Solilocvie, schizofrenie, nebunie ?

14-07-2015
Zepp1
Nu este medic/terapeut
Zepp1
De 1 an am cam inceput sa vorbesc singura. Ca si cum as vorbi cu cineva. As putea sa mi imaginez o conversatie cu oricine ca si cum mi ar raspunde. Dupaia ma 'trezesc' si ma gandesc ca ma indrept spre nebunie. Uneori vorbeam tare, alteori in capul meu cu diferite persoane, depinde. cred ca ma rupeam de realitate. Opinii?
4 comentarii
1
14-07-2015, ora 22:08
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Trebuie sa mergi neaparat sa te evalueze un psihiatru.
0
27-10-2015, ora 19:41
Alex
Nu este medic/terapeut
Alex
nu inseamna neaparat nebunie, poate ai o imaginatie bogata si iti imaginezi ca vorbesc cu anumite persoane
0
28-10-2015, ora 00:17
Zepp1
Nu este medic/terapeut
Zepp1
cred ca este totusi din cauza fobiei sociale, socializez foarte putin si probabil am nevoia asta, de a socializa.
1
04-11-2015, ora 15:27
Psiholog Berdei Roxana
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Berdei Roxana
Buna tuturor,
Mergi sa ti se faca o evaluare de specialitate si astfel vei afla raspuns la aceste intrebari! Cand vei afla raspunsul te vei linisti si vei sti ce vei avea de facut mai departe! Faptul ca iti pui aceste intrebari aici, pe forum, este un prim pas catre starea de bine!
Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Exercițiile de aerobic ar putea ajuta persoanele cu schizofrenie
  • Frații persoanelor cu schizofrenie au un risc mai mare pentru același diagnostic
  • Schizofrenia
  • Mutațiile genetice care cresc riscul de schizofrenie
  • Tehnica neurologică ce îmbunătățește performanțele cognitive
  • Vitaminele din complexul B luate împreună cu tratamentul reduc simptomele schizofreniei
  • Primul test fiziologic pentru depresie și schizofrenie
  •