Sjogren, Hashimoto, Glaucom-Angioedem recurent

06-12-2010
Adriaa
Nu este medic/terapeut
Adriaa
Buna ziua,
Sant in varsta de 43 ani, am fost operata de tiroida(tiroidectomie subtotala) acum 12 ani, timp in care m-am simtit bine fara tratament, urmarind anual tsh-ul, ft4 care mereu au fost in limitele bune.Acum 2 ani au aparut probleme diverse, mici si multe, mucoasa bucala iritata, sindromul ochi uscat, pleoape umflate mai tot timpul, alergie, transpiratie excesiva, piele uscata, frig, dureri reumatice.Am facut o noua serie de analize, ecograf, consult reumatologic si in urma acestora s-a pus diagnosticul Sjogren-anticorpi anti Ro(SS-A) 25 (20), nticorpi anti La(SS-B) 26 (20);;;Tiroidita Hashimoto anti TPO 96, 7 (50);Angioedem recurent.pleoapele se umfla aproape zilnic.Tratamentul recomandat este Plaquenil 200mg, 2tb/zi doar cu acordul oftalmologului, pe care nu l-am primit deoarece in urma controlului amanuntit, a campului vizual, s-a constatat ca e vorba de glaucom, retinopatie si am fost trimisa inapoi la reumatolog.Va rog mult sa-mi spuneti in acest caz daca e un risc f mare sa folosesc totusi Plaquenil??As avea si o alta varianta de tratament in aceasta faza a bolii???
Multumesc.



Comentarii / raspunsuri: 0 |
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.