Sinuzita sfenoidala la copil

03-08-2010
karinamihaela
Nu este medic/terapeut
karinamihaela
Buna ziua,
Anul acesta copilul a fost depistat cu sinuzita sfenoidala dreapta, in urma unui RMN fiind trimisi de medicul neurolog.Manifestarile copilului sunt niste miscari distonice un fel de mici epilepsi dar la EEG nu s-a inregistrat modificari si o rinita mai veche pentru care s-a primit ffff tratamente fara un rezultat de durata. Medicul neurolog ne-a indrumat spre ORL fara tratament neurologic, dupa cateva sapt. manifestarile s-au intensificat si a primit Orfiril long 300 mg. La cabinetul de ORL vazand RMN ne-a indrumat spre operatie urgent la Targu Mures fara a incerca vreun tratament.
Am plecat cu copilul in Ungaria la Szeged unde ni s-a spus ca merge pe baza de tratament ( fiind sinuzita alergica)cu Aerius 1 pe zi si nasonex 2 pufuri dimineata si 2 seara, dupa o luna de tratament am facut in Ungaria CT cu rezultat tot de sinuzita sfenoidala ni s-a spus sa continuam inca 6 sapt. si va trece.
Intrebare : 1. Problemele neurologice ar putea fi din cauza sinuzitei inca mai manifesta distonia
2. Daca ar putea trece sinuzita fara operatie.
Multumesc mult daca doriti se poate trimite si rmn si ct
6 comentarii
0
03-08-2010, ora 06:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu e cazul sa vad CT si RMN.. o data ce copilul a fost vazut de multi medici ORL.
1. da, problemele neurologice pot si de la sinuzita sfenoidala.. deoarece.. pe suprafata osului Sfenoid ( din partea cerebrala, ) se gaseste Hipofiza. inflamatiea din sinus poate afecta si modifica activitatea hipofizara.
2. NU.. nu cred ca se rezolva in totalitate prin tratament.
o interventie endoscopica ar fi bine venita ( cluj. spit Municipal. ORL. Pr. Cozgarea)
0
04-08-2010, ora 11:27
karinamihaela
Nu este medic/terapeut
karinamihaela
In legatura cu sinuzita sfenoidala la copil mai am o intrebare:
Ieri in urma unei consultati la NPI si repetarea EEG s-a gasit o usoara modificare este tot cauza sinuzitei sfenoidale ?
Daca da dupa ce facem interventia endoscopica se poate sa dispara aceste modificari si probleme neurologice?
Va multumesc.
0
04-08-2010, ora 12:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da, cauza poate fi sinzita.
daca dispar sau NU..
depinde de timpul de actiune a inflamatiei..
cu cat inflamatiea actioneza mai mult timp.. cu atat schimbarile neurologice sun mai putin recuperabile.
modificarile neurologice pot fi functionale . si acestea se recupereaza.
dar daca schimbarile devin organice, cu afectarea nervilor cranieni.. acelea nu se mai refac
0
04-08-2010, ora 14:00
stefanl
Nu este medic/terapeut
stefanl
Buna ziua va rog sa-mi dati si mie un sfat. Am 18 ani si recent nici de un an la 17 ani am avut sinuzita. M-am tratat cu antibiotice si alte medicamente prescrise de medicul de familie si s-a ameliorat sinuzita insa nu a disparut. Peste o luna de la tratament am fost internat in spital cu: PAN SINUZITA STE RECIDIVA. Acolo m-am tratat cu antibiotice, aerosoli si mai multe. am stat in spital o saptamana. Dupa externare m-am simtit bine, nasul curat, nu mai aveam nimic. De cateva luni insa iarasi am PUTIN nasul infundat (nu ca si in prima faza cand aproape nu puteam respira) si racesc destul de repede. ce as putea sa fac? am aparat cu aerosoli acasa. ar trebui sa mai fac din cand in cand aerosoli? va multumesc !
0
04-08-2010, ora 14:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. in aparatul de aerosoli pui 1 fiola de ACC + 2-3 pic de ulei de eucalipt si restul ceai de musetel cald.
faci cateva sedinte pe zi
Echinacee tab de baut 2 la 8 ore
Sinupret tab 2 la 8 ore
comanda la Vivasan.. un sprei nazal, uleiul volatil de eucalipt si Balzamul din 33 plante cu care o sa te dai la intrare in nas. cand e nasul infundat. o sa te ajute mult.
0
04-08-2010, ora 14:49
stefanl
Nu este medic/terapeut
stefanl
va multumesc mult.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: