Sinuzita sfenoidala si Alzheimer

30-03-2014
dani15
Nu este medic/terapeut
dani15
Buna ziua,
Mama mea in varsta de 69 de ani sufera de sinuzita sfenoido-maxilara (ingrosare parcelara a mucoasei sinusurilor maxilare la nivelul recesurilor alveolare bilateral si la nivelul sinusului sfenoidal drept-10mm).Diagnosticul este pus in urma unui CT pentru confirmarea unui alt diagnostic-Alzheimer.Am fost cu ea la medic ORL si mi s-a spus ca datorita varstei inaintate nu se mai poate face nimic pentru a vindeca sinuzita.A urmat tratament cu unasin insa dupa cca o luna durerile de cap sunt din nou groaznice.Mentionez ca intre timp urmeaza si tratament pentru Alzheimer (Ebixa, Tuadin, Sermion, Maldopar, urmeaza sa faca si Cerebrolysin)Spuneti-mi va rog chiar nu se mai poate face nimic pentru vindecarea sau macar ameliorarea problemelor cauzate de sinuzita?Faptul ca a ajuns la Alzheimer se poate datora si acestei sinuzite urate?Noi suntem dispusi sa incercam aproape orice remediu, doar sa o vedem pe mama mai bine.
Multumesc mult.
2 comentarii
0
18-04-2014, ora 19:11
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Neurologie, SUCEAVA
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Nu este sigur ca durerile de cap sunt cauzate de sinuzita. Ar trebui tratate durerile ca atare, din moment ce sinuzita nu o mai poti trata. Exista medicamente mai puternice pentru dureri, si anume puteti incerca Gabapentina sau Amitriptilina sau Lyrica. Sanatate!
0
27-04-2014, ora 20:59
dani15
Nu este medic/terapeut
dani15
D-na doctor, va multumesc mult pentru sfat.
Cu stima,
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: