Solianul in tratarea simptomelor negative

05-04-2011
Livia86
Nu este medic/terapeut
Livia86
Buna ziua,

De mai bine de 1 an de zile sufar de schizofrenie reziduala.Simptomele sunt golu mental, lipsa trairilor(nu pot trai afectiv evenimentele vietii) si corp usor.Pana acum am incercat Rispolept, Abilify, Halol, Romparkin, Seroquel si Zyprexa fara nici un efect, simptomele mentinandu-se.Acum urmeaza sa il incerc si pe acesta.Intrebarea mea este ce parere aveti in eficacitatea acestui tratament in tratarea acestor simptome?Cei care ati mai luat ati avut rezultate?Am ezitat sa il iau pana acum datorita efetelor secundare mai ales pentru genul feminin legate de ceva tulburari menstruale.Cei care ati mai luat mai ales femeile ati avut probleme cu efectele secundare mai ales cele menstruale sau sunt suportabile?
27 comentarii
0
05-04-2011, ora 13:37
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Se pare ca ar fi eficient, daca veti tolera reactiile adverse, unii nu le tolereaza, apoi mai e optiunea numita Serdolect(contraindicata cardiacilor) si Leponex(clozapina), care poate da agranulocitoza, dar se face monitorizare stricata a elementelor sangelui.In concluzie, mai aveti destule alternative terapeutice, iar despre clozapina, un medic roman, dr.Alexandru Ionescu, de la Sp.Nifon, crede ca ar putea asigura o viata normala.Eu n-am facut tratament decat cu Solian, si efectele adverse au fost minime, dar sunt barbat...Sper sa primiti raspunsuri cat mai multe!
0
06-04-2011, ora 17:27
robymat
Nu este medic/terapeut
robymat
am luat si eu solian o perioada de cateva luni, nu am avut deloc efecte adverse de la el. as mai fi luat in continuare dar dupa o recadere mi l-a schimbat in urma unei spitalizari. mie mi-a mers insa bine cu zyprexa cea mai mare perioada de timp.
0
16-06-2012, ora 21:01
perseverenta
Nu este medic/terapeut
perseverenta
Buna tuturor! De cateva luni de zile, sufar de tulburare psihotica cu simptome negative.Fac precizarea ca niciodata nu am avut simptome pozitive.Cu toate acestea mi s-a administrat Ziprexa, Seroquel, Abilify, care nu m-au ajutat cu absolut nimic in sensul ca simptomele au subzistat pe toata durata tratamentului.
In acest moment iau Solian-doar de 2 zile- si as dori sa stiu cat de eficient este in tratarea simptomelor negative.Mentionez ca starile mele sunt caracterizate ptin lipsa gandurilor, reducerea stocului de idei-simt un gol mental pe care nu-l pot controla, nu pot sa ma exprim, nu am idei-reducerea capacitatii de a gandi si a altor capacitati cognitive, vocabular saracit, lipsa afectelor, trairilor de orice natura, memorie f.slaba.,
Dvs ce parere aveti.despre Solian..Am inteles ca poate fi eficient in ameliorarea unor astfel de simtptome chinuitoare pt cel ce le traieste.
0
22-01-2013, ora 17:19
Livia86
Nu este medic/terapeut
Livia86
Hey perseverenta!,

Am reusit sa achit factura de net si acum mi-am gasit timp sa iti mai scriu cate ceva.

Eu timp de 1 an jumate m-am izolat si am incercat toata gama de medicamente pentru simptomele care le-am scris mai sus. Am luat Solian timo de 6 luni dar nu prea au fost imbunatatiri doar ca ma trageau in jos si mai mult. Sertralina am luat inca 6 luni si parca a fost mai bine desi chiar si azi aceste simptome sunt permanente dar cu pasi marunti am incercat asa din toata puterea mea interioara sa incep sa ma fortez sa socializez cat mai mult chiar daca gandurile nu veneau de la sine, erau automate ca un robot, apoi incetul cu incetul m-am hotarat sa incep sa imi caut un job mai lejer si sa fortez efectiv creierul sa gandeasca si sa isi faca mai repede legaturile. Treptat am renuntat la tratamentul medicamentos si le-am inlocuit cu cele din plante de exemplu EMOCALM de la Dacia Plant care este extrem de bun. Ma bucur de fiecare traire cat de mica o am si merg asa inainte, m-am resemnat ca probabil nu o sa mai fiu niciodata lafel dar cel putin am luptat cu toata fiinta mea si nu m-am lasat si cand se va trage linia o sa fiu mandra ca am facut tot ce am putut. Stiu ca e f sec sa traiesti asa ca si cum nu ai miros si gust, totul este sec, dar cand am vazut ca daca lupt si imi vad de treaba mea si incerc sa ma integrez si sa mimez normalitatea primesc si cadouri din cand in cand adica o traire pozitiva, negativa...dar e ceva decat nimic.Sunt recunoscatoare ca am reusit si nu am ramas la stadiul de leguma si chiar daca este sec ma bucur de putinul care il primesc. Am mai citit ca ar mai fi o metoda sa merg la shamani. Iti dau link-ul pe privat, este vb exact de simptomele care le avem amandoua.
0
22-01-2013, ora 17:38
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Elena2001

Daca renunti de tot la tratament, nu iti apar simptomele pozitive ?
Nu virezi in episod ?
0
22-01-2013, ora 19:42
perseverenta
Nu este medic/terapeut
perseverenta
@elena2001

Acum am gasit mesajul tau.Ar fi bine daca am avea aceleasi simptome pentru ca ne-am putea consulta.Dar din dincutia cu tine de la telefon am observat ca ai ganduri, ai idei poti sa te exprimi si ai si emotii pentru ca te-am auzit razand.Eu pe de alta parte nu simt nimic, nu ma sensibilizeaza nimic, chiar daca o fiinta foaarte draga plange in fata mea eu sunt absenta si nu pot sa vars o lacrima.Nu pot sa plang, nu pot sa rad, parca as fi moarta.Iar lipsa gandurilor nu-mi da voie nici sa port o conversatie simpla cu cineva.Nu-mi vine nimic in cap, nici o idee, nici un gand, ca si cand nu as avea creier.La fel patesc si daca vin rudele in vizita la noi.Eu stau muta ore in sir fara sa spun nimic pentru ca nu am nimic in cap, nu stiu ce sa spun...asta inseamna din cate am inteles ca simptom negativ al schizofreniei reducerea productivitatii gandirii.Pur si simplu mintea mea nu mai genereaza ganduri s-a redus enorm de mult volumul de idei.Tu ai trait si traiesti asemenea stari...Adica sa nu poti vorbi pentru ca pur si simplu nu poti sa gandesti, nu ai idei in cap, iti simti efectiv vidul mental si asta sa fie tot timpul sau in cea mai mare parte a timpului.Sa stai efectiv muta cu orele desi vrei sa vorbesti dar sa nu poti pentru ca nu ai idei, ganduri...Spune.mi mai multe despre starile tale descrie-mi-le amanuntit. Ce rol are EMOCALMUL pe care il iei, m-ar putea ajuta la ceva-Tu pentru ce il iei..Drept calmant...
Multa sanatate si astept raspunsuri cat mai curand
Ti-am dat mesaj si la golul mental si lipsa trairilor.Acolo am scris cel mai mult daca te uiti putin.Am detaliat foarte mult starile mele.

Cu pritenenie,
0
23-01-2013, ora 18:59
perseverenta
Nu este medic/terapeut
perseverenta
@elena2001

Buna.Te astept sa intri cat de curand pe acest forum sau la golul mental si lipsa trairilor.Mai astept vesti si raspunsuri de la tine.

Cu prietenie,
0
25-01-2013, ora 00:09
Livia86
Nu este medic/terapeut
Livia86
@clara_p, spre surprinderea mea nu virez pt ca nu prea am trairi f intense, ma bucur de fiecare traire cat de mica :)
0
25-01-2013, ora 08:02
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Elena2001

De cat timp te-ai lasat de tratament ?
0
25-01-2013, ora 10:39
perseverenta
Nu este medic/terapeut
perseverenta
@ elena 2001

Astept vesti de la tine, as vrea sa mai vorbim.Te-am suparat cu ceva..Daca da, atunci imi cer scuze.As vrea sa mai vorbesc cu tine.
Ce parere ai despre starile mele, se pot vindeca..Daca da, cum.Vreau sa-mi spui mai multe despre cum te simti tu
Cu prietenie,
0
28-01-2013, ora 22:49
Livia86
Nu este medic/terapeut
Livia86
@clara_p m-am lasat cam de 8 luni, desi nu constientizez trairile cred ca ele exista dar observ ca tind sa fac obsesii daca imi place un barbat foarte mult parca ma gandesc toto timpul numai la el si simt ca fara el nu pot trai, asa ca un drog, e normal?
0
28-01-2013, ora 22:58
Livia86
Nu este medic/terapeut
Livia86
@ perseverenta

Nu m-ai suparat cu absolut nimic, numai ca nu am avut timp sa scriu, am fost foarte ocupata.

Apropo de starile tale fiecare om este unic si are organismul lui unic dar pot fi asemanari. Eu defapt am descoperit ca suffar de depersonalizare, adica pe lanaga faptul ca nu am trairi si senzatia cap gol permanenta, m-am instrainat foarte mult fata de mine, nu imi recunosc corpul, si nu imi constientizez eul, ca si cum nu exist. Viata mea se desfasoara ca intr-un vis. Traiesc cu speranta ca poate se va gasi tratament pentru asa ceva.

Vindecare totala cred ca nu se mai poate dar tu daca ai depresie e diferita de depersonalizare, daca lupti asa cum am zis mai sus, pe langa tratamentul medicamentos TREBUIE SA TE FORTEZI! chiar daca e robotic, vorbeste ce iti vine, citeste foarte mult, scrie pe forum foarte mult, fati un jurnal, NU TE IZOLA!! fa sport, multe plimbari in aer liber, chiar daca este sec la inceput si simti ca faci degeaba trebuie sa incerci pentru ca nu cred ca ai vrea sa ramani asa de tot. Eu daca nu faceam nimic asa eram si azi. Acum sunt un pic mai mult decat leguma :).

Imi duc crucea pana la capat nu am ce face si ma bucur de fiecare traire cat de mica. Eu nu mi-am revenit desi par normala, mimez normalitatea si poate cine stie va fi mai bine.

Numai bine
0
30-01-2013, ora 10:53
perseverenta
Nu este medic/terapeut
perseverenta
@elena 2001

Cum se manifesta la tine golul mental.Nu ai ganduri, nu ai idei si nu poti sa vorbesti..Eu stau ore in sir in telefon fara sa spun nimic pentru ca nu-mi vine nimic in cap.Sau daca trebuie sa port o conversatie cu cineva, eu doar ascult, nu vorbesc nimic, nu pot sa spun nimic pentru ca am capul gol, nu-mi trece nimic prin cap sa spun.Nici macar o replica, o propozitie, nimic.Din cauza ca mi-a saracit atat de mult gandirea, nu am idei sa ma exprim, mintea nu-mi mai genereaza ganduri, nu mai este productiva.La fel si cu emotiile, au saracit pana la pierderea totala a afectivitatii.Spune-mi, la fel te simti si tu.Sa nu poti sa gandesti SI SA VORBESTI pentru ca NU AI IDEI si sa nu poti sa simti deloc nici un fel de emotie..La ce te ajuta EMOCALMUL..
0
30-01-2013, ora 11:21
perseverenta
Nu este medic/terapeut
perseverenta
@elena2001

Ce parere ai, sa incerc si clozapina...Merge ea pe simptome negative cum ar fi golul mental si lipsa totala a emotiilor...Ma poate ajuta sa-mi revin psihic si emotional.Nu mai am ce altceva sa incerc, mi-a ramas ca singura varianta.
Descrie-mi mai amanuntit starile tale pentru ca m-ar ajuta mult sa stiu ca cineva mai trece prin ce trec eu.Ce se intampla de fapt in creierul nostru de am ajuns sa avem aceste simptome negative.Poti sa-mi explici...
Inainte de boala eram o persoana extrem de comunicativa, cu o inteligenta verbala nativa, asa imi spuneau cei din jur si trairi foarte intense si patimase.Diferenta intre cum eram atunci si cum sunt acum este uriasa.Oare ma va face clozapina sa revin la ce am fost candva.
0
30-01-2013, ora 22:15
Livia86
Nu este medic/terapeut
Livia86
@perseverenta

Nu am auzit de medicamentul asta si nu l-am incercat. Golul mental se manifesta mai intens atunci cand am scris acest subiect adica acum 1 an. Ideea e sa eu fortandu-ma foarte mult sa vorbesc si sa gandesc si-a dat drumul cumva cat de cat si imi vine acum de la sine. Inainte nu imi venea ce sa zic, statem pur si simplu si ii ascultam pe cei din jur si ai mei ma ceratu ca stu ca o muta desi stiau foarte bine ca sunt asa din cauza bolii. Am stat asa muta cred ca 6 luni de zile, imi era si jena sa stau asa si sa nu imi treaca nici un gand in cap de la sine ca sa comunic si eu, eu care inainte eram foarte sociabila si volubila. Tu acum cnd ai scris pe forum ai avut ceeva ganduri pe care ai reusit sa le scrii, daca creierul tau nu producea nici un gand atunci era starea de leguma maxima. Problema la noi este ca nu le constientizam, simtim ca ele nu exista ca este un vid in cap, dar daca te fortezi poti ajunge la stadiul la care am ajuns eu, desi simt aceleasi lucruri, imi vin gandurile de la sine si legaturile se fac, problema este ca nu simt ca exist, nu ma constietizez pe mine, parca am fost arunccata intr-o gaura neagra unde nu exista timp si spatiu si nu pot percepe realitatea. Poti sa mai incerci si tratament medicamentos dar la un mom ddat trebuie sa te resemnezi si sa faci si tu eforturi nici o pastila nu te poate scoate sa ajunggi sa fii cat de cat. Eu ti-am spus cum am procedat ca sa fiu si eu cat de cat desi nu sunt ok.Emocalmul ma ajuta sa nu mai fiu nervoasa dar nu m-a scos el din starea de leguma. Mai incearca totusi Sertralina si FORTEAZA-TE SA VORBESTI SI SA TE INTEGREZI! este foarte greu, stiu, dar daca te victimizezi si dai curs starilor care ti se comuinca ca nu ai ganduri si le crezi atunci asa va fi forever. Trebuie si trat medicamentos dar si lupta ta e foarte importanta. Ai vazut doar cand am inceput sa scriu pe forum cu ce m-am confruntat si credeam ca voi fi asa pentru totdeauna pentru ca asa simti ca va fi, dar cel putin m-am luptat nu am ramas acolo si chiar daca nu este ok nici acum ai vazut ca si tu din comunicarea telefonica ai zis ca sunt normala, toti cred asta si nici nu vreau sa se creada ca nu sunt normala, numai eu stiu ce este in interiorul meu dar daca stau si plang si imi plang de mila si nu fac nimic nu rezolv absolut nimic. Lupta !! ce ai acea de pierdut?? Daca nu reusesti va fi tot asa daca reusesti va fi mai bine :)
0
31-01-2013, ora 10:18
perseverenta
Nu este medic/terapeut
perseverenta
@elena 2001

Clozapina este leponexul, imposibil sa nu fi auzit de el. Starea ta de lipsa de idei de ganduri era permanenta sau se manifesta doar cateodata..Stateai muta tot timpul cand vorbeau cei din jur sau mai spuneai si tu cate ceva...Simteai ca nu ai idei sa te poti exprima..Pentru ca eu, indiferent cine vine la noi stau muta si nu spun absolut nimic cand se vorbeste cu mine.Doar tac si ascult pentru ca nu-mi vine nimic in cap sa zic.Nici un gand, nici o idee, nimic.Imi simt PERMANENT capul gol, fara ganduri sa le pot exprima.Este cumplit.Cu emotiile cum stai...Simti ceva, poti sa plangi...
Tu imi spui sa lupt dar nu am cum, nu pot sa-mi bag eu ganduri in cap cu forta.De fiecare data m-am foratat sa gandesc, sa vorbesc, dar nu-mi vin idei, pur si simplu gandurile imi sunt blocate.
Astept sa-mi raspunzi cand poti tu, mai curand daca se poate,

Cu prietenie,
0
31-01-2013, ora 23:03
Livia86
Nu este medic/terapeut
Livia86
@Elena2001

Leponex, da imi suna cunoscut, urma sa il incerc si pe asta, cred ca am incercat toata gama de antipsihotice.

Da stateam muta mai mereu pentru ca nu imi venea nimic sa spun, nu aveam nimic in cap, doar daca eram nevoita sa comunic, eram pusa in situatii sa zic ceva atunci ma fortam si vorbeam. Asa cum tu ai facut-o cu mine la telefon, esti impinsa sa vorbesti din dorinta de a rezolva problema asta.Crede-ma ca daca nu era nimic in cap nu reuseai nici sa vorbesti cu mine la teleon. Ai observat cum dorinta de a rezolva problema asta te-a fortat sa vorbesti cu mine? No asa trebuie sa faci in continuare. Daca nu ai mai avea ce sa mananci acasa, nevoia te impinge sa mergi sa lucrezi si crede-ma ca pur si simplu esti fortata sa gandesti si asa iti dai drumul. Chiar daca acum nu esti in situatia asta, trebuie sa faci cumva sa incerci sa te fortezi. Spune orice, chiar daca nu are sens si nu vine de la sine. Stiu e foarte greu, extrem de greu dar daca eu am reusit cat de cat trebuie sa reusesti si tu.

Emotiile erau nule atunci. Acum eu ma manifest normal si simt ceva cat de cat dar nu le contientizez.
Tu acum mai esti si sub influenta tratamentului si el nu te lasa sa simti sau sa gandesti.
Tratamentul este bun dar eu pana nu am renuntat treptat la el nu mi-am dat drumu.
El blocheaza emotiile si incetineste gandirea tocmai pentru ca creierul are nevoie de o pauza. Nu iti zic sa renunti la tratament dar incearca sa comunici cu medicul si sa il reduci treptat si dupa parerea mea ar trebui sa iei Sertralina.Pe mine una m-a ajutat. Incearca sa vorbesti cu medicul tau.

Numai bine
0
01-02-2013, ora 10:17
perseverenta
Nu este medic/terapeut
perseverenta
@elena2001

Problema e ca eu nu vorbesc nici daca se vorbeste cu mine.Stau muta si doar ascult.Nu-mi vine in cap ce sa zic, ce raspunsuri sa dau, ce sa intreb si ce sa vorbesc.nu-mi vine in cap nici un subiect de discutie.Pur si simplu nu am nimic in cap, nici un gand, nici o idee.Am capul gol.Asta in termeni medicali inseamna reducerea productivitatii si fluentei gandirii si reducerea stocului de idei.Astea sunt simptome negative ale schizofreniei impreuna cu reducerea sau chiar pierderea emotiilor.Am inteles ca in simptomele negative exista un deficit de neurotransmitatori in creier si nu un exces cum e in cazul simptomelor pozitive.Lipsa de dopamina duce la pierderea memoriei, lipsa capacitatii de concentrare iar lipsa de serotonina duce la pierderea emotiilor si nu numai.Acum nu stiu la ce ma poate ajuta un antipsihotic pentru ca el reduce cantitatea de neurotransmitatori dopamina, serotonina, etc prin blocarea receptorilor.Ori daca in simptomele negative deci si la mine neurotransmitatorii sunt in deficit, in lipsa, antispihoticul nu face mai rau.Nu mai stiu ce sa cred si ce pot face.Ce medicament ma poate ajuta in situatia mea.Singura mea salvare a ramas leponexul dar ma tem ca ma voi simti la fel si dupa ce il iau.Tu ce parere ai...Sa-l incerc..
Cand cineva vorbea cu tine tu puteai sa comunici...Iti veneau idei, ganduri..Sau aveai acelasi gol mental si nu puteai sa vorbesti...Si cum ti-au revenit emotiile.Spui ca inainte erau nule, deci nu aveai emotii.Acum ti-au revenit, cum ai facut..

Cu prietenie,
0
03-02-2013, ora 14:37
eu_fabian
Nu este medic/terapeut
eu_fabian
@perseverenta

Vreau sa iti spu ca sunt sigur ca o gramada din trairile negative cum ar fi memoria scurta, lipsa de idei este in cauza medicamentelor, cu timpul poate vei lua doze mai mici si vei reveni cat de cat la normal(asa a fost in cazul meu)
0
03-02-2013, ora 14:40
eu_fabian
Nu este medic/terapeut
eu_fabian
@Elena2001

te simti in siguranta cu tratatementul naturistic?chiar crezi ca nu vei avea o recadere?vreau sa aflu mai multe
0
04-02-2013, ora 10:02
perseverenta
Nu este medic/terapeut
perseverenta
eu_fabian

Ce simptome aveai inainte sa-ti reduci medicatia...Aveai simptomele mele..Lipsa de idei, de ganduri, lipsa emotiilor si memorie foarte slaba...Pot fi date de zyprexa..Iau 10 mg.aM AVUT SI DOUA SAPTAMANI IN CARE AM PUTUT SA VORBESC, AM AVUT IDEI, CAND LUAM SOLIAN SI SEROQUEL dar dupa astea doua saptamani am revenit la starea proasta de dinainte adica mutenia si lipsa de idei, incapacitatea de a vorbi, de a ma exprima.Nu stiu cum se poate ca in cele doua saptamani sa-mi fie bine si dupa aceea sa-mi revina toata starea de rau.
0
07-02-2013, ora 18:00
perseverenta
Nu este medic/terapeut
perseverenta
@elena 2001,

Buna,

Inca astept de la tine cateva raspunsuri, cand poti sa mi le dai, ti-as fi recunoscatoare.In rest, astept sa mai vorbim in continuare.

Cu prietenie,
0
13-02-2013, ora 23:07
eu_fabian
Nu este medic/terapeut
eu_fabian
@perseverenta te sfatuiesc sa incerci niste tratamente naturiste sunt ieftine ca sunt sigur ca te-ar ajuta pe mine au avut un succes real...e posibil sa te fi afectat ceva sufleteste, teai enervat sau cva de genu eu asa patesc daca vrei sa stii ce tratamente dami prv si iti voi explica si mai usor cu drogurile oameni buni putem trai cu mai putine sau chiar fara ele
0
17-02-2013, ora 12:35
perseverenta
Nu este medic/terapeut
perseverenta
@elena 2001

Buna,
Spune-mi acum ai emotii, poti sa plangi, sa razi...Pentru ca eu nu simt nimic, parca as fi moarta.Nici tristete nici bucurie nici entuziasm, nici nervoara nu sunt.Pur si simplu nu simt nimic.Nu pot sa plang, sa vars o lacrima, nu pot sa rad, absolut nimic, parca as fi moarta.Iar cu gandirea stau ff prost.Nu pot sa gandesc si sa vorbesc deloc cu nimeni.Tac intr-una si nu.mi vine nimic in cap, nici un gand, nici o idee.Mi.e frica sa nu-mi fie afectati neuronii, poate ei nu mai functioneaza cum trebuie.Poate din cauza bolii o parte din celulele nervoase au murit din cauza bolii.Poate o parte din neuroni s-au deteriorat si ni mai au aceleasi functii.Nu stiu.Tu ce crezi..E normal sa stau muta cand cineva vorbeste cu mine fara sa scot un sunet, o propozitie, mai spun cateodata din complezenta da sau nu ca celalalt sa nu aiba impresia ca nu-l ascult.La telefon stau si o ora fara sa spun nimic lasandu.l pe celalalt sa vorbeasca pentru ca nu-mi vin canduri, idei in cap sa pot comunica, nu-mi vine ce sa spun.Nici o conversatie simpla cu cineva nu pot purta, pur si simplu nu stiu ce sa zic nu-mi vine nimic in cap sa spun, de fapt nu am nimic in cap decat un gol mental si atat.
ASTEPT cu mult interes pareri din partea ta

cu prietenie,
0
19-02-2013, ora 19:35
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ perseverenta

Dar cand te intreaba cineva ceva, raspunzi ?
0
12-03-2013, ora 22:04
Livia86
Nu este medic/terapeut
Livia86
va anunt pe toti ca am deschis un nou topic cu depersonalizarea si derealizarea si tul bipolara in care am scris in detaliu tot ce am trait la ce concluzii am ajuns si cum ma lupt eu cu aceste afectiuni. Am simtit sa contribui cu un mic ajutor. Sper sa va fie de folos.

Cu drag,

Livia86
0
18-04-2013, ora 14:45
razvanvl
Nu este medic/terapeut
razvanvl
Buna, si eu iau Solian de aproape 2 luni, am fost diagnosticat cu tulburare schizotipala (nu mai stiu exact de care). Am probleme cu el, tocmai adineauri am avut greata, nu am pofta de mancare si ma simt strain, iau 600 mg zilnic de dimineata si imi da o enorma stare de somnolenta, de greutate in ganduri. Vreau sa stiu daca pot sa micesc doza sau macar sa il iau noaptea in loc de dimineata, ar conta mult? Deocamdata medicul meu psihiatru e plecat din tara si oricum nu are timp sa imi raspunda la telefon, ma expediaza doar zicandu-mi sa iau asa cum e in continuare.
Ma gandeam chiar sa intrerup (iar) tratamentul, o data l-am intrerupt pentru 2 zile si am avut o insomnie excesiva, am luat o pastila si mi-am revenit. Am fost la Valcea la urgente, mi-au facut niste aminoacizi perfuzie, nu ma simteam deloc bine la inceputul tratamentului in afara spitalului, imi tremurau picioarele si aveam o senzatie de frig excesiva, care nici azi nu a disparut de tot. Mi-au dat sa iau si Romparkin 2 pe zi, fapt aprobat de medicul psihiatru. Ma ajuta putin parca..
Nu pot trai in felul acesta, sa ma simt distant de orice si sa vreau doar sa dorm, desi nu pot.
Va rog ajutati-ma cu un sfat ceva, cine mai ia Solian, vreo sansa ca dupa 2 luni sa imi micsoreze tratamentul? Nu ma simt si nu vreau sa fiu dependent de pastile. Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: