Sinuzita sfenoidala

24-06-2014
Cristina_00000
Nu este medic/terapeut
Cristina_00000
Buna ziua! In urma unui angio rmn am fost diagnosticata cu sinuzita sfenoidala (acumulare fluida) si agenezie artera vertebrala dreapta. Artera carotida stanga are dimensiune dubla fata de cea controlaterala in portiunea intracraniana. Dupa un consult ORL, am inceput un tratament cu antibiotic si aerosoli (14 zile). As dori sa va intreb daca in situatia in care tratamentul medicamentos nu functioneaza, aceasta sinuzita se poate opera tinand cont de malformatia arteriala avuta? Va multumesc anticipat!
8 comentarii
0
29-06-2014, ora 01:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. malformatia arteriala.. poate fi congenitala (ce nu cred)..dar poate fi si dobandita... depinde de cate KG aveti si varsta, si de aici si schimbarile in regimul alimentar care se impun
in 1 rand se renunta in totalitate la Lactate si alte grasimi animale
2 sinuzita este pe ultimul plan si se poate opera fara probleme in clinica ORL, spital universtar ENDOSCOPIC
0
29-06-2014, ora 07:25
Cristina_00000
Nu este medic/terapeut
Cristina_00000
Va multumesc foarte mult pentru raspunsul dumneavoastra, ma ajuta enorm de mult! In rezultatul rmn-ului scrie la malformatia arteriala ca e forma anatomica. Am 27 de ani si 52 kg. Nu mananc prajeli, carne grasa insa lactatele sunt nelipsite din alimentatia mea zilnica. Le voi elimina si pe acestea.
Multumesc din nou ca va faceti mereu timp sa ne ajutati!
0
01-07-2014, ora 16:58
adrian sorin
Nu este medic/terapeut
adrian sorin
buna ziua. am si eu o problema cu care ma confrunt de multi ani.am fost depistat cu chist in sinusul drept maxilar si am si deviatie de sept. de ceva ani am o problema cu urechea dreapta si anume se infunda foarte usor si se desfunda la fel de usor in schimb simt ca e ceva in neregula. mentionez ca acel chist e la radacina unei masele. are legatura chistul cu urechea? cum se poate scoate...se poate scoate maseaua si iese si chistul? si am fost la orl si mi s a spus ca problema cu urechea e din cauza deviatiei de sept...mentionez ca nu fac febra si nu ma doare nimic in ureche, niciodata nu m a durut decat senzatia de infundare si ca si cum ceva nu e bine acolo.se infunda daca suflu nasul puternic sau trag aer pe nas puternic cu gura cascata, dar se desfunda la fel de repede. am 26 de ani
0
02-07-2014, ora 11:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. urechea are legatura cu nasul infundat
dar asta ramane pe planul 2
2. Cu mult mai urgent este sa mergi la maxilo-facial si sa rezolvi problema cu chistul si cu dantura
0
02-07-2014, ora 11:38
adrian sorin
Nu este medic/terapeut
adrian sorin
multumesc mult dl doctor...cam cum e procedura de extirpare a chistului?
0
16-05-2015, ora 19:10
stoicris
Nu este medic/terapeut
stoicris
Buna yiua,
in urma RMN ului copilul de 7 ani a fost disgnosticat cu sinusita sfenoidala stanga.Avea de la inceputul anului scolar dureri de cap si ameteli.De obicei raceste foarte des, fiind si nascuta prematur.Foarte repede face bronsite si chiar pneumonii si din aceasta cauya si des primeste antibiotice, ii ajuta practic doar intramuscular. Ne gandeam ca sa ii intarim imunitatea sa o dam la inot.Am incercat de 2 ori dar o scoteam din apa cu febra dupa 1 zi de inot.va rog frumos sa imi raspundeti daca dupa asa diagnoza-sinusita sfenoidala-mai pot sa o las sa faca inot? Sotul zice ca ii va face bine, dar eu am dubii..Mersi anticipat si astept raspuns cat de curand posibil/
0
17-05-2015, ora 21:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
numai medicul ORL..din clinica ORL..spital universitar.. unde se opereza asa gen de sinuzite. endoscopic...
dupa ce o sa vada copilul si dupa ce o sa vada pozele de la RMN...
o sa spuna cat de adevarat este ce a scris medicul radiolog
si o sa aveti si tratamentul corect
dupa aceia o sa se decida si faza cu inotul
pana atunci NU

PS. mai cititi ce am scris pe forum despre alimentatia corecta, ce fructe trebuie excluse ca un copil sa aiba un tract digestiv si un faringe sanatos
NU dati antibiotice doar pentru rosu in gat.. care poate fi de la refluxul gastro-esofagian sau viral..si nu se trateaza cu antibiotic
cititi ce am scris despre aerosoli, inhalatii, aromoterapie, salinoterapie...s.a
0
18-05-2015, ora 09:50
stoicris
Nu este medic/terapeut
stoicris
Mersi pu raspuns, noi nu am dat a ntibiotice la dorinta noastra, tot la indicatia medicului de familie.
Anul trecut am mers la Praid la salina si vrem si anul asta sa repetam.Ne va ajuta cursul de salina (poate cativa ani la rand) la sinusita sfenoidala?(pe langa tratamentul care va fi prescris de ORL-ist)
MERSI
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: