam putin cred eu...
precizez ca e singurul cabinet din orash:(((:(((
0
20-10-2011, ora 13:22
Sophisticated
Nu este medic/terapeut
Sophisticated
gata m-am lamurit de ce imi luau doar 10 milioane:|:| dintii erau din plastic
bine ca am intrebat azi ca ei nu aveau de gand sa-mi spuna... ba mai mult dupa ce le-am spus ca eu nu vreau dinti de plastic sau enervat si m-au dat afara ca pe ultima carpa:))))
cika ei nu pun altfel de dinti:|:|
am sa merg intr-un alt orash mai mare, am inteles ca un dinte de portelan costa 100 de euro iar la excrocii aia dadeam 10 milioane vechi pe 2 dinti de plastic:|:|
doar prin simplu fapt ca ai o diploma, nu-ti da nici un drept de a-ti bate joc de oameni
0
20-10-2011, ora 16:36
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
buna ziua. fiind vorba de dintii din fata, estetica este foarte importanta. dinti din plastic se pun doar provizoriu si ar trebui sa coste cateva zeci de lei maxim.
in schimb, pentru dintii definitivi exista mai multe variante ca si materiale din care pot fi facuti:
- coroane metalo-ceramice total fizionomice
-coroane din ceramica pe zirconium
- coroane integral ceramice
varianta numarul 1 consta in dintii clasici din portelan, care au sub acest portelan o structura metalica complet acoperita de ceramica, deci metalul nu se vede deloc. este varianta cea mai ieftina ( cea in jur de 100 de euro, de care ati aflat deja), insa dintre cele 3 variante are estetica cea mai slaba. nu ma intelegeti gresit, sunt dinti estetici, dar nu cei mai estetici. un ochi mai atent si-ar putea da seama ca sunt dinti pusi, nu dintii dvs naturali, deoarece metalul de sub portelan nu lasa lumina sa treaca prin portelan, acesta avand o translucenta ceva mai redusa decat la dintii naturali

varianta 2 are tot portelan la exterior, dar sub acest portelan este o structura de rezistenta din zirconiu, care este complet alb, deci estetica este imbunatatita fata de metalo-ceramica. pretul insa este mai mare, cam dublu fata de varianta 1, deoarece tehnologia de realizare in laborator este mai complicata si deci, automat mai scumpa.

varianta 3, ceramica pura, ofera estetica desavarsita. dintii sunt similari cu cei naturali. portelanul din care sunt facuti este unul special, diferit de portelanul care se pune peste metal sau peste zirconiu, de aceea el nu are nevoie de o structura de rezistenta. aceasta este varianta ideala de coroane pe dintii frontali.

eu v-as recomanda fie ceramica integrala, fie ceramica pe zirconiu. dar orice varianta alegeti, indicat ar fi sa vedeti un dentist dintr-un oras mai mare, dentist care sa colaboreze cu un tehnician bun. daca medicul din localitatea unde sunteti nu face decat" dinti din plastic" ca solutie definitiva.. asta spune multe despre cabinetul respectiv
0
20-10-2011, ora 17:08
Sophisticated
Nu este medic/terapeut
Sophisticated
Provizoriu??
si eu cand merg la medic n-ar trebui sa mi se spuna ca aceei dinti din plastic sunt provizoriu???
incredibil, oamenii astia trebuie impuscati:|:|
am fost azi la un alt cabinet, aici doctorul mi-a spus ca are 2 feluri de dinti
1 cei din portelan la 100 euro
2 unii la 2 mil dintele dar care nu sunt din plastic:|:|
si astia la 2 mil astia presupun ca tot provizoriu sunt pusi.
0
20-10-2011, ora 21:41
FUOCO2385
Nu este medic/terapeut
FUOCO2385
SUNT DEACORD CU VOI..
0
29-10-2011, ora 15:34
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
@sophisticated,

Dintii de plastic (acrilat sau metalo-acrilat) se folosesc ca dinti provizorii doar in alte tari. Din pacate, in Romania, acestia se folosesc din greu ca si dinti definitivi, din cauza puterii scazute de cumparare a multor pacienti. Evident, trebuia sa fiti informat asupra optiunilor de tratament si a materialelor din care se fac lucrarile dentare.

"""am sa merg intr-un alt orash mai mare, am inteles ca un dinte de portelan costa 100 de euro iar la excrocii aia dadeam 10 milioane vechi pe 2 dinti de plastic:|:| """'

Atentie!!!! Nu e vorba doar de 2 dinti. Ati extras doi dinti, deci lucrarea dvs va fi facuta pe minim 4 dinti (2 de sprijin, plus cei 2 lipsa).

Optiuni de tratament:

1. implanturi dentare plus coronite (strict cei 2 dinti lipsa). In acesta varianta va protejati dintii vecini, mai ales daca sint sanatosi. Varianta cea mai buna, dar si cea mai scumpa.
2. lucrare (punte dentara) care se va sprijini pe dintii dvs (va fi o lucrare de minim 4 dinti - depinde care sint dintii extrasi, cum sint pozitionati si care este starea dintilor vecini). Intrucit aveti dinti lipsa, ceramica integrala iese total din calcul, iar ceramica pe zirconiu as recomanda-o cu oarecare rezerve.
0
03-05-2013, ora 13:51
daniela2207
Nu este medic/terapeut
daniela2207
Mie imi lipsesc 3 dinti dintr-o parte, mai precis cei 2 premolari si primul molar.Am fost la un medic stomatolog si mi-a devitalizat un canin total sanatos si dorea sa imi slefuiasca si molarul 2 din spate pentru a face o punte cu coronite din portelan.Pentru ca nu am priceput bine ce a vrut sa faca, m-am suparat fiindca mi-a devitalizat caninul sanatos pentru a-i pune coronita.Mi s-a parut abuziva metoda.Apoi, am mers la alt medic si mi-a explicat de ce a fost necesara interventia aceasta asupra caninului.Daca mi se explica de la inceput ce anume mi se va face cu dintii, poate nu m-as fi suparat atata pentru acel canin.Al doilea medic mi-a propus si varianta cu implantul daca nu doresc punte insa mi-a zis ca in cazul asta, degeaba mi s-a mai devitalizat caninul.Insa, in cazul implantului, in urma unor analize amanuntite, medicul a ajuns la concluzia ca nu exista suficient os pentru a-l realiza.Mi-a explicat insa ca se poate faca doar cu os aditional.O alta problema pe care mi-a mai pus-o este si faptul ca sufar de o sinuzita destul de serioasa si ar trebui sa se faca un lifting in aceeasi zona.Am renuntat la aceasta varianta pentru ca m-ar fi costat enorm toate operatiile astea si mi s-a parut si complicat desi parea cea mai buna varianta.Mi s-a facut o punte dentara din compozit si metal pentru ca am inteles ca acest material este mai flexibil si sare mai greu decat ceramica de pe metal.In plus, mi s-au slefuit dintii foarte putin, mult mai putin decat daca mi se puneau coronite din portelan.Problema este ca nu suport aceasta proteza deloc.Imi vine tot timpul sa o dau jos, o imping cu limba.Plus ca se prind alimentele de ea intr-una si imi da o senzatie neplacuta.Credeti ca un implant ar fi mai usor acceptat decat o proteza fixa de organism?Ar merita sa strang banii pentru el?
0
17-08-2015, ora 20:07
Florin45
Nu este medic/terapeut
Florin45
Buna seara, am o rugaminte la dumneavoastra, din motive pe care nici eu nu le inteleg acum am ramas cu doar patru dinti in gura, rugamintea mea este se mai poate face ceva, accept orice tip de proteza, atat doar ca nu stiu care proteza este utila si mai usor de acceptat, ce nu pot accepta este implanturile de orice fel, va multumesc frumos si va doresc multa sanatate.
0
17-10-2016, ora 19:22
churi
Nu este medic/terapeut
churi
da, .. eu joi voi fi incoronata cu gaudent. dupa ultima sarcina in curs de 3 ani am scos 4 masele ( despre care.. dupa trataare-plombare mi se zisese ca la un moment dat sa le pun coronita) asa ca, de data asta, cind a sarit un coltisor de smalt am sarit si eu la cel mai apropiat cabinet sa mi-o imbrace. mi-a zis gaudent? eu am zis da, .. (desi nu ma incanta defel aspectul).. da’ ce daca e uratica.. o sa fiu si eu mai bizara..; apoi am mers si-am citit pe net, si mi s-au prabusit lumea-n jur.. mi-a pilit de n-a mai ramas decat 1/3 din dintele meu, ca sa-mi puna o chestie.. urata, cancerrigena, care lasa gust rau in gura (cocleste!!)irita gingia.. ;
si mai e si interzis..; la ce cabinet m-am dus.. sa-si permita asa ceva, sa foloseasca un material interzis pt nocivitatea sa? apoi, dupa indelungi zbateri, mi-a raspuns dentistul care imi lucrase maseaua, .. si mi-a zis ca gaudentul.. de mult s-a dus.. si ca noul gaudent e de fapt “aur ne-pretios”, e un aliaj care nu e deloc periculos.. ; m-am inseninat dintr-o data, .. dar, care e de fapt realitatea; as fi dispusa ( desi am un salariu mizer) sa dau 7-800 ron pe ceva ok fiziologic, dar.. ce-i de facut acum? lucrarea e deja turnata..
Adaugă un comentariu / răspuns
51 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noi proteze dentare 3D îmbibate cu medicamente pentru a combate infecțiile
  • Utilizarea protezelor dentare poate proteja împotriva declinului cognitiv
  • Cum influențează proteza dentară alimentația unei persoane?
  •