Solarul si alunitele | Forumul Medical ROmedic

Solarul si alunitele

21-08-2009
Pitagora
Nu este medic/terapeut
Pitagora
Buna tuturor,
Vreau sa incep sa merg la solar, dar am foarte multe alunite, mai ales pe spate. Cum le pot proteja, sau ce masuri de precautie trebuie sa-mi iau inaintea expunerii la solar? Am pielea deschisa la culoare, ochi caprui si par saten. Nu am pielea sensibila, nu am facut exces de soare si am folosit lotiuni de protectie (deci teoretic, ar treui sa am o piele sanatoasa).
In afara de faptul ca nu trebuie sa abuzez de solar, mai sunt alte lucruri pe care trebuie sa le iau in considerare?
Va rog, nu ocoliti mesajul meu!
Roxana
10 comentarii
0
21-08-2009, ora 21:19
Terapeut Niculae NicuÅŸor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae NicuÅŸor
Stimata dna Roxana,

In primul rand, va rog sa consultati un dermato-estetician pt analiza dermatoscopica a alunitelor pt a analiza riscul convertirii acestora in "probleme". Dupa, daca medicul va va permite, veti putea sa mergeti la solar (cu toate ca din punctul meu de vedere, mersul la solar va este TOTALMENTE interzis), cu "obligativitatea" respectarii unor norme!

O sugestie (un dermatolog f bun, clinica dansei fiind extrem de utilata):

DR. MIHAELA LEVENTER - Medic dermatolog
CLINICA DERMASTYLE
Str. Sevastopol nr. 13-17, sector 1, BucureÅŸti Centrul Diplomat, et. 1, apt. 204
Telefon: (021) 310 65 07;
Fax: (021) 310 65 08;
Mobil: 0722 363 577
Programari: luni - vineri 14.00 - 19.00
Mail : contact@dermastyle.ro


Multa sanatate si toate cele bune;)


Cu deosebit de multa placere si deferenta,
Mister NICK;)
0
21-08-2009, ora 21:43
Pitagora
Nu este medic/terapeut
Pitagora
Multumesc de raspuns si de sugestie, insa locuiesc in Timisoara. Aici, este profund apreciat domnul doctor Feier, insa eu nu am fost multumita de dansul. Daca stiti pe altcineva, in Timisoara, v-as fi recunoscatoare sa imi dati de veste.
0
21-08-2009, ora 22:04
Terapeut Niculae NicuÅŸor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae NicuÅŸor
Din pacate nu stiu, imi pare rau, dar ma voi interesa!


Cu deosebit de multa placere si deferenta,
Mister NICK;)
0
22-08-2009, ora 00:02
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
De ce vrei neparat sa te duci la solar vara ?
Solarul este daunator 100% caci undele ultraviolete artificiale sunt daunatoare.
Iar radiatiile electromagnetice creeate de lampile acelea intr-un aparat solar nu sunt deloc de neglijat.
Mai bine te duci la soare decat la astfel de solare, mai ales ca este inca vara si in plus este si pe gratis si natural. Soarele vindeca si intareste, solarul slabeste si ataca pielea.
0
26-08-2009, ora 16:58
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pitagora, lasa-l pe scarface sa se "vindece" si sa se " intareasca" la soare !
Din punctul meu de vedere, daca ai multe alunite pe piele, ar fi indicat sa NU te expui nici la soare nici la solar!
In viitorul foarte apropiat sper ca solariile sa fie interzise prin lege, insa nu datorita prostiilor spuse de scarface "ultravioletele artificiale sunt daunatoare"!
Trebuie sa stii ca nu exista ultraviolete naturale si artificiale ! Doar sursele care le emit pot fi naturale sau artificiale! Efectul lor nociv asupra ADN-ului celular este acelasi!
In concluzie, eu te sfatuiesc sa eviti expunerea la ultraviolete!
0
26-08-2009, ora 17:37
Pitagora
Nu este medic/terapeut
Pitagora
@Scarface, nu vreau neaparat sa ma duc la solar, dar de la soare mi s-a intamplat sa ma usture pielea, de la solar nu (stiu ca este posibil, dar mie nu mi s-a intamplat). In plus, sa ma bronzez la soare, implica si costuri mai ridicate (numai biletul de intrare la strand costa 15 lei. O apa plata, 6 lei). De banii pe care-i dau pentru o zi de strand, merg 3 zile la solar. Si sa nu uitam de timp. La solar stau 10 minute pentru a obtine un bronz pe care la soare l-as obtine in cateva ore. Totusi, prefer sa pun sanatatea pe primul loc si sa ma documentez bine inainte.
@midorin42 Si cum ma mai bronzez? Stiu ca indicat ar fi sa stau asa cum m-a lasat natura, dar nu pot, ca sunt prea alba. Ideea era de a alege "raul cel mai putin rau".
Multumesc pentru rabdare!
0
30-08-2009, ora 16:04
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
De aceea au aparut cremele bronzante!
0
31-08-2009, ora 15:21
Pitagora
Nu este medic/terapeut
Pitagora
Cremele bronzante nu au efecte nocive asupra pielii daca le folosim zilnic, sau odata la 2 zile? Eu am un stil de viata foarte activ, transpir mult si crema autobronzanta se duce la incheieturi, pe gat, in zonele in care transpir mai mult. Daca o apilc zilnic, poate avea in timp efecte neplacute? (Poate suna ciudat intrebarea mea, dar a auzit atatea variante, incat nu mai stiu ce sa cred, cum e mai bine).
0
03-09-2009, ora 16:32
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Cel mai bine este sa nu te bronzezi nici cu creme, nici cu ultraviolete. Daca tii neaparat sa fii bronzat, atunci alegerea iti apartine !
0
18-08-2018, ora 19:22
mandp
Nu este medic/terapeut
mandp
Solarul este ceea mai mare prostie!! Nu recomand nimanui asa ceva!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: AluniÈ›ele cu fire de păr nu sunt maligne (canceroase)
  • Solarul È™i cancerul de piele
  • AluniÈ›ele
  • Riscurile bronzării la solar
  • Melanomul se dezvoltă mai degrabă din aluniÈ›e noi, decât din cele existente deja
  • Nicio legătură cauzală definitivă între bronzarea la solar È™i melanomul malign?
  • AluniÈ›ele È™i petele maronii pot fi înlăturate în siguranță?
  • Legătura dintre numărul de aluniÈ›e È™i cancerul de piele
  • Mit: dacă rupi o aluniță faci cancer - adevărat sau fals?
  •